זית  נוסד בשנת תשס״ז, 2006, - כיוזמה של דויד אביב, תושב היישוב בת חפר, אליו חברו אנשי חינוך וקהילה, דתיים וחילוניים, צעירים ומבוגרים מעמק חפר והסביבה, מתוך הכרה כי התרבות היהודית על גווניה השונים היא תרבות עשירה השייכת לכולנו, ולכולנו הזכות והחובה לקחת חלק בעיצובה.

מודל חלוצי המקיים מפגש משמעותי של קהילת עמק חפר בכל הגילאים עם התרבות היהודית -ישראלית, מתוך זיקה למקורות עתיקים וחדשים, זיקה למרחב בו אנו חיים ורצון ליצור דיאלוג פתוח ורלוונטי.

זית נטוע בתוך המועצה האזורית עמק חפר, כחלק מהמרכז הקהילתי האזורי. יחד עם תושבים פעילים ושותפים נוספים אנו פועלים ליצור התעוררות תרבותית שתעשיר ותעמיק את חיי הרוח בעמק. זית  הינה תוכנית א-פוליטית, שאינה משתייכת לאף זרם ופונה לכולם בשדות עשיה מגוונים.

 
תחומי העשייה שלנו ב׳זית׳:

מובילים ופועלים בקהילה - הכשרה וליווי מנהיגות יישובית ואזורית המבקשת להנהיג חיי קהילה ותרבות המשלבים את השיח היהודי כחלק מחיי היום יום.

קהילה לומדת - מפגש עם המקורות היהודיים, עתיקים כחדשים, דרך ארון הספרים היהודי-ישראלי והשפה העברית על רבדיה מתוך לימוד מאתגר ורלוונטי.

זית למשפחה - הורים וילדים במפגשים חווייתיים, זמן משפחתי הנושק לתרבות היהודית-ישראלית.

רוח צעירה - יצירה משותפת עם מערכות החינוך הפורמאליות והבלתי פורמאליות, לקיום מפגש יהודי - ישראלי מחודש ויצירתי עם ילדים, בני נוער וצעירים.

לוח השנה העברי ופרהסיה – עוגנים ליצירת קהילה חזקה המבוססת על ערכים יהודיים וישראליים. תושבי העמק שותפים לעיצוב התרבות ביישובם ובמרחב האזורי באירועי שיא ובחיי היומיום.

שתילים של זית - בשנת העשור לזית - יצאנו לדרך עם מיזם 'שתילים של זית' - החממה ליוזמות חברתיות קהילתיות. תושבי עמק חפר שותפים ויוצרים עשיה התנדבותית של תרבות וקהילה.

זית אנו מהווה חלק מארגון הגג 'ניצנים' ושותף ל'פנים', ופועל הודות לתמיכתם הנאמנה לאורך השנים של קרן אבי חי מן היסוד, פדרציית ניו יורק, קרן גימפריג', קרן נדב, הסוכנות היהודית, המועצה הדתית, מורשת ישראל, חברים, מתנדבים ושותפים לרעיון ולחלום.