בשנים האחרונות חלו שינויים רבים בזכויות המתיישבים בנחלותיהם. החלטות רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) כמו גם פסקי דין של בית המשפט העליון, מדגישים את המותר והאסור בתחומי הנחלה. בכדי להבין את משמעות ההתפתחויות האלה לסקטור המושבי ערכה המועצה האזורית עמק חפר ובשיתוף הוועדה לעסקים קטנים ובינוניים במועצה יום עיון בנושא השימושים הלא חקלאיים בסקטור המושבי בו השתתפו כ 150 תושבים.

קהל ביום עיון

ראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן שפתח את יום העיון אמר  שהוא תומך וימשיך לתמוך בהקמת עסקים קטנים ובינוניים בנחלות, כאלה שישתלבו במרחב הכפרי ולא יפרו את האיזון ויגרמו למטרדים ומפגעים. עוד אמר שהוא רואה חשיבות ביצירת עסקים מקומיים שיגדילו את מעגל העבודה, יקטינו את היוממות של המועסקים ובכדי שבעלי הנחלות שחלקם כבר לא עוסקים בחקלאות יוכלו להתפרנס כך שכל אלה ביחד יחזקו את הקהילות המקומיות.

 

בין המרצים ביום  העיון, סגן מנהל האגף החקלאי ברשות מקרקעי ישראל, משה אהרוני שעסק בנושא הפעילות לא חקלאית בנחלה, אדריכל אילן איזן הרצה   על  מדיניות התכנון ברמה הארצית, המחוזית והמקומית וה

שימושים המותרים בעמק חפר, רו"ח בועז מקלר על המיסים והתשלומים השונים לרבות היטל השבחה בשימושים חורגים בנחלה, השמאי עומר גנות  דיבר על ההיבטים השמאיים ותשלומים לרשות מקרקעי ישראל וערן יעקבס, ממחלבות יעקבס, שעבר תהליך זה,  נתן דוגמה מעשית לפל"ח בעמק חפר.

 

חברת הנהלת המועצה, רעיה קידר, המשמשת כיו"ר הוועדה לעסקים קטנים  ובינוניים אמרה בדברי הסיכום כי  הועדה  משקיעה במתן מידע מקצועי כדוגמת יום עיון זה, השתלמויות וקורסים במחירים מסובסדים, קידום מתחמי ומקומות תעסוקה פיזיים, יצירת קהילה עסקית תוך יצירת חיבור בין העסקים בישובים השונים ותוכנית מנטורינג והזמינה את כל הנוכחים להצטרף לפעילויות הועדה.

 

משתתפי הכנס שיבחו את רעיון עריכת יום העיון ורמתו הגבוהה, שהוא עוד פעילות במסגרת העשייה הרבה של הוועדה לעסקים קטנים ובינוניים של המועצה  לטובת העסקים בעמק חפר.