בעקבות ההחלטות החדשות של רשות מקרקעי ישראל על פיהן ניתנת האפשרות לבעלי נחלות במושבים לבנות בית שלישי בתוך חלקת המגורים, קיימה מועצה אזורית עמק חפר כנס כדי להבין לעומק את משמעויות ההחלטות החדשות.

רני אידן נושא דברים בכנס

בכנס, שהוא יוזמה משותפת של האגודה חקלאית כפר חוגלה, האגף לשירותים חברתיים במועצה ותנועת המושבים והתקיים בבית העם בכפר חוגלה, הגיעו כ-100 משתתפים מכלל היישובים בעמק.

ראש המועצה רני אידן ציין בדבריו כי החלטה זו מאפשרת שיפור משמעותי של המצב הקיים והתמודדות טובה יותר עם מגבלות הבנייה שהיו קיימות עד כה על ידי יצירת אפשרות מגורים נוספת לבן משפחה, ובכך מביאה להצערת הישובים במשפחות צעירות ומחזקת את הקהילה. עוד הסביר מהם הצעדים בהם נוקטת המועצה כדי להיערך ליישום ההחלטה.  

עו"ד עמית יפרח, היועץ המשפטי ויו"ר אגף קרקעות ואגודות שיתופיות בתנועת המושבים, התייחס לסוגיות  המעשיות של אישור היחידה השלישית בנחלה, הסדרת שימושים חורגים בנחלה וחוזה החכירה לדורות.

מנהלת האגף לשירותים חברתיים במועצה, גלית גרופר אמרה כי קיים היבט נוסף לתהליך הנדל"ני והוא ההיבט המשפחתי, כאשר לפעמים סוגיה זו מהווה מקור לכעסים וסכסוכים משפחתיים.

לכן, מזה 7 שנים פועלת במועצה, מטעם האגף, תוכנית "בן ממשיך" ובמסגרתה ניתנת מעטפת של מענים לנושא סכסוכי נחלות, הן על ידי כנסי הסברה, ככנס זה, והשתלמויות והן על ידי מענים טיפוליים ישירים כגון מרכז גישור, תחנה לטיפול משפחתי, ליווי של עובד סוציאלי יישובי ועוד.

נשא דברים בכנס מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור. 
את הכנס הנחה יו"ר האגודה בכפר חוגלה גדעון פידל.