המועצה האזורית עמק חפר, באמצעות החברה הכלכלית, יצאה השבוע בקמפיין "השלכת סתמת" שמטרתו העברת מסר לתושבי עמק חפר שלא להשליך לביוב מגבונים, מוצרי היגיינה, שערות ועוד. זאת' כדי למנוע את סתימת מערכות הביוב  של יישובי עמק חפר ע"י מוצרים אלה.

מטרת מערך השפכים המרכזי של עמק חפר הינה איסוף וקליטה של שפכי העמק בתשתית מוסדרת והעברתם למתקן טיהור שפכים מודרני המאפשר לבצע פיקוח, שליטה ובקרה על השפכים בעמק ושימוש בקולחין ע"י השבתם לחקלאות. 

דרך פעולה זאת מביאה לחסכון במים שפירים, תורמת למאזן המים הלאומי,  מבטיחה שמירה על איכות הסביבה ומסייעת לשיקום נחל אלכסנדר.  

עובדי מערך השפכים נתקלים מדי יום בסתימות בשוחות, בבתים ובמערכות התפעול. הסתימות גורמות להצפות והורסות את משאבות הביוב. הסיבה העיקרית לסתימות הינה השלכת מגבונים, שערות, מוצרי היגיינה וחיתולים לאסלה. אלה אמנם נשטפים באסלה, אך נתקעים במערכת הביוב.

המגבונים הופכים לחבלים, נפתלים, "חונקים" את המערכת ועוצרים כל זרימה חופשית של מי הביוב. מודגש, כי גם מגבונים, חיתולים ומוצרי היגיינה שכתוב עליהם כי הם מתכלים ו/או נשטפים באסלה – סותמים את הביוב!

במסגרת הקמפיין להעלאת המודעות לנושא, הצטרפה החברה הכלכלית לפעילות הסברה של מחלקת התברואה של עמק חפר ותגיע באמצעות סטודנטיות וסטודנטים לכ- 13,000 בתי האב שבתחום שיפוט המועצה. 

כל בית יקבל מנשר (פלאייר) המסביר מה אסור לזרוק לאסלה ואתו אסלונית ריחנית לשירותים. התושבים יתבקשו לתלות אותה בשירותים וזאת כדי להזכיר להם לפני שישליכו פסולת לא רצויה לאסלה. 

אז מהיום, עוברים לסביבה נקייה מעל ומתחת לפני השטח. כי אם השלכת, סתמת! לכולנו.