כנס מרתק תחת הכותרת "פיתוח מול פתוח" על מקומם של השטחים הפתוחים במערכות התכנון של ישראל ב-2017 התקיים בשושנת העמקים בעמק חפר. הכנס התקיים ביוזמת הנהגות יישובי אשכול ים עמק חפר והתאפשר הודות לשיתוף פעולה בין מרכז המועצות האזוריות, מועצה אזורית עמק חפר, אדם טבע ודין והחברה להגנת הטבע.

רני אידן

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני): "המירוץ אחרי אישורי תוכניות יגבה מחירים כבדים כי אין שום ראיה כוללת, אין תכנון אמיתי ואין איזונים ובלמים. הדוגמה הטובה ביותר היא שהתוכנית הראשונה שאושרה היא באפולוניה – הרצליה. האם זה הפתרון למחוסרי דיור?".


ראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן: "החוויות הקשות שחווים היישובים עליהם עובר מכבש הותמ"ל (הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור) הן תוצר של כשל מתמשך של המועצה הארצית לתכנון ובניה והוועדות המחוזיות שמכשילות כל אפשרות לפיתוח בלוח זמנים סביר. כל זה הוביל למשבר הדיור ולתוכניות הרעות מולן אנו מתמודדים. אנחנו במועצה עשינו ונעשה כל מה שנדרש כדי לצמצם עד למינימום את נזקי הותמ"ל".


סמנכ"ל שימור סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע, ניר פפאי: "אנו נאבקים במגמה הולכת ומתמשכת של החלשת נציגי הציבור השותפים בהליכי התכנון, עובדה המייצרת אתגר גדול של שמירה על רצף של שטחים פתוחים. חייבים לייצר לחץ ציבורי בניסיון לבלום את עוצמת הותמ"ל".

יועץ לשלטון המקומי בענייני תכנון, פרופ' ערן פייטלסון: "אנו רואים תופעה של תכנון יתר והבעיה היא ששטח מופשר לא יוחזר. ברגע שיש תכנון זהו תהליך בלתי הפיך. יש פער עצום בין התכנון לבניה עצמה. הסיבה למשבר הדיור היא הריבית הנמוכה וההזדמנות להשקיע בנדל"ן. לכן, הגדלת מספר הדירות לא תפתור את הבעיה".

דוברים בכנס

יו"ר אגף קרקעות ואגודות שיתופיות בתנועת המושבים, עו"ד דין עמית יפרח: "אני לא מבין למה נתניה צריכה להתפתח מהים ועד לירדן. הותמ"ל שמחסל את ההתיישבות בשיטת הסלמי לא לוקח בחשבון שהשטחים הפתוחים הם שטחים חקלאיים שמייצרים את ביטחון המזון במדינה. ההחמצה הגדולה של הותמ"ל היא שהתוכניות לא מכוונות לפריפריה אלא בין חדרה לגדרה". 


ראש תחום תכנון , אדם טבע ודין, יעל דורי: "הממשלה מתמקדת בתכנון כי בפלח זה הכי קל להראות תוצאות, למרות שאין בכך כל מענה אמיתי לבעיה. התוכניות מתעלמות מההיבט התחבורתי והנגישות למתחמי הדיור, דבר שיהווה מתכון לקטסטרופה תחבורתית".

מנהל מחוז מרכז, רט"ג, אורי נווה: "אחת הבעיות הקשות של ההתמודדות מול הותמ"ל היא שאנחנו לא יודעים לייצר חזית אחידה סביבתית ולגרום למערכת הפוליטית להבין שכדאי לה להתייחס לנושא זה".

הנחה את הכנס העיתונאי אביב לביא. פתחו את האירוע חבר הנהלת המועצה, חזקי סיבק ויו"ר ועד שושנת העמקים, יוסי רור.