"המשרד להגנת הסביבה נערך למניעת התפרצות מחלת נגיף הזיקה המועברת דרך יתושים. עקב המשך התפשטות נגיף הזיקה, הכריז ארגון הבריאות העולמי על מצב חירום בבריאות הציבור בעל השלכות בין-לאומיות ופורסמו הנחיות להתמודדות עם חשיפה ו/או אירועי תחלואה אפשריים בקרב נוסעים וחוזרים ממדינות בהן מתרחשת העברה פעילה של המחלה. במקביל נערכים במדינה לטפל בנושא והדרך הטובה ביותר היא מניעת התפתחות יתושים ע"י ייבוש כלים בהם מצטברים מים בחצרות הבתים. מעבר לקמפיין הסברתי לציבור שהמשרד מתכנן, יש להפעיל מנטרים שיעברו בחצרות בתים, יאתרו מפגעים, ידריכו ויתריעו" - דברים אלה אמר ראש אגף לחימה במזיקים במשרד להגנת הסביבה, ד"ר אורי שלום, ביום עיון שיזם יו"ר איגוד ערים שרון צפוני לתברואה ולאיכות סביבה, רפי קדוש, בנושא פעילות מונעת לגילוי מוקדי דגירת זחלי יתושים ומאבק ביתוש הטיגריס האסייני. יום העיון התקיים באולם הישיבות במועצה אזורית עמק חפר.
 
עוד אמר ד"ר שלום כי על הרשויות המקומיות להיערך להסרת המפגעים וזאת ע"י הכנת תיק הדברה יישובי ולאחר איתור ומיפוי מקורות דגירה מועדים ופיקוח ואכיפה כלפי כל מי שמחזיק בשטח ולא פועל להדברת היתושים בשטחו.
 
ד"ר גיל סתיו, מומחה בתחום היתושים, ציין כי  מחלת הזיקה היא מחלה נגיפית, המועברת על ידי עקיצות יתושים, ומתבטאת בחום, פריחה, כאבי פרקים ודלקת בלחמית העין. המחלה לרוב קלה , אך קיים חשש כי הדבקה במחלה זו במהלך  הריון עלולה לגרום למומים נוירולוגיים ביילוד, כולל מיקרוצפליה (Microcephaly). המחלה מתפשטת במהירות במרכז ובדרום אמריקה כולל האיים הקריביים, איי האוקיאנוס השקט, ובקייפ ורדה לחוף מערב אפריקה,   ומתבטאת במוח קטן וראש קטן. לדבריו יתוש הטיגריס האסייני, שהוא מעביר פוטנציאלי של המחלה כמו גם של 20 מחלות נוספות, הגיע לארץ בשנת 2002. המאפיינים שלו הם שהוא מעופף גרוע שיכול לעוף כמה עשרות מטרים, עוקץ ביום בעקיצה מורגשת ולעיתים מכאיבה ונמצא בעיקר בחצרות הבתים ולכן אכפתיות ושיתוף פעולה של הציבור הם המפתח למיגור היתוש.
 
עוד אמר כי ניתן להדביר את היתוש אם כל אחד ידאג לייבש לחלוטין את כל כלי הקיבול למים ומקורות המים האפשריים בחצר ביתו: תחתיות עציצים, שלוליות בחצרות, מניעת דליפות בברזים, מערכות קירור ומזגנים, לנקז מים מגגות ומקלטים, לכסות היטב את בורות הביוב, לרוקן בקבוקים, אגרטלים, אדניות,  חביות וצמיגים בהם הצטברו מים, כלי מים לחיות מחמד, לוודא ניקיון והחלפת מים בשקתות של הפרות, ליבש ולמנוע מקווי מים בסמוך למקומות גידול בעלי כנף ועוד.  
 
קדמה להרצאות של ד"ר שלום וד"ר סתיו, סקירה מפורטת מלווה בסרטים ותמונות של מזכיר האיגוד פרוספר אזוט, על התמודדות האיגוד עם מוקדי  דגירת  יתושי הקולקס והטיגריס האסייני באזור.
 
ביום העיון השתתפו עשרות עובדי מחלקות תברואה, ביוב,ניקוז ופקחי תברואה מכל הרשויות החברות באיגוד.
 
פתח את יום העיון בדברי ברכה ראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן, ששיבח את פעילות האיגוד וציין את חשיבותו הרבה בשמירה על בריאותם ואיכות חייהם של התושבים. 
 
איגוד ערים שרון צפוני הוקם במטרה לשמור על רמה ניאותה של איכות הסביבה ואיכות החיים באזורי הנחלים ומאגרי המים הקיימים בתחום האיגוד. מדובר בהתארגנות אזורית של הרשויות הנמצאות בחלק הצפוני של אזור השרון והוא כולל כחצי מיליון נפש הנפרשים על שטח של כ - 400,000 דונם. הרשויות החברות באיגוד הן: נתניה, רעננה, עמק חפר, לב השרון, חוף השרון, קדימה-צורן, תל מונד, פרדסיה, כפר יונה, אבן יהודה, זמר.   
 
מהי מחלת הזיקה? 
מחלת הזיקה היא מחלה נגיפית, המועברת על ידי עקיצות יתושים, ומתבטאת בחום, פריחה, כאבי פרקים ודלקת בלחמית העין. המחלה לרוב קלה או אסימפטומטית, אך במקרים נדירים תיתכן הופעה של סיבוכים נוירולוגיים כגון Guillain-Barre syndrome. בנוסף, קיים חשש כי הדבקה במחלה זו במהלך היריון עלולה לגרום למומים נוירולוגיים ביילוד, כולל מיקרוצפליה (Microcephaly). המחלה מתפשטת במהירות במרכז ובדרום אמריקה (כולל האיים הקריביים), איי האוקיאנוס השקט, ובקייפ ורדה לחוף מערב אפריקה (רשימת מדינות מעודכנת בציון חודש קובע תחילת תחלואה מקומית בנגיף הזיקה) 
 
עקב המשך התפשטות נגיף הזיקה, בתאריך 1.2.2016 הכריז ארגון הבריאות העולמי (WHO, World Health Organization) על מצב חירום בבריאות הציבור בעל השלכות בין-לאומיות (Public Health Emergency of International Concern). לאור זאת, להלן הנחיות משרד הבריאות להתמודדות עם חשיפה ו/או אירועי תחלואה אפשריים בקרב נוסעים וחוזרים ממדינות בהן מתרחשת העברה פעילה של המחלה.