בימים אלה החל איגוד ערים השרון הצפוני במבצע רחב היקף במסגרתו מבוצע באזורי פעילות האיגוד טיפול באלפי עצי אורן, זאת על מנת להדביר את זחל טוואי התהלוכה , המופיע על עצי האורן, לרוב בתקופת החורף.

מדבירים את טוואי התהלוכה


על גבו של הזחל ישנן שערות המפרישות חומר צורב, שעלול לפגוע בבני אדם ובנוסף גורם נזק לאורנים. החומר, שמופרש ע"י טוואי התהלוכה, עלול לגרום לדלקות עור ודלקות קשות בעיניים, המלוות בגירוי חזק, דמעת ואף עלול להחמיר עד כדי אובדן זמני של כושר הראייה. במקרים מסוימים עלול החומר לגרום לתופעות אלרגיות קשות ולפגיעה במערכת הנשימה, עד הקאות וקושי בבליעה.

לעצי האורן גורם הזחל לנזק המתבטא באובדן מחטים ובמידה שלא מתבצע טיפול חלקים מהעץ מאבדים את העלווה שלהם, עד כדי כרסום מוחלט בחלקו החיצוני של העץ.

מ"מ וסגן יו"ר האיגוד, אילן כהן, הנחה את אנשי האיגוד לבצע הזרקה של חומרי הדברה ידידותיים לסביבה ומאושרים ע"י המשרד להגנת הסביבה, לגזעים של מאות רבות של עצים, הנמצאים בחצרות בתים, גני ילדים, בתי ספר, מוסדות ציבור, מתקני משחקים וחורשות ברשויות החברות באיגוד וזאת בתיאום עם נציגי הרשויות באזור.
עוד מסר כהן, כי האיגוד מקדיש זמן רב לפעילות מונעת לאיתור העצים הנגועים, לפני ביצוע הטיפול, וכן למעקב יום יומי על תוצאות הטיפול. בעקבות המיפוי היסודי שבוצע הוחלט לרסס את כל העצים מסוג האורן הקנרי, בהיותם רגישים יותר לזחל וכן בוצע ריסוס מבוקר בעצי האורן מהסוגים האחרים.

במידה וההדברה לא תצליח בחלק מעצי האורן יבצע האיגוד קטיף של קיני טוואי התהלוכה ע"י מנוף עם גוזם מיוחד שיגזום את הענפים הנגועים בזחל.

בימים אלה עלה לרשת אתר האיגוד המחודש: sviva-sh.org.il וניתן למצוא בו מידע גם בנושא זה.

איגוד ערים שרון צפוני הוקם במטרה לשמור על רמה ניאותה של איכות הסביבה ואיכות החיים באזורי הנחלים ומאגרי המים הקיימים בתחום האיגוד. מדובר בהתארגנות אזורית של הרשויות הנמצאות בחלק הצפוני של אזור השרון והוא כולל כחצי מיליון נפש הנפרשים על שטח של כ - 400,000 דונם. הרשויות החברות באיגוד הן: נתניה, רעננה, עמק חפר, לב השרון, חוף השרון, קדימה-צורן, תל מונד, פרדסיה, כפר יונה, אבן יהודה, זמר, אליכין.