ראש המועצה רני אידן: "נשקיע משאבים רבים ביישום התוכנית בבתי הספר בעמק"

תוכנית ההתחדשות בחינוך היסודי בעמק חפר הוצגה אמש (ראשון 11.6) בפני אולם מלא מפה לפה ובו מנהלי בתי הספר היסודיים, מורים, ראשי ועדי ההורים של בתי הספר, נציגי ועדות החינוך ביישובים ובכירי המועצה האזורית עמק חפר.


לקבוצת הפייסבוק של תכנית ההתחדשות בחינוך לחצו כאן

התוכנית הוצגה על ידי ראש המועצה רני אידן, מנהלת אגף החינוך חינה קורן, פרופ' יורם הרפז, המלווה את תהליך ההתחדשות ופרידה דרוק, מחברת "בשביל ההמראה",  המייעצת ומלווה תהליכים חינוכיים ושותפות הורים. 
התכנית תצא לפועל כבר בשנת הלימודים תשע"ח בכל בתי הספר היסודיים בעמק חפר.

הערכים שיובילו את התוכנית הם הערכים המרכזיים שעלו בקבוצות המיקוד השונות שליוו את התהליך: התחדשות, מצוינות, שונות, עצמאות, שיתופיות, שייכות.

כל בית ספר יבחר מסלול שבו יתמקד מבין המסלולים הבאים:
 • פריצת גבולות הכיתה.
 • שיתוף הקהילה.
 • למידה מותאמת אישית.
 • פיתוח מיומנויות המאה ה-21.

כל בית ספר יבנה, בסיוע ובהכוונת המועצה, תכנית המבוססת על העקרונות המרכזיים של המסלול שבחר.
מרכז מחקר ופיתוח מועצתי שיוקם לצורך תהליך ההתחדשות יתאם בין השותפים השונים, ייבנה תהליכי עבודה, יעניק רעיונות לבתי הספר, יזום הרצאות, סדנאות וסיורים להעשרה והשראה, ויהווה מקום מסייע להתפתחות מקצועית של מורים ומורות בבתי הספר בעמק חפר.  


למצגת תכנית ההתחדשות בחינוך היסודי בעמק חפר לחצו כאן
על תכנית ההתחדשות בעמק חפר - מאת פרופ' יורם הרפז
לחצו כאן 


לדברי ראש המועצה רני אידן, בכוונתו להקצות משאבים רבים לביצוע התוכנית ולקידומה בבתי הספר היסודיים בעמק חפר. "נעשה הכל כדי לתמוך ולסייע לבתי הספר בהטמעת התכנית", אמר אידן. "מהלך ההתחדשות נבנה בכוחות משותפים עם הקהילה, עם בתי הספר ועם משרד החינוך. גם היישום שלה דורש מחויבות ושותפות של כל הגורמים. אני קורא להורים לקחת חלק פעיל בהתחדשות בחינוך! אנחנו יוצאים למסע חשוב וממושך, אבל כבר בקיץ נרצה לראות עבודה משמעותית, ותוצרים שייראו בשטח בשנת הלימודים הבא".


                                                             הצגת תכנית ההתחדשות

העקרונות המרכזיים של תכנית ההתחדשות:

 • לבתי הספר תינתן אוטונומיה לתכנן בשותפות הקהילה את מהלך ההתחדשות.
 • כל מנהל ימנה רכז התחדשות ויגייס צוות לפיתוח ההתחדשות ולבניית תכנית עבודה למימושה.
 • משרד החינוך ילווה את מהלך התכנון וישתתף בו. 
 • המועצה תמנה לכל בית ספר מלווה למהלך התכנון והיישום.
 • בכל תכנית התחדשות שבית הספר יאמץ ייעשה גם מאמץ שיטתי לשפר את ההישגים הלימודיים כפי שהם מוגדרים על-ידי משרד החינוך.
 • תכנית ההתחדשות בכל בית ספר תציע ותיישם שינוי משמעותי ונראה לעין בדפוסי העבודה של בית הספר.
 • תכנון בית הספר על פי השלבים יתמרן בין חזון מרחיק לכת לבין המציאות. הוא ישאף לשינוי מעמיק ובר-קיימא אך פתוח תמיד לשינוי נוסף.

--------------------------------

תכנית ההתחדשות נבנתה בעבודה נרחבת של ועדת היגוי שהקימה המועצה, שבה חברים נציגי המועצה ומשרד החינוך, מנהלים ומורים מבתי ספר בעמק חפר, תושבים והורים. 

את אלה ליוו חברת "בשביל ההמראה",  המייעצת ומלווה תהליכים חינוכיים ושותפות הורים, ופרופ' יורם הרפז, מרצה בעל שם בינלאומי המלווה מערכות חינוך בארץ ובעולם, ומונה ליועץ אקדמי למועצה האזורית עמק חפר.
התכנית מתבססת גם על שיתוף נרחב של הקהילה, שנערך על ידי קבוצות מיקוד של כ-200 משתתפים, קבוצת פייסבוק שהוקמה לנושא ומפגש "שולחנות עגולים" בהשתתפות למעלה מ-200 משתתפים.