בית ספר יסודי ייחודי ייפתח בקיבוץ מעברות החל בשנת הלימודים הקרובה, תשע"ח. תפיסת העולם של בית הספר: שילוב בין מרכיבים בשיטת מונטסורי, שיטת הנושאים, החינוך הדמוקרטי והחינוך הקיבוצי במיטבו. ראש המועצה רני אידן ביקר בבית הספר על מנת לעמוד מקרוב אחר ההכנות לפתיחתו בשנת הלימודים הבאה. 

 


לדברי אידן, "בית הספר במעברות יוכל להיות חלק מתהליך ההתחדשות בחינוך בעמק חפר, ולשמש בית ספר מדגים לשיטות חינוך אחרות".

בית הספר יפעל 12 חודשים בשנה. הלימודים יתקיימו עד 16:00 אחה"צ לפחות, ויכללו צהרון וחוגים. חצי מתלמידיו יהיו מקיבוץ מעברות וחצי מיישובי עמק חפר. 

בשנת הפעילות הראשונה ייפתחו בבית הספר שתי כיתות א'-ב' משולבות, בכל אחת 34 תלמידים ושני מחנכים. בית הספר יצמח ביחד עם הילדים; בכל שנה תתווסף שכבת גיל, כאשר תלמידי בית הספר יעלו לכיתה הבאה. 
הכיתות בבית הספר במעברות יהיו רב-גילאיות, וזאת מתוך תפיסה כי הדבר מאפשר לילדים  להתקדם ולצמוח מהר וגבוה יותר. הלמידה תתבצע בקבוצות, תוך תרגול באמצעות משימות ועזרי למידה.

בכל יום יוקדש זמן לנושא משותף, דרכו יכולים הילדים ללמוד על מגוון תחומי ידע. בנוסף, תלמידים בבית הספר לא יעברו מבחנים במתכונת המקובלת. הערכת הילדים תתייחס בעיקר להתקדמות אישית. לדברי מנהל בית הספר יוגב אמיתי, "מחקרים מראים שהתייחסות כזו משפרת לא רק את הלמידה, אלא גם את ההישגים".