בעלי עסקים, יזמים ואנשי עסקים מעמק חפר השתתפו באירוע חגיגי ביקב ויתקין לרגל סיום שנה ראשונה, מוצלחת ביותר, של התוכנית “לצמוח ולהצמיח עסקים בעמק חפר”.

 

חברי התכנית בתמונה קבוצתית


תכנית “לצמוח ולהצמיח עסקים בעמק חפר” שמפעילה המועצה האזורית עמק חפר באמצעות הוועדה לעסקים קטנים ובינוניים, מעניקה לעסקים ויזמים מהעמק ליווי של טובי אנשי העסקים בישראל, אף הם תושבי עמק חפר. 
זוהי שנתה הראשונה של התוכנית, והיא זכתה להצלחה רבה; המנטורים ייעצו וסייעו לעסקים באתגרים השונים שעמדו בפניהם בכל הקשור לניהול וקבלת החלטות, אסטרטגיה, פיתוח עסקי, שיווק, ניהול ועוד. הפעילות כולה נעשתה בחינם: המנטורים עבדו בהתנדבות - ואילו העסקים שקיבלו את הליווי תרמו לקהילה. 

תוכנית המנטורים היא נדבך נוסף וחשוב בין שלל התוכניות והפעולות בעידוד העסקים הקטנים והבינוניים בעמק חפר, אותם יזם ראש המועצה רני אידן, כשלצידו יו”רית הוועדה, חברת הנהלת המועצה רעיה קידר, ומרכז הוועדה, סמנכ"ל הפיתוח העסקי של החברה הכלכלית בעמק חפר, שגיא בן-יואב. את התוכנית מובילה כיועצת מקצועית, מיכל אביחי. 
לדברי ראש המועצה רני אידן "יש עסקים נהדרים בעמק חפר, ואנחנו עושים ככל יכולתנו כדי לסייע להם לצמוח. היציאה לעבודה בערים שמסביבנו הולכת ונהיית קשה בגלל עומסי תחבורה. אחת הדרכים להתמודד עם כך היא יצירת מקומות עבודה קרובים או צמודים ליישובים, כלומר באמצעות עסקים מקומיים".
-------------------------------------

באירוע הסיכום של שנתה הראשונה של התכנית, נהנו המוזמנים מאירוח נעים וטעים של יקב ויתקין, ומהרצאה של אודי סגל, תושב עמק חפר. 

רעיה קידר, יו"ר הוועדה לעסקים קטנים ובינוניים בעמק חפר, בירכה את המנטורים ובעלי העסקים ואמרה:  "תוכנית המנטורינג היא תוכנית הדגל של הוועדה. בזכות אנשי עסקים איכותיים ומנוסים שהתברכנו בהם בעמק חפר, זכו עסקים קטנים בעמק לליווי ראשוני ולקבלת תשתית ראשונית להצלחה. אתגרים רבים עומדים בפני העסקים, ואני מאחלת להם שישתמשו בכלים שקיבלו כדי להמשיך לצמוח ולמנף את עצמם ואת עמק חפר. אני רוצה גם להודות לבעלי העסקים, שתרמו מזמנם למען הקהילה". 

שגיא בן יואב, סמנכ"ל פיתוח עסקי ומנהל מנהלת העסקים: "זהו סיומה של תקופה ארוכה, מעניינת ומאתגרת. אנחנו מאוד מתרגשים לראות את האנשים שקיימו יחדיו תהליכים מרתקים ובעיקר מועילים. אחת הסיבות לכך שערכנו את האירוע ביקב היא הרצון שלנו לתמוך בעסקים מקומיים, ולהכיר לתושבים את העסקים הנהדרים שפועלים בעמק חפר".
המנטורים שלקחו חלק במיזם: דוד אבנר, איל ברייר, שרון דביר, עופר וילנסקי, מאיר רבינוביץ, גיא איזיקיאל, אלי ברק, רפי דיין, הרצל חסון, גיל פלוטקין, נחמה רונן, אריק בן-יואב, מיכל דביר, גילי רענן, אורי שגיא ואורי שני.

"לצמוח ולהצמיח עסקים בעמק חפר" – נפתחה ההרשמה למחזור הבא:

עסקים ויזמים מעמק חפר המעוניינים להשתתף בתוכנית בשנה הבאה, וליהנות מליווי של מנטור, מוזמנים להירשם. להרשמה, לחצו כאן
אנשי עסקים תושבי העמק המעוניינים לשמש מנטורים בתכנית מוזמנים ליצור עמנו קשר באימייל: asakim@hefer.org.il או בטלפון 04-6222583 (שגיא)


סיפור ההצלחה של חן מילר ונחמה רונן

נחמה רונן ממושב בית חרות, יושבת ראש קבוצת ממן ותאגיד המחזור ודירקטורית בחברות שונות, שימשה בשנה האחרונה מנטורית לחן מילר ממשמר השרון, שלצד היותה מורה בבית הספר שפרירים בגבעת חיים איחוד, עוסקת בפיתוח תוכניות חינוכיות.  
במהלך השנה עברו השתיים תהליך מרתק ומוצלח ביותר. "לפני הפגישה הראשונה נתנו לנו לבחור עם איזה עסק או יזם אנו רוצים לעבוד", מספרת רונן. "אבל מרוב עומס לא הספקתי לעשות זאת. כך יצא ששידכו אותי לחן, שעוסקת ביצירת תכנים חינוכיים לילדים. בהתחלה אמרתי לעצמי: 'מה זה קשור אליי? איך אני יכולה לעזור לה?' אבל אז נפגשנו וראיתי מולי בחורה שופעת רעיונות ויצירתיות. היא הייתה כמו ילד שמכניסים לחנות ממתקים והוא רוצה הכול. לכן המטרה הראשונה שלי הייתה לעשות סדר ולעזור לחן להתמקד". 


 מימין: חן מילר ונחמה רונן. "להשפיע על החברה הישראלית מבחינה חינוכית וחברתית"


מילר, בת 30, חיפשה "מישהו שיסתכל על הדברים שאני עושה מלמעלה, יראה את התמונה הגדולה", אבל גם היא לא יכולה הייתה לנחש עד כמה תצטרך את הליווי של רונן. "חודש וחצי אחרי תחילת התכנית פורסם בפייסבוק נאום שנשאתי בכנס החינוך בתל-אביב", היא מספרת. "סיפרתי שם על תלמיד עם קשיים שפגשתי, ועל איך בחרתי לגשת אליו בצורה שונה מזו המקובלת. דיברתי על החוויה שהייתה לי בתור ילדה עם לקויות למידה, שלא ידעה לקרוא ולכתוב עד לכיתה ה' וסבלה חברתית. סיפרתי על השינוי האישי שלי, בתור מי שעשתה תואר בחינוך ומשמשת מורה ומרצה, ועל כך שאני רוצה לשנות היום, מתוך המערכת, את הגישה החינוכית והחברתית". 

\


הסרטון המרגש עורר הדים רבים ונהיה ויראלי במהירות. הגרסה המתורגמת שלו לאנגלית זכתה ללא פחות  מ-47 מיליון צפיות. בהמשך נבחרה לאחת מאנשי השנה בחינוך, בפרויקט מיוחד שעשה ערוץ 2.

"זה היה מטורף", מספרת מילר. "הטלפון לא הפסיק לצלצל. הגיעו המון פניות מהתקשורת להתראיין, וגם הצעות עבודה. זה היה מפתה, אבל אני לא ידעתי לקרוא את האותיות הקטנות ואילו נחמה ידעה בדיוק במה להתמקד ומה לייעץ. אני זוכרת שהיא שלחה לי SMS אחרי אחת הכתבות בו היא כתבה שאסור לי להתפתות למי שרוצה לקחת עליי בעלות, ושאני צריכה לסמוך על עצמי ועל היכולות שלי. נחמה היא האדם הנכון במקום הנכון. היא ידעה ויודעת להרגיע, להכווין, לפקס ולמקד אותי. היא מנטורית אמתית, שעושה הכול ללא כל תמורה כשהאינטרס היחיד שלה הוא שאצליח. התהליך אתה מאוד משמעותי ומוצלח".

רונן: "עברנו תהליך ארוך של פגישות, שיחות, ייעוץ ושיעורי בית. למרות שהפרויקט הסתיים אני ממשיכה ללוות את חן. היא תגיע מאוד רחוק. יש בה משהו מאוד ייחודי, אמיתי וסוחף". 

בימים אלה מילר ממשיכה בדרך שהתחילה, עם יעדים ומטרות ברורים הרבה יותר. "נרשמתי ללימודים בחוג לחקר החינוך האלטרנטיבי באוניברסיטת חיפה, ואני ממשיכה להרצות", היא מספרת. "המטרה שלי היא להטמיע את התפיסה החינוכית שלי, ולהשפיע על החברה הישראלית מבחינה חינוכית וחברתית".