ראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן, המכהן כיו"ר רשות ניקוז ונחלים שרון, פנה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בבקשה כי יורה בדחיפות לאשר את הקמת המתקן לטיפול בשפכי הרשות הפלסטינית הזורמים דרך נחל שכם לנחל אלכסנדר ומזהמים את מימיו.

נחל מזוהם

                                                    הזיהום בנחל אלכסנדר, אוקטובר 2016

לכתבה בערוץ 2 על הזיהום בנחל, לחצו כאן

במכתבו לראש הממשלה כותב אידן: 

"ברצוני לדווח לך על פיגוע מתמשך שנובע מזרימת ביוב משכם וסביבותיה וטול-כרם וסביבותיה לנחל אלכסנדר בהיקף של כ- 8 מיליון קו"ב בשנה. 

בימים אלה, עקב סחיטת הזיתים ברשות הפלסטינית נוצר פיגוע נוסף של חומר רעיל שהורג את החי והצומח בנחל, והיום גרם לנו לסגור את חופי הרחצה של עמק-חפר.

נושא זה מוכר לך לאחר שבצער רב נאלצתי להגיש בג"ץ נגד ממשלת ישראל על אי נכונותה לטפל בנושא ע"י הקמת מתקן טיהור שפכים מתאים. 

אומנם נעשו מספר צעדים שוליים לקדם הקמת מתקן כזה, אך גרירת רגליים של משרד האוצר ושל מנהלת הביוב הארצית גורמים למצב בלתי נסבל.

אני מבקש ממך להורות בדחיפות לאשר את הקמת המתקן לטיפול בשפכי הרשות, מתקן שעבר בחינה ושיפוט במנהלת הביוב ברשות המים, בכדי להפסיק את הפיגוע הבלתי נסבל שנוצר ע"י השפכים הגולמיים שמגיעים מהרי השומרון ונשפכים לתוך נחל אלכסנדר". 

ראש המועצה שלח העתקים ממכתבו זה לשר האוצר, משה כחלון,שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, יובל שטייניץ, השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, שר החקלאות, אורי אריאל ויו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ דוד אמסלם. 

מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים שרון, ניסים אלמון, פנה אף הוא בנושא לגורמי המקצוע הרלבנטיים.