כמדי שנה במהלך חודש נובמבר מזהמים תוצרי מסיק הזיתים מאזור טול את כרם ושכם את נחל אלכסנדר, הורגים את הדגה ומסיגים לאחור השקעות עתק בשיקום הנחל. מראה הדגים המתים מכמיר את הלב ומתסכל את אנשי מועצה אזורית עמק חפר ורשות ניקוז ונחלים שרון.

 

נחל אלכסנדר


ראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן, אומר כי זהו סוג של טרור אקולוגי: "יש מי שחוטפים טילים, ואנחנו חוטפים את  הזבל מהרשות הפלשתינית. מגיעים אלינו כשמונה מיליון קוב בשנה של שפכים לא מטופלים - והכי גרוע זה כשמגיעה עונת הזיתים".

לדברי אידן, המכהן גם כיו"ר רשות הניקוז, הרשות והמועצה משקיעים מאמצים רבים בקליטת העקר ומניעת הזרמתו לנחל על ידי הקמת סכרים ושאיבתו של החומר מהם. אבל מענה זה קורס ברגע שמתחילים גשמים ומתגברת הזרימה בנחל.  לכן, הפתרון היחיד הוא הקמת מכון הטיהור שפכים גדול שיטפל בזיהום בשטח ישראל במקום מתקן החירום המיושן, שלא מסוגל להתמודד עם הזיהום הכבד.


ניסים אלמון, מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים שרון, "העקר של הזיתים מגיע כל שנה בעונה הזאת.  כדי להבין את הנזק ואת האסון שגורם החומר הזה שנוצר במהלך הכנת שמן הזית, יודגש כי כמות קטנה שלו היא שוות ערך לביוב של עיר ובה 100 אלף תושבים ".


במשך שנים רבות פונה המועצה לממשלה בדרישה לתקצב את הקמת מכון הטיהור ורק אחרי פניה לבית המשפט העליון התקבלה פסיקה של בג"ץ שמורה לממשלה להזרים 260 מיליון שקלים לצורך הנושא והחלה תזוזה מסוימת, אולם גרירת הרגליים של הממשלה לא אפשרה להתקדם בקצב מהיר יותר להקמת המכון.


עוד נמסר מהמועצה כי נבחרה חברת ניהול לפרויקט ויצא מכרז בינלאומי לתכנון, כי מדובר בפרויקט בסדר גודל שמעטים כמוהו בארץ. ההערכות הן שייקח עוד כ-4 שנים עד שיקום המכון החדש. עד אז הדרך היחידה להתמודד עם הנזק העצום שנגרם לנחל מדי שנה הוא מניעת הזרמת העקר לנחל וזאת רק באמצעות שיתוף פעולה בין הרשות הפלשתינית והמינהל האזרחי.