27 אוקטובר 2016

תושבים יקרים שלום רב,

כבכל שנה, בעונה זו, מוזרמים לנחל שכם ומשם לנחל אלכסנדר שאריות תהליך הפקת שמן הזית בבתי הבד מהרשות הפלסטינית. שאריות אלו, המכונות עקר, מכילות, בין השאר, גפת זיתים, שמן ושברי גרעינים.

ברצוני להזכיר לכולנו כי עמק חפר הינו אחת הסביבות האקולוגיות החשובות בלב הארץ, וכי נחל אלכסנדר משמש מופת לשימור ותיקון הן עבור צמחיה ובעלי חיים והן עבור אזרחי הארץ שרואים בו מוקד פנאי ותרבות. כמו כן עלינו להזכיר כי בדצמבר 2015 הכריע בג"ץ כי ממשלת ישראל תפעל לפתרון הבעיה הסביבתית שנוצרת מקריסת מתקן הטיפול בשפכים בעקבות הזרמת פסולת מצד הרשות הפלסטינית.

נחל שכם

 

בימים אלו פנינו שוב לממשלה עם תיאור הבעיה ודרישה נחרצת להשגת עזרה מאסיבית ומידית ונעדכן אתכם לגבי התקדמות בנידון.

ולתיאור הבעיה האקוטית:

הזרמת העקר לנחל שכם גורמת לשרשרת מפגעים, ביניהם: מטרדי ריח, קצף לבן (במיוחד באזור הסכרונים), צבע שחור של המים, פגיעה במאזן האקולוגי של הנחל. העובדה שטרם החל לרדת גשם מחריפה את המצב. לכך מתווסף הנתון, שגם החורף הקודם היה שחון.

מתקן החירום לטיפול בשפכי נחל שכם שנמצא בקרבת יד חנה ובת חפר אינו בנוי לטיפול בבעיית העקר, כך שבמשך חודשיים, עד אמצע דצמבר, אנו צפויים לחוש במפגעים.

המועצה מקדמת תכנית מקצועית ומאושרת לבניית מתקן מודרני לטיפול בשפכים המגיעים מהרשות הפלסטינית (בעיקר מהערים טול כרם ושכם). מתקן זה עתיד לפתור גם את בעיית העקר ועלותו מוערכת בכרבע מיליארד ₪.

כאמור, בעקבות עתירה שהגשנו לבג"ץ בשל "גרירת רגליים" של המדינה בנושא, הכריע בג"ץ כי ממשלת ישראל תפעל לפתרון הבעיה הסביבתית שנוצרת כתוצאה מכך שהמתקן לא עומד בעומס השפכים המגיעים מהרשות הפלסטינית.

ברגע שיתקבל ממשרד האוצר המקור התקציבי לפרויקט זה, אנו ערוכים להתחילו. 

הקמתו תארך כ-4 שנים.

עד אז אנו, ביחד עם רשות ניקוז ונחלים שרון, עושים כמיטב היכולת הדלה של מתקן החירום ובעזרת מכלול פתרונות אד-הוק כדי להקטין את המפגעים ולהפחית את הנזק לנחל.

יודגש כי עמק חפר הוא אחד המקומות היפים וגם הנכונים לחיות בהם בארצנו, ולא ניתן למפגעים שכאלו לחבל  ביופיו ובמרחב שהוא מעניק לנו.

בברכה, 

רני אידן

ראש המועצה

ויו"ר רשות ניקוז ונחלים שרון