אגודת אפיקי עמק חפר חנכה את פרויקט התקנת הפאנלים הסולאריים לייצור חשמל על סוללת מאגר משמר השרון- מצפור ויקר, במעמד יו"ר קק"ל, דני עטר וראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן. 

פנלים


זאת הפעם הראשונה בארץ שמנצלים סוללת עפר המשמשת כסכר למי המאגר למטרה זאת. בדברי ברכתו אמר ראש המועצה אידן כי עמק חפר היתה בין הרשויות הראשונות בארץ שאפשרה הקמת פאנלים סולאריים במבנים החקלאיים בישובים, מהלך שלימים אפשר לממש פרויקט חדשני זה.

עוד אמר כי עמק חפר באמצעות אגודת המים אפיקי עמק חפר הייתה פורצת דרך לפני שנים רבות בכל הקשור להשבת מי קולחין, דבר שאפשר פריחה ושגשוג לחקלאי עמק חפר. "פרויקט זה", אמר אידן, "מוכיח כי האגודה ממשיכה במסורת היזמות והחדשנות לרווחת חקלאי עמק חפר והאזור".

לדברי מנכ"ל אפיקי עמק חפר, צביקה גרבר, משאב החשמל הוא ההוצאה הכספית הכבדה ביותר של אפיקי עמק חפר וזאת לצורך הפעלת המשאבות הסונקות את המים ומעבירות אותן מהמאגרים לצנרות ההולכה.  


פאנלים


לדבריו, הפאנלים הסולאריים המותקנים על יריעות מיוחדות המונעות סחף של עפר מהסוללה, משתרעים על שטח של שישה דונם, מפיקים ערך אנרגטי של 630 קילוואט לשעה ששוויים הכספי כחצי מיליון ₪ בשנה, אותם מזכה חברת החשמל מחשבון האגודה. עוד ציין כי הפרויקט יימשך במאגרים נוספים בתחום המועצה. "בהשקה אחת אנחנו מקיפים את כל הפעילות העסקית שלנו: מים – המאגר, תיירות – המצפור ואנרגיה ירוקה – המתקן שנחנך היום", סיכם גרבר.

יו"ר קק"ל, דני עטר אמר כי הוא גאה על השותפות של קק"ל בכל מה שקשור למאגרים והשילוב האסטרטגי שלה בשוק האנרגיות המתחדשות וכי הוא ימשיך לסייע לחקלאות בעמק.

סגן ראש המועצה האזורית עמק חפר, אלדד שלם הדגיש את היצירתיות, היזמות והמחויבות המאפיינים את כל השותפים להקמת המיזם על כל חלקיו.

עלות הפרויקט כ-4 מילון ₪ כשלצורך ביצועו חברה לאפיקי עמק חפר חברת סולאטיקס, שהמנכ"ל שלה, נטע רייף, הסביר למשתתפים בטקס על המערכת הייחודית ועל הפרויקט שהוא מהפכה בתחום.