על מנת להעמיק עוד יותר את שיתוף הפעולה בין המועצה האזורית עמק חפר ליישוביה, הקימה המועצה מחלקה חדשה שתוקדש לנושא: מחלקת יישובי העמק. המחלקה עוסקת במתן סיוע, ייעוץ, תיאום, הדרכה והכוונה לכלל הוועדים המקומיים ביישובי המועצה בדגש על תחומי הניהול, המנהל והקהילה.

המועצה מתנהלת בשיטת השלטון הדו-רובדי, שבבסיסו חלוקה בין הנהגה מקומית (ועד מקומי) לבין הנהגה אזורית (מועצה). מטרת המחלקה היא להתוות נהלי עבודה מסודרים, מובנים ויעילים בין מחלקות המועצה לוועדים המקומיים ביישובים, לסייע לתפקוד הוועדים המקומיים באופן מיטבי, ולסייע לכל אחד מהיישובים להמשיך לצמוח ולהתפתח בהתאם למטרות ולרצונות של ההנהגה המקומית

שירותי מחלקת יישובי העמק לישובים כוללים: הדרכות והכשרות, פרסום חומרי הדרכה, כתובת לשאילתות, תיווך לגורמים רלוונטיים, ייעוץ משפטי ועוד. למחלקה גויס צוות מקצועי ייעודי אשר ימשיך לפתח את התחום. 

"חברי הוועד המקומי הם מתנדבים אשר בחרו לקחת על עצמם להנהיג את היישוב שבו הם מתגוררים לתקופה של חמש שנים", אומרת נחמה כהן, שעומדת בראש מחלקת יישובי העמק. "מצד אחד, לאנשים הללו יש יכולת אמתית להשפיע על סדר היום של היישוב, להוביל תהליכים משמעותיים ולקבל החלטות בנוגע ליישוב. מהצד האחר, מדובר בתפקיד שדורש ידע משמעותי במגוון תחומים, ודורש השקעה רבה. אנחנו כמחלקה מסייעים לנבחרי הציבור ולבעלי התפקידים ביישובים לבצע את תפקידם על הצד הטוב ביותר בכל ההיבטים והתחומים הנדרשים".