דיון בועדת הפנים

וועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בראשות יו"ר הוועדה, ח"כ דוד אמסלם, קיימה דיון בנושא הסדרת חופי הרחצה בישראל בהשתתפות מנכ"לית משרד הפנים חברי כנסת, נציגי משרדי הממשלה הרלבנטיים,  ראשי רשויות שלהם ישנם חופי רחצה ונציגי גופים "ירוקים" כרט"ג, אדם, טבע ודין, צלול, ים חופשי ועוד.

מנכ"לית משרד הפנים, אורנה הוזמן בכור, ציינה כי החופים הם משאב טבע וצריכים להיות פתוחים לכל הציבור. עוד אמרה כי בעונת הרחצה הקרובה יבטלו את צו גביית החניות ויבקשו לפקח על מחירי הגבייה מהשמשיות והכיסאות.

ראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן, דיבר על הקושי הרב בניהול ותחזוקת חופי רחצה אל מול הקשיים שמערימה רשות מקרקעי ישראל וקבל על העדר תקצוב כלשהו ממשרד הפנים. ראש מועצת חוף הכרמל, כרמל סלע, מחה על העובדה שמחייבים את הרשויות לנקות גם את החופים הלא מוכרזים שבתחומם. 

לאידן נילווה חבר הנהלת המועצה, חיזקי סיבק, המשמש כיו"ר הוועדה בנושא החופים במועצה.

ח"כ איתן ברושי אמר כי המדינה חייבת לקחת על עצמה את ניהול החופים כי הרשויות לא עומדות בנטל וזה בא על חשבון השירותים שניתנים לתושבים.

יו"ר הועדה, ח"כ דודי אמסלם, בסיכום הדיון: "להחזיק חופים עולה כסף. המדינה לא צד בעניין? משרד הפנים אחראי להסדרת חופי הרחצה. אם בדיון הבא אראה שאין תוצאה, הוועדה תשכור מומחה ותגיש הצעת חוק פרטית . 

הוועדה מבקשת ממשרד הפנים לשבת עם משרדי האוצר, איכות הסביבה והמשפטים והרשויות המקומיות על ציר החוף ולסגור את עניין החוף הפתוח לכלל הציבור. תציעו חבילת שירותים במחירים סבירים, ובעלויות תכללו פיקוח ואחזקה. לא יכול להיות שהרשויות המקומיות יישאו בנטל. הוועדה דורשת דיווח על הנעשה בדיון שיתקיים בעוד חודש וחצי".