ראש המועצה רני אידן וראש המחוז התאום בזיגן ויטגנשטיין שבגרמניה, אנדריאס מילר סיכמו להרחיב ולשדרג את קשרי הידידות בין הקהילות בטקס שהתקיים בבית הראשונים, לציון 50 שנים לחילופי משלחות הנוער ביניהם.

אש המחוז בזיגן מעניק תשורה כספית לפרויקט לימודי שייט לילדים על הרצף האוטיסטי במרכז הימי במכמורת
      ראש המחוז בזיגן מעניק תשורה כספית לפרויקט לימודי שייט לילדים על הרצף האוטיסטי במרכז הימי במכמורת

ראש מועצת עמק חפר, רני אידן: "אני שמח מאוד על הקשר האמיץ, שמתחזק בזכות הפעילויות הרבות. היום, במלאת 50 שנים לקשר, מצאנו לנכון לבחון כיוונים נוספים בעלי משמעויות שונות כגון חיבורים בין קבוצות בעלי עניין משותף, כמו קבוצת אנשי רפואה ורווחה שביקרה בזיגן, קשרים בין בתי ספר, קבוצות ספורט בענפים שונים ועוד.
אני סבור שקשרים מסוג זה, כפי שסוכמו ביני לבין ראש המחוז ייתנו ממד חדש לקשר וישביחו אותו, בעיקר למען הדור הצעיר שמקבל על עצמו להמשיך את המסורת". עוד הודה ראש המועצה לראש המחוז על תשורה כספית שהעניק לפרויקט לימודי שייט לילדים על הרצף האוטיסטי במרכז הימי במכמורת, זאת לאחר שצפו בפעילות זאת והתרגשו עד מאוד.
 
יעל פלד וחברי המשלחת

ראש מחוז זיגן ויטגנשטיין, אנדריאס מילר: "50 שנה קיימים חילופי הנוער בין עמק חפר לבין זיגן ויטגנשטיין. חילופי הנוער היו גם הבסיס עבור מיסוד הקשרים לברית רשויות תאומות. הברית הזו מתברר שהייתה ועודנה הברית הוותיקה ביותר בין ערים תאומות בישראל וגרמניה, היא אינטנסיבית עד היום וישנה התעניינות רבה אצלנו להשתתף בחילופים אלו . אשר על כן החלטנו פה אחד לתמוך בארגון, ולממן לצורך זה חצי משרה שתטפל רק בנושא חילופי הנוער בין עמק חפר לזיגן ויטגנשטיין, להרחיב את הקשרים ולבצע חילופים באינטנסיביות גבוהה יותר. לחילופי הנוער, שאת יובל ה-50 אנו חוגגים כאן, יש תמיד שני מישורים: האחד המישור האישי - להכיר. הן רק כך מסירים רגשות אשם, אי אמון ויוצקים את היסוד להבנה הדדית וחברויות אישיות. ובמישור השני - זיכרון השואה. לנו הגרמנים נמצא תמיד לנגד עינינו - מה שאנשים מסוגלים היו לעשות לאנשים אחרים. דבר כזה לעולם אסור שיקרה – ולזה כולנו ביחד צריכים לדאוג!".

הטקס התקיים במסגרת ביקור משלחת רבת משתתפים מזיגן בה נטלו חלק גם ראש המחוז היוצא, פאול ברויר, ראש העיר זיגן, סטפן מוס, ראשי ארגוני נוער ועוד.

במהלך ביקורה בעמק חפר המשלחת התרשמה מאד מהפעילות הענפה של מרכז הימי עמק חפר ומהחוויה שמנהל המרכז, שמוליק סונגו וצוותו הכינו לחבריה: הוותיקים הפליגו בסירות מנוע, הצעירים יותר חתרו במשוטים. מפגש ראשון ומהנה עם הים. מעל לכל יכלו להתרשם מהעבודה המסורה בליווי בני הנוער האוטיסטים שבסיום אימונם ביקשו לפגוש את המשלחת ולספר על חוויותיהם. ההתרגשות הייתה כללית והילדים זכו למחיאות כפיים חמות וממושכות. גילו עניין מיוחד בעבודה עם הילדים שתי מטפלות ממרכז האוטיסטים של זיגן, חברות במשלחת.

חברי המשלחת בסירה בים

יום שלם, בהובלתו של אלדד שלם, סגן ראש המועצה, הוקדש לחשיפה בפני האורחים של שירותי המועצה שניתנים באמצעות המרכז הקהילתי וזית, עמותת הספורט, אגף הרווחה והמחלקה לפיתוח קהילתי. בחלקו הראשון של היום האחראים בתחומים השונים הציגו את מגוון הפעילויות בליווי מצגות וסרטונים ובחלקו השני ביקרו בקיבוץ מעברות ובשלוחת המרכז הקהילתי חוף חפר. חברי המשלחת גילו הרבה עניין בקבלת מידע נרחב שישמש בסיס להרחבת ערוצי הקשר עם זיגן.

התכנית כללה מפגש עם ראש מועצת זמר ועוזריו וסיור בכפרים של המועצה המקומית. במסגרת השותפות בין שתי הרשויות ייבחנו הדרכים לפעילויות משותפות עם מחוז זיגן.