באירוע המחאה שקיימה מועצה אזורית עמק חפר ביחד עם מטה המאבק נגד הקמת שדה תעופה בשטחי המועצה, השתתפו כ–5000 איש. האירוע, שנערך באגמון חפר שנחנך לפני כשבועיים, התקיים תחת הכותרת "בעמק חפר רק ציפורים ממריאות". 

ראש מועצת עמק חפר רני אידן נואם באירוע

ראש המועצה  נושא דברים בהפנינג. צילומים: חן ליאופלד

רני אידן, ראש המועצה האזורית עמק חפר אמר: "האלפים הרבים אשר הגיעו היום למחאה, מחזקים אותנו בהמשך המאבק לשמור על הסביבה הירוקה בעמק חפר ולמנוע את הקמת שדה התעופה שיהרוס את הפנינה האחרונה שנשארה במרכז מדינת ישראל".

אלפי המשתתפים באירוע סיירו בשטח האגמון וקיבלו הסברים בעמדות שהוכנו מראש על ההשלכות הסכנות הנשקפות לחי ולטבע מהקמת שדה תעופה באזור. כידוע, בימים אלו בוחנים מוסדות התכנון חלופות להקמת שדה תעופה חדש למטוסים ומסוקים. שתיים מבין שמונה החלופות העומדות על הפרק נמצאות בשטח המועצה האזורית עמק חפר, האחת בבית הלוי והשנייה בגאולי תימן. עוד שתי חלופות, בתנובות ובחדרה מזרח, נושקות ליישובי העמק. מדובר בשדה תעופה שבו מיועדות להמריא ולנחות 120,000 טיסות מדי שנה (המראה או נחיתה אחת כל 2 דקות בממוצע לאורך השנה כולה, כולל בשבתות וחגים).


להקה מופיעה באירוע


אנשים צועדים באירוע


אורך המסלול המתוכנן, יחד עם "משפכי" הנחיתה וההמראה ונתיבי הקפות המטוסים, מתפרסים במעגלי ענק על פני קילומטרים לכל צד, ומתוכננים לשלוט באופן מוחלט בשמי עמק חפר, באוויר שמעל מרבית תושביו, ומעל השטחים הפתוחים, אגמי הציפורים ונתיבי נדידת הציפורים.


ילד מסתכל על מפה של שדות התעופה הצפויים


השלכות הקמת שדה התעופה בעמק חפר תהיינה רבות, קשות ובלתי הפיכות. חיסול של מרחבי טבע ירוקים ועתירי המבקרים שמשרתים את כל מרכז הארץ; פגיעה אנושה באגמי ובאתרי הנדידה של מאות אלפי העופות הנודדים שמושכים עשרות אלפי מבקרים; כיסוי הריאה הירוקה בשמיכה עבה של בטון ומטוסים פולטי זיהום שיחסלו אם החי והצומח הטבעי; סלילת כבישי גישה חדשים שיכבירו עוד כיסויי אספלט על השטח הטבעי; וכמובן: פגיעה קשה בחייהם של תושבי העמק – גם באיכות חיים וגם סיכון החיים עצמם בזיהום אוויר מאסיבי ובסכנת התנגשות בין מטוסים לעופות נודדים גדולים (שקנאים).