מועצה אזורית עמק חפר
מוסדות  תפוח הפיס  טיפוח מצויינות 
פרויקט בר אילן
 תוכנית "נוער מוכשר במתמטיקה"
בשיתוף המחלקה למתמטיקה באוניברסיטת בר-אילן
 

התוכנית האוניברסיטאית לקידום נוער מוכשר במתמטיקה, פותחה על ידי המרכז הישראלי לקדום מדעי המתמטיקה בשיתוף המחלקה למתמטיקה באוניברסיטת בר-אילן. התוכנית פועלת מזה 19 שנה בעשרים יישובים ברחבי הארץ, בעמק חפר התוכנית נלמדת ב"תפוח הפיס" הממוקם בקרית החינוך בן-גוריון. התוכנית מיועדת לתלמידים מצטיינים במתמטיקה אשר עברו בחינות התאמה והומלצו ע"י רכזי המתמטיקה מבית ספרם.

מטרת התוכנית לאתר תלמידים בעלי פוטנציאל גבוה במתמטיקה, לספק להם אפשרות לפתח מיומנויות חשיבה גבוהות בתחומי המתמטיקה ולגשת כבר בכיתה י' לבחינת בגרות של חמש יחידות במתמטיקה. בכיתה יא' תלמידי התוכנית מוזמנים להשתלב בתוכניות המשך ללימודי תואר ראשון. 

התוכנית דוגלת בחינוך למצוינות, מטרה שמקבלת ביטוי מעבר לתחום ההישגי, גם בתחום ההתנהגותי: התלמידים נדרשים לקחת אחריות על תהליך הלמידה האישי, לבקר את תהליך הלמידה ובעיקר לשתף פעולה עם חבריהם לתוכנית.

מורי התוכנית נבחרים בקפידה רבה (ע"י סגל אוניברסיטת בר-אילן), מחויבים לקודים של מצוינות ומודעים לעובדה שעליהם מוטלת האחריות להישגי התלמידים לאורך כל תהליך ההוראה.

השנה התקבלו לתוכנית "נוער מוכשר במתמטיקה" 136 תלמידים שילמדו ב- 6 כיתות. התלמידים הלומדים בתוכנית גרים באזור קיסריה, בנימינה, חדרה, עמק חפר, אבן יהודה, צורן, פרדסיה וגוש תל- מונד וקיבוץ געש.

המרכז מפעיל שתי תוכניות עיקריות:

1. התוכנית להעשרה מתמטית – זוהי תוכנית דו שנתית המיועדת לתלמידי כיתות ו'-ז'. במסלול זה  מקנים לתלמידים את הכלים לפיתוח חשיבה מתמטית. במסגרת התוכנית נחשפים התלמידים לנושאי העשרה שאינם נלמדים בתוכנית הרגילה בחטיבות הביניים. הפעילות בנויה בעיקר ממשחקי חשיבה ופתרון בעיות מחיי היומיום.

2. התוכנית לנוער מוכשר במתמטיקה –  זוהי תוכנית תלת שנתית המיועדת לתלמידים מצטיינים בכיתות ח' עד י'. מטרת התוכנית להכשיר את התלמידים לעבור את בחינות הבגרות במתמטיקה ברמה של 5 יח"ל כבר בכיתה י'. בכיתות יא' יב' תלמידי התוכנית יכולים להשתלב בקורסים אקדמיים באוניברסיטת בר-אילן או בשלוחותיה ברחבי הארץ. בנוסף, נפתח מסלול מיוחד בתיאום עם הצבא, המאפשר לתלמידי התוכנית דחיית שירות של שנה כדי לסיים תואר ראשון לפני גיוסם.

רמת הלימודים הנלמדת מותאמת לתלמידי התוכנית ולכן היא גבוהה יותר מהרמה הנלמדת במתכונת הרגילה בתיכון. הישגי התלמידים במבחני הבגרות גבוהים במיוחד ביחס לממוצע הארצי. הממוצע של בוגרי התוכנית בשנים האחרונות הוא 98.

התוכנית מקנה לתלמידים יתרון אקדמי גם בלימודי המתמטיקה וגם בתחומים נוספים הדורשים רקע מתמטי. החשיפה לאווירה אקדמית במשך לימודיהם בתכנית, בעלת משמעות רבה להמשך לימודם באוניברסיטה.

לסיכום מדברי צוות ההוראה הארצי המלמדים בתוכנית: "מתגברת בנו המחשבה כי מעבר להקניית הידע המתמטי והובלת התלמידים להצלחה בבחינת הבגרות, ניתן להקנות לתלמידים את הכלים והמיומנויות הדרושות להתמודדות עם נושאי המתמטיקה בדרך חוויתית ומאתגרת. התוכנית ועקרונות הלמידה מעודדים את התלמידים לקבל אחריות על תהליך הלמידה, מתוך שיתוף פעולה עם קבוצת השווים להם, בנוסף מתפתחת בהם חשיבה היצירתית, ומעל לכול התוכנית מעוררת בתלמידים את הרצון לרכישת ידע, את האהבה ללמידה בכלל ולמקצוע המתמטיקה בפרט".

 

 

 בניית אתריםבניית אתרים 
דף הבית
אודות הרשות
צור קשר
מה חדש
 מועצה אזורית עמק חפר,  מיקוד 4287500, טלפון - 098981666