ראש המועצה, רני אידן, בראיון על הגדלת הסיוע לעסקים בעמק חפר - במטרה ליצור מקומות עבודה נוספים 

בעת האחרונה הגבירה המועצה את מעורבותה ופעילותה בנושא העסקים בתחומה. מדוע?

"במועצה שלנו ישנם 43 אלף תושבים, ולמרות שלכאורה אנו נמצאים במרכז הארץ היציאה לעבודה בערים שמסביבנו הולכת ונהיית קשה בגלל עומסי תחבורה, והמצב רק מחמיר. אני סבור שהמענה לכך הוא לייצר מקומות עבודה קרובים או צמודים ליישובים. בכך נקטין באופן משמעותי את היוממות של חלק מהתושבים, ולצד זה נייצר הכנסה מתשלומי ארנונה שלא ממגורים, שתחזור לתושבים לטובת פיתוח, טיפוח, חינוך, רווחה וקהילה, וכמובן גם לעסקים עצמם בצורה של השקעה בתשתיות, שיפור חזות פארק התעשיות וקידום תכניות שונות".

מה הם החסמים לתוכניות אלה?

"בראש ובראשונה יש להקפיד שאזורי תעסוקה אלו יהיו שומרי סביבה במהותם - הם חייבים להיות קטנים, שקטים, ללא ריחות, ידידותיים לסביבה בכלל ולסביבת מגורים בפרט, ואלו תנאים בסיסיים חסרי פשרות.
בנוסף במועצות אזוריות יש קושי לפתח עסקים קטנים גם בגלל היבטים סטאטוטוריים וגם בגלל שיקולי כדאיות כלכלית.
כל אלה מחייבים עזרה מסיבית מצד המועצה, הן מבחינת הנגשת מחלקות המועצה הרלוונטיות והן מבחינת הכשרות והקמת קהילה עסקית".

מה עשיתם כדי להתמודד עם חסמים אלה?
"קודם כל גייסנו את הגופים במועצה המשיקים לנושא והבהרנו שפיתוח העסקים עומד בראש סדר העדיפויות המועצתי. בנוסף הקמתי את הוועדה לעסקים קטנים ובינוניים וביקשתי מחברת הנהלת המועצה, רעיה קידר, המנוסה מאוד בעולם העסקי, לעמוד בראשה והיא עושה עבודה נפלאה ביחד עם עוזרי האישי שגיא בן יואב, שמרכז את הוועדה, ויתר חברי הוועדה המתנדבים רבות להצלחתה. 
"מטרתה של הוועדה - לפעול לעידוד הקמה והפעלה של עסקים קטנים ובינוניים בעמק חפר בעלי צביון מתאים, כמו גם מתן כלים וסיוע לעסקים קיימים. הוועדה פועלת בדגש על המישורים הבאים: יצירת מקומות פיזיים לעסקים, יצירת קהילה עסקית בעמק חפר באמצעות תכנית "עסקים נפגשים בקהילה" ו"לצמוח ולהצמיח עסקים בקהילה", מתן כלים וידע להקמת והפעלת עסק באמצעות קורסים וסדנאות במחירים מסובסדים".

עסקים צומחים בקהילה. יצירת קהילה עסקית בעמק חפר

מה לגבי פארק התעשיות?
"כל העובר בכביש 4 לא יכול שלא לראות עד כמה פארק התעשיות הולך וגדל. לפני כשנה הרחבנו בצורה משמעותית את הכניסה למתחם בהשקעה של 12 מלש"ח והקמנו לאחרונה בלב הפארק מגרשי חניה לכ-1,200 כלי רכב בעלות של 3 מלש"ח, וזאת לטובת בעלי העסקים בפארק ולבאים בשעריו. פארק התעשיות משתרע היום על פני כ-800 דונם ונמצא בתהליך מואץ בדרך להגדלת שטחו ב-500 דונם נוספים. כיום ישנם בפארק כ–190 עסקים ומפעלים, בהם מועסקים כ-4,500 מועסקים ואלפי ספקים ומבקרים מגיעים לפארק מדי יום. הפארק, ששודרג בשנים האחרונות, הפך לאבן שואבת לעסקים משמעותיים באזור המרכז. מהלך פיתוח הפארק החל מיד עם כניסתי לתפקיד ראש המועצה, כשמיניתי את לזי בן יעקב כמנהלו. מאז, בעקביות ובהתמדה, הוגדלה התפוסה, פותחו מגרשים שהיו מוקפאים לאורך תקופה ארוכה, וכך קרה שההכנסה מארנונה עלתה ב-400%, וזאת בטרם הוכפל שטחו".

בניה בפארק תעשיות ע. חפר

ראש המועצה בוחן את עבודות הפיתוח בפארק התעשיות. "אבן שואבת לעסקים משמעותיים"

באחרונה פורסמו החלטות של רשות מקרקעי ישראל באשר להקלות בפל"ח (פעילות לא חקלאית) ביישובים. איך זה בא לידי ביטוי?
"כפי שציינתי קודם, אני רואה חשיבות רבה בפיתוח עסקים קטנים שאכנה אותם 'בלתי מזיקים' במרכזי היישובים וכן בנחלות. לתפיסתי חשוב מאוד שככל הניתן יהיה בכל יישוב בית קפה, חנות קטנה, מכולת, מספרה, משרדים של בעלי מקצועות חופשיים וכ'. גם בתוך הנחלות ניתן להקים עסקים הכלולים במסגרת שציינתי. זה נכון שיש היום מספר הקלות בעקבות החלטות רמ"י (רשות מקרקעי ישראל), שמאפשרות לקדם עסקים חדשים בנחלות או להסדיר ולהכשיר עסקים קיימים. אני מקווה שנראה בטווח הקרוב הקלות נוספות מצד רמ"י, כי עדיין ההסדרה כיום מורכבת ודורשת סבלנות רבה.
יחד עם זאת אני חוזר ומזכיר את החשיבות של קביעת אופיים הסביבתי של העסקים המוקמים בתוך היישובים. אציין כי הנחיתי את הוועדה המקומית לסייע ככל האפשר לקדם עסקים שכאלה, אבל מאידך להקפיד הקפדה יתרה בכל הקשור להגנה על השכנים והשמירה על הסביבה. הסוד הגדול הוא למצוא את האיזון בין השניים". 

האם ישנן יוזמות מעניינות נוספות בתחום העסקים?
"כן, בהחלט. ישנם אזורי תעסוקה בקיבוצים כאשר הפעילות העסקית בקיבוצים מתחלקת לשני חלקים עיקריים: עסקים קטנים במתחם המגורים, ותעשייה משמעותית צמודת דופן או במתחם נפרד. אני רואה את תפקידי לסייע ולדרבן את הנהגת הקיבוצים לפתח את התעשייה והתעסוקה, יחד עם הסדרה של המפעלים והקטנת הפגיעה שלהם בסביבה. אני שמח לציין שיש שיתוף פעולה וגם הישגים נאים. עדיין הפוטנציאל גדול ואני אמשיך לדחוף ולסייע בכדי לממשו. 
בנוסף, אנו שוקדים עכשיו ביחד עם יזמים פרטיים על הקמת מתחם יזמות רובוטיקה וקהילה במדרשת רופין. המתחם יהווה מרכז רובוטיקה אזורי לנוער ולקהילה, מכוון להיבטים קהילתיים. בנוסף יהיו בו סדנאות ייצור אזוריות קהילתיות ומאיץ רב-שלבי לקידום יוזמות ויזמויות מקומיות בדגש על אגרוטק – טכנולוגיה מכוונת חקלאות".