ההתפתחות הטכנולוגית מתקדמת בצעדי ענק, וכדי לעורר את סקרנותם של הילדים ושל בני הנוער ולהכינם לעתיד נדרש לצאת מהקופסה. הפעילות בתפוח הפיס חושפת את צעירי עמק חפר לקִדְמָה באמצעות חוגים חדשניים 

מאת גלית בן חמו

תלמידים בתפוח פיס


עידן הטכנולוגיות המרובות והמתחלפות במהירות בזק מציב אתגר להורים ולאנשי חינוך במציאת דרכים לטיפוח ולהכשרת דור המחר. החשיבה העומדת מאחורי המרכז האזורי תפוח הפיס - ללימודי רובוטיקה ומערכות טכנולוגיות מתקדמות - היא לפתוח עבורם דלת לעולם עשיר של פעילויות שיש בהן יזמות, פיתוח מוצרים, תכנון ועבודה בסביבות ממוחשבות, עבודה בצוותי חשיבה, בקרה, פתרון בעיות ועוד.

כמו בכל שנה נמצאים בחוד החנית חוגי הרובוטיקה והנבחרות הייצוגיות של תפוח הפיס-עמק חפר. אליהם מצטרפים חוגים טכנולוגיים-חדשניים ליצירת מוצרים במדפסת תלת-מימד, כתיבת אפליקציות, אנימציה ממוחשבת והחוג לפרחי רפואה. 

ריקי רובין, מנהלת תפוח הפיס, מסבירה: "המשימה שלנו במרכז היא לעודד את דור העתיד להיות המנהיגים של המחר בעולם המדע והטכנולוגיה. המטרה שלנו היא לחשוף את דור העתיד מגיל צעיר לעולם האמיתי שמחוץ לגבולות הכיתה. עולם יזמי, יצירתי, מלא בחידושים ובהמצאות, עולם דינמי מאתגר המאופיין בטכנולוגיות חכמות וחדשנות פורצת דרך. הצוותים שלנו מיומנים בדרכי הוראה שנעשות בצורה חווייתית, משחקית ואתגרית".

 

רובוטיקה – מוליטי-דיסציפלינות תחת כותרת אחת

כבר 18 שנים שצוותי תפוח הפיס מעודדים את בני הנוער והילדים של עמק חפר לעסוק בתחום הרובוטיקה באמצעות חוגי הרובוטיקה והנבחרות הייצוגיות של עמק חפר לבניית רובוטים מלגו, קונקס וארדואינו. הפעילות מותאמת לילדים החל מכיתה א' ועד לבני נוער בכיתות ט' בחלוקה לקבוצות על פי גיל. 

תפוח הפיס מוביל בכל שנה נבחרות צעירות להתמודד בתחרויות Jr. FLL שמפעיל הארגון הבן-לאומי FIRST, שמטרתו לעודד ילדים ובני נוער לעסוק במדע ובטכנולוגיה. טל צנגן, רכזת נבחרת הרובוטיקה לשעבר, מעידה על התהליך השנתי שעוברים הצעירים בתפוח הפיס: "התוכנית אומנם מיועדת ללימוד רובוטיקה אבל בפועל ארגז הכלים שמקבלים הוא עצום ומגוון מאוד, כיוון שמעבר לתכנים הם גם לומדים להיות חלק מקבוצה, לעבוד יחד, לקבל דעות של חברים, להציג לשאר חברי הקבוצה את הרעיונות שיש להם בראש, ולקבל הצעות ורעיונות לשיפור".
 
זרעי הנבחרות נזרעים כבר בשנים הראשונות בחוגי הרובוטיקה בקבוצות גיל שונות. ירון ויצמן, מדריך רובוטיקה לקבוצת הגיל הצעירה ביותר במרכז, מסכם את שנת הפעילות הקודמת: "הילדים נחשפו במהלך השנה לשתי סביבות למידה, בנו דגמים ורשמו שורות תכנות להפעלת הדגמים. כבעל רקע והכשרה בהנדסת מכונות הוקסמתי מיכולות התלמידים להיות מהנדסים צעירים בעצמם. יש לציין ששפת התכנות בשתי סביבות הלימוד מבוססת על אייקונים ואינן דורשת קריאה וכתיבה". 

גם לקבוצת הגיל הצעירה ניתנה אפשרות לחשיפה ביריד הרובוטיקה Jr. FLL. "כ- 50 תלמידים מחוגי הרובוטיקה ומבית ספר יובלים החליטו להשתתף ביריד הרובוטיקה. הם התגבשו לקבוצות עבודה ובנו דגמים להצגתם ביריד הרובוטיקה שהתקיים בחודש יוני".

רובוט

 

יוצרים מוצרים במדפסות בתלת מימד

החזון להצעיד את הדור הצעיר קדימה מניע את צוות תפוח הפיס לפתח ערוצים נוספים של למידה בעולם הטכנולוגי. אחד מאלה הוא הקורס החדש שנפתח השנה בתפוח – תכנון מוצרים ויצירתם במדפסת תלת-מימד. אסתי כהן, מדריכה בקורס מרחיבה על הלמידה: "בקורס נחשפים הילדים לפיתוח מוצרים דרך הבנה והגדרת צרכים ובאמצעות דרכי חשיבה שאינן שגרתיות. בהמשך התהליך הם מעצבים את האובייקט ומדפיסים אותו במדפסות תלת-מימד. מדפסות התלת-מימד נמצאות כיום בקדמת הטכנולוגיה לצורך בניית דגמים למוצרים המיועדים לייצור המוני או כמוצרים בודדים לצורך אישי".

חוגים ברוח העידן החדש

העובדות בשטח מדברות בעד עצמן: הילדים ובני הנוער מרותקים למסכים ולמשחקי הרשת. בתפוח הפיס מצאו דרך למנף את העניין שמגלים הצעירים במשחקים לשני חוגים טכנולוגיים. החוגים נוגעים בענף המשחקים אך בשינוי מטרה. את הפסיביות, המתאפיינת במשחק, ממירים לאקטיביות, ללמידה, לתכנון וליצירה. 
אז במקום לשחק באפליקציות, מציע התפוח לצעירים חוג לכתיבת אפליקציות בהתאמה למוצרים הטכנולוגיים החכמים של ימינו. לאוהדי האנימציות הממוחשבות נפתח גם השנה חוג ללימודי הנפשה ממוחשבת. בחוג נעזרים הצעירים בתוכנות גרפיות ובדמיון עשיר במיוחד, ולומדים ליצור אשליה של תנועה ראליסטית. 

 תלמיד

 

צעד ראשון בחלומה של כל אם – חשיפה לעולם הרפואה לילדים ולנוער

תוכנית שנתית מאתגרת נתפרה למידותיהם של בני הנוער - פרחי הרפואה. בתוכנית מתוודעים לראשונה הצעירים לעולם הרפואה. במסגרת התוכנית הם לומדים על מערכות הגוף, מכירים מושגים חדשים ונחשפים למתודות מעולם הרפואה המרתק. מטרת התוכנית היא להנחיל תשתית חיובית לבני הנוער ולפתוח בפניהם דלת ראשונה לעולם הרפואה. 

 

חוגי תפוח הפיס מתקיימים בשני מחזורי פעילות בימי רביעי אחר הצהרים במתחם תפוח הפיס עמק חפר, בסמוך לקריית החינוך בן גוריון (רופין) 
לפרטים נוספים ולהרשמה: 09-8986944 | F – תפוח פייס עמק חפר