קהל יושב בטקס
המועצה האזורית עמק חפר קיימה טקס זיכרון לציון 70 שנה למצור על קיבוץ גבעת חיים באירוע מרגש שהתקיים ברחבת האנדרטה לנופלי המצור. 
בטקס לקחו חלק כ-700 מוזמנים בהם משפחות הנופלים מכל רחבי הארץ, חברי הישובים השותפים לאירוע וכ-550 תלמידי כיתות י' עד יב' של ביה"ס מעיין. 
 
המצור על הקיבוץ הוטל על ידי הבריטים במסגרת מאמציהם ללכוד את אנשי הפלמ"ח שפוצצו את תחנת הרדאר במשטרת גבעת אולגה והובילו את אחד מאנשיהם שנפצע אל הקיבוץ. 
פיצוץ תחנות הרדאר בגבעת אולגה וסידנא עלי היה פעולת תגמול לירי משחתת בריטית על ספינת מעפילים. אנשי הקיבוץ לא אפשרו לבריטים להיכנס לקיבוץ והזעיקו תגבורת. אלפי מתנדבים מזיכרון יעקב ועד לנתניה הגיעו לקיבוץ וחלקם נבלם בעין החורש. 
במהלך ניסיון המתנדבים להגיע מעין החורש לגבעת חיים פתחו חיילים בריטים באש לעבר הצועדים. בסך הכל נהרגו במהלך האירועים שמונה ולזכרם הוקמה האנדרטה. יש הרואים באירוע זה את תחילת הדרך לסילוקם של הבריטים מהארץ. 
 
יהודה קליין,  מפיק ומנחה האירוע, הקריא את מכתבו של נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שנבצר ממנו להגיע לטקס:"המצור על גבעת חיים ותוצאותיו הטרגיות היו מרגעיה המכוננים של המדינה שבדרך. הגבורה שהפגינו אנשי גבעת חיים וחבריהם לא הייתה גבורת הזרוע, גבורת הגוף או כוח הנשק. הייתה זו גבורת הרוח שעמדה איתנה אל מול כל האיומים, הטנקים, אלפי החיילים, המכות והלחץ. 
בימים אלו בהם נתונה מדינת ישראל למתקפת טרור מתמשכת המנסה לשבור את רוחנו חשוב שהעם כולו יכיר את סיפורכם וידע לשאוב את גבורת הרוח ועוז הנפש שהיו מנת חלקם של גיבורי גבעת חיים במאבקם למען מדינה עברית". 
 
ראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן: "סיפור המצור על גבעת חיים הוא פרק הרואי בספר המאבק לעצמאות של היישוב היהודי בכלל ושל עמק חפר בפרט. אנשי הקיבוץ ואלפי המתנדבים, ובראשם הנופלים, שהגיעו לחסום בגופם את הבריטים מסמלים את שניים מהערכים החשובים ביותר והם ערך הערבות ההדדית וערך ההתנדבות. לאורם של ערכים אלה אנו פועלים בעמק חפר. אלפי המתנדבים שלנו בכל תחומי החיים, והמעשה הקהילתי, היום יומי ביישובים שלנו, הם נר הזיכרון הראוי ביותר לכבודם של שמונה הנופלים". 
 
תלמידי בית הספר האזורי "מעיין" ביצעו קטעי קריאה, שירה ונגינה, שתי נינות של אחד הנופלים, יוסף רוזנברג ז"ל , מקיבוץ גבעת חיים איחוד, ליאם ועמית הדליקו אבוקה לזכר הנופלים, אריה מוסייף, אחיו של מישל מוסייף ז"ל אמר קדיש, עמי בארי איש עין החורש הסביר על נסיבות האירוע וייחודו ואורי תומר מעין שמר, נכדו של אלימלך שטרקמן, נשא דברים בשם המשפחות.
 
בצוות שהוביל את האירוע  השתתפו: ורדה מאור, נציגת המועצה האזורית עמק חפר, עומרי כנען מנהל הקהילה, אלדד מגל, עמית ארבל, סיני מיתקי ויהודה קליין מגבעת חיים מאוחד,מור נואמה מגבעת חיים איחוד . עמי בארי ועידו גוטמן, יו"ר האגודה מעין החורש, גדעון פידל מכפר חוגלה ומביה"ס מעיין שחר, מנהל בית הספר, מנשה לוי והמרכז החברתי, דרור אלנר.