פורום  ראשי היישובים בעמק חפר (יושבי ראש וחברי ועדים מקומיים, יושבי ראש אגודות חקלאיות ונציגי מליאה) התארח השבוע בשושנת העמקים למפגש שהתקיים תחת הכותרת "פתוח מול פיתוח: היום זה אצלנו, מחר אצלכם".

 

קולאז' תמונות מהמפגש בחבצלת

 

במפגש, שעסק בהתמודדות עם תוכניות לאומיות של תשתיות ובינוי, הציג ראש המועצה רני אידן את מפת האיומים של המועצה האזורית עמק חפר, המציגה תשתיות שונות שהמדינה הקימה או מבקשת להקים בעמק. לדברי אידן "עמק חפר מאותגרת בתשתיות לאומיות רבות, מעצם היותה הרשות היחידה בין הים לרשות הפלסטינית. בנוסף, אצלנו ובסביבתנו מתוכננות שכונות מגורים גדולות. המועצה משקיעה משאבים רבים להתמודדות עם אתגרים אלה, וקוראת לתושבים להתגייס למאבקים כדי שנתמודד בהצלחה עם פרויקטים שאסור שיקומו - ואחרים שצריך למתן. ביחד נצליח לעמוד במשימה!".

יוסי רור ואיתי לוין, יו"ר ועדי שושנת העמקים וחבצלת השרון (בהתאמה), הציגו  את ההתמודדות שלהם עם תוכניות הבינוי המאיימות על אזורם, ובראשן ותמ"ל חבצלת - במסגרתו מבקשת המדינה לבנות 4,000 יחידות דיור על שטח של 600 דונם אדמה חקלאית. לדברי איתי לוין "הבנו שלמרות האינטרסים השונים של היישובים, עלינו לחשוב יחדיו על דרך משותפת שבנויה על ההסכמות". 

ניר פפאי, סמנכ"ל שימור סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע דיבר על הצורך לתאם בין הצרכים הלאומיים לבין השמירה על השטחים הפתוחים. 

לאחר מכן התקיימו קבוצות דיון שדנו בסוגיות מהותיות כגון אסטרטגיה נכונה (מאבק או מו"מ), השפעת מאבקים אלו על יחסי יישובים שכנים, תפקידי המועצה, הוועדים והתושבים והסנכרון ביניהם.
המשתתפים הגיעו להסכמה כי יש למצוא דרך לייצר סולידריות  בין הישובים סביב המאבקים על מנת לייצר כוח עוצמתי יותר של קבוצות יישובים ולא רק ישובים בודדים.