כנס אחיטוב לחקלאות שהתקיים ביוזמת מועצה אזורית עמק חפר, תנועת המושבים ומושב אחיטוב, נפתח בסימן השקת מרכז המחקר והפיתוח החקלאי החדש עליו הכריזו 5 רשויות מקומיות ואזוריות.


פאנל בכנס אחיטוב

לכנס הוזמנו ראשי המועצות עמק חפר, מועצה אזורית מנשה, מועצת ג'ת, מועצת לב השרון וחוף כרמל על מנת להכריז יחד על הקמת מרכז יחידת מחקר ופיתוח של היצור החקלאי באחיטוב. 

מדובר במהלך שמועצה אזורית עמק חפר יזמה והובילה, כתוצאה מדרישות של חקלאים מהשטח שהעלו רעיונות להקמת המו"פ. לאחר בדיקות מקיפות נולד שיתוף הפעולה עם המועצות השכנות ועם מחוז מרכז במשרד החקלאות שהביאו להקמת המו"פ.

בטקס ההשקה נכחו ראש המועצה האזורית עמק חפר רני אידן, מ"מ ראש המועצה אלדד שלם, אילן שדה ראש מועצה אזורית מנשה, צביקה גרבר מנכ"ל אפיקי עמק חפר, ענבל נבו מנהלת פרויקט הקמת המו"פ, מנשקה יו"ר הוועדה החקלאית במועצת חוף כרמל.

ראש המועצה רני אידן העביר מסר למאות החקלאים שהגיעו לטקס ההשקה: "החקלאות בעיננו זה עניין רציני ולכן המועצה יזמה מהלך אזורי משמעותי שאליו צירפה עוד 4 רשויות כדי לקדם את החקלאות והמחקר באזורנו. מדובר במהלך חשוב המתחבר למאמצי המועצה למצב את החקלאות ביישוביה, מהלך שיוסיף מימד של חדשנות לענף זה".

אלדד שלם סגן ראש המועצה האזורית עמק חפר מוסיף: "הקמת מו"פ מרכז והפקת כנס אחיטוב מבטאים את ראייתה של המועצה את החקלאות כעניין רציני שיש לפתח ולקדם, וחלק מהותי ומשמעותי מנוף קיומנו. החקלאות היא עניין רציני בתמונת העתיד שלנו בהיותה בסיס חשוב ומרכזי לפיתוח האזור תוך שמירה על הערכים, הפרנסה, אספקת המזון והשמירה על הטבע. בימים אלה אנו פונים על בסיס כוחותינו העצמאיים ורתימת המדינה לדרכים של עשייה ויצירה, זאת באמצעות הקמה של תאגיד למחקר ופיתוח חקלאי אזורי במרכז. תאגיד זה, לו חוברים בשלב הזה 5 רשויות מקומיות, 3 אגודות מים, מפעלים אזוריים כדוגמת גרנות וחברות פרטיות בשיתוף פעולה עם משרד החקלאות, יוביל לצמיחה של גידולים ושיטות גידול שיבטיחו את החקלאות כאן, גם בשנים הבאות"".

מו"פ מרכז הנו מו"פ אזורי פריפריאלי שיפעל בשיתוף פעולה מלא עם חקלאי האזור, מפעלים יצרניים, שה"מ,  מוסדות מחקר חקלאיים אשר בראשם המכון הוולקני, מנהל המחקר החקלאי. מעבר לכך שותפים למהלך גם אגודת המים של מנשה, עמק חפר וחוף הכרמל והמפעלים האזוריים יצטרפו למהלך. בנוסף בימים אלו מתנהל גם משא ומתן עם חברות עסקיות שרוצות לקחת בו חלק. השקת מו"פ מרכז התקיימה במהלך כנס אחיטוב לחקלאות במטרה לעזור לחקלאות לצעוד קדימה.

כנס "אחיטוב לחקלאות" שהתקיים במושב אחיטוב בעמק חפר סחף אליו ראשי ארגונים חקלאיים, בכירים בענף החקלאות, חקלאים, נציגי וחברי המועצה האזורית עמק חפר, משווקי תוצרת חקלאית, יצואנים, אנשי תקשורת ועוד. דיוני הכנס הוקדשו לאתגרים הגדולים העומדים כיום בפני ענף החקלאות עם פתיחת שנת 2017 כדוגמת: "עובדים זרים – ככה אי אפשר להמשיך", "תנאי סחר- רשתות השיווק Vs החקלאים", "למה יקר לחיות במדינה שלנו?", "יבוא תוצרת חקלאי - מתי עוברים את הגבול?", "חקלאות ישראלית – פיתוח וחדשנות"  ועוד.