יתקיים ביום שני כ״ח בניסן תשע"ז 24.4.17
בשעה 19:00 באולם בעין החורש

 

האמנות כביטוי למרד רוחני בשואה

בשיתוף תלמידי מגמות האמנות בבתי הספר העל יסודיים של עמק חפר:

קריית חינוך ע"ש בן גוריון, קריית חינוך מעיין שחר, רמות ים בית ספר ניסויי


האירוע יתקיים בנוכחות ובשיתופם של העדים:

ינינה השלס אלטמן, יעקב גוטרמן, חנה מלכא


ינינה השלס

ד״ר ינינה אלטמן לבית השלס נולדה בשנת 1931 בלבוב, פולין. כנערה צעירה במלחמת העולם השנייה, שהתה בגטו ובמחנה הריכוז ינובסקי ליד עיר הולדתה. כישרונה הספרותי של ינינה השלס הציל את חייה: אנשי המחתרת במחנה הצליחו להבריח אותה לקרקוב, ושם נתנו לה מחברת, שבה שחזרה את מה שלא יכלה לכתוב קודם. "בעיני ילדה בת שתים־עשרה" הוא תרגום לעברית של היומן המקורי, מסמך נדיר ויוצא דופן.
ביומן הזה תיעדה בזמן אמת את כל מה שעבר עליה ועל הקהילה כולה מכניסת הגרמנים ללבוב ועד לחיסולם הסופי של יהודי העיר. בשנת 1963 הוענק לה תואר דוקטור בכימיה מהטכניון העברי בחיפה, מאז עסקה ד״ר אלטמן במחקר בטכניון, במכון וייצמן למדע ובאוניברסיטאות דיסלדורף ומינכן בגרמניה.

חנה מלכא

חנה נולדה בצ'כיה להוריה אירמה לבית קפקא וקרל זכרם לברכה. בשנת 1942 נשלחו חנה ומשפחתה עם עוד 1700 איש לאושוויץ.  1500 איש מהטרנספורט נשלחו עוד באותו הלילה לתאי הגזים, חנה ביחד עם מאתיים נערות נוספות נשלחו לגרמניה לעבודה בבית חרושת לנשק, שם הייתה עד חודש אפריל 1945. 
כשהתקרב הצבא האדום למפעל הובלה חנה ברכבת במשך 10 ימים, תחת הפגזות כבדות לכיוון גטו טרזין, לאחר הצעידה ברגל הגיעה לגטו טרזינשטאט שם שוחררה על ידי הצבא האדום. לאחר סיום המלחמה שבה חנה לפראג, למדה באוניברסיטה ובשנת 1946 הגיעה לארץ ישראל. בעשור האחרון חנה פעילה בנושא הנצחת השואה בגרמניה, היא מעבירה הרצאות בבתי ספר, מתראיינת לעיתונות ועורכת מפגשים עם אנשים רבים בנושא.

יעקב גוטרמן

חבר קיבוץ העוגן. צייר ומאייר ספרים. במלחמת העולם השנייה ילדותו עברה עליו בגטו, בגירוש ובנדודים, רוב הזמן בזהות פולנית בדויה. בשנה האחרונה למלחמה עבד כרועה פרות בכפר, אצל משפחה שהסכימה להעסיקו. אביו, שמחה גוטרמן, סיכן את חייו כשהחליט בשנת 1942 לכתוב ספר ביידיש, שתיעד את הזוועות שעברו על בני קהילתו. באומץ לב רב כתב בקדחתנות את ספרו על גבי רצועות נייר צרות וארוכות, אותן הטמין בבקבוקים. הוא הצטרף למחתרת פולנית, השתתף במרד הגדול בווארשה, ונפל בקרב. בדרך מקרה התגלה אחד מבקבוקיו שנים רבות אחר מותו, תוכנו תורגם והופיע עד כה בשמונה שפות, מאוייר על ידי בנו, יעקב גוטרמן.

דברים:

רני אידן ראש המועצה האזורית עמק חפר


הכניסה חופשית אך נדרשת הרשמה מראש 09-8973332

 

הפקה: המרכז הקהילתי ומרכז התיעוד

בימוי: אביב לוז | הפקה מוסיקלית: יאיר גורן


תיק ויומן