שלום לכם,


מידעון זה מיועד למשפחות, שבהן אובחן ילד על הספקטרום האוטיסטי (ASD).
המידעון נכתב על ידי הורים לילדים עם ASD בעמק חפר, בשיתוף המועצה האזורית והמחלקה לשירותים חברתיים, במטרה לכלול בו המלצות ו"טיפים" מניסיון רב ועשיר, שנצבר לאורך שנים, וכולל דגשים על מסגרות ופעילויות בעמק חפר והסביבה הקרובה. 
למאובחנים ולמשפחות יש זכויות רבות ואפשרויות טיפול, הטבות, הקלות ומסגרות ברמה לאומית, וכן ברמה אזורית וקהילתית. מיצוי מיטבי של הזכויות מאפשר טיפול מיטבי תוך הגדלת הסיכויים להשגת מטרות ויעדים, ותמיכה טובה יותר במשפחה כולה ולאורך שנים.
התמיכה לאורך שנים הינה מכרעת כיוון שגידולו של ילד עם ASD פירושו "ריצה למרחקים אורכים".
אנו מאחלים לכם להפיק תועלת ממידעון זה, ונשמח לקבל הערות ותיקונים למען מהדורות ההמשך...

מיוחדים בעמק  - פורום הורים לילדי ASD בעמק חפר
הורים פעילים:
טובה מולכו: 050-7672039 
אודי: 052-2454301
יעל הדר זימן: 052-8824888
אודי גבירצמן 052-2454301 
רוני דוד – עו"ס , רכזת תחום צרכים מיוחדים ‎09-8981618‏ ronnyd@hefer.org.il 
אסתי אזולאי – עו"ס ראש צוות
יציאה" מה"הלם הראשוני"

ASD- הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, מאובחנת כיום בגיל צעיר, לעיתים אפילו טרם גיל שנה.  

סיכויי ההתמודדות של הילד והצלחת ההתמודדות של המשפחה גדלים משמעותית, ככל שהאיבחון מוקדם יותר ומתחילים בטיפול. לכן חבל על כל פרק זמן שחולף, ובמהלכו ממתינים ומאמינים ש"הזמן יעשה את שלו" והחשש יתגלה כלא מבוסס. 
ASD אינו מחלה או לקות שמחלימים ממנה, אולם הטיפולים המוצעים, תקווה, מאמץ ואופטימיות, משיגים לרוב התקדמות, שיפור, הצלחות ובסופו של דבר גיבושו של עתיד לכל ילד, לפי יכולותיו, יתרונותיו, רצונותיו ואף בחירותיו, ובצידו של עתיד זה רווחה והקלה למשפחה.

כיום יש מגוון דרכי התערבות וטיפול, במסגרות שונות, בקופות החולים, מכונים להתפתחות הילד עמותות ומסגרות פרטיות. לעיתים הטפולים יקרים מאד, ומשפחות נאלצות למכור רכוש, על חשבון הצרכים והרווחה של ילדים אחרים במשפחה.
מניסיוננו, כל מסגרת וכל טיפול מקדמים את הילדים שלנו, משפרים את המצב ואת הבצועים וההישגים, ולאו דווקא הטיפולים הפרטיים והיקרים ביותר. אין ילד אחד דומה למשנהו, כל אחד הוא עולם בפני עצמו, ולכן פרוטוקול טיפול של ילד אחד לא בהכרח יניב תוצאות דומות אצל ילד אחר. 

לדעתנו, יש מקום לשתף הורים אחרים, חברים קרובים ומשפחה ולא להישאר לבד. כמו כן חשוב לעבור תהליך של חשיבה, תוך התחשבות בגורמים רבים ובין היתר, מספר הילדים הנוספים במשפחה, גלאיהם, המצב הכלכלי, מעגל התמיכה האפשרי, והערכה ככל שניתן את כוחות ויכולות ההורים, להשקיע ובד בבד להמשיך ולקיים משפחה יציבה, בריאה ותומכת לאורך זמן.
בתחילת הדרך, סמוך לאחר האיבחון, שלרוב (אבל לא תמיד) מתרחש בגיל צעיר, שלב החשיבה וקבלת ההחלטות קשה ופגיע, בגלל "ההלם הראשוני" שמלווה את קבלת האבחנה. לשם תמיכה וליווי בשלב זה נולד פרויקט "חיבוק הורי" עבור הורים ומשפחות לאחר איבחון. מטרת הפרויקט לחלוק מידע חשוב וקריטי, להעניק תמיכה, לקצר זמנים ובעיקר לעודד יציאה בוטחת למסע הארוך של גידול ילד עם ASD.  

 

אפשרויות וזכויות עד גיל 18

אבחון רפואי
ההכרה הראשונית היא הכרה רפואית ופסיכולוגית, על סמך תלונות המשפחה הקרובה גורמים מטפלים קרובים, בין היתר על העדר תגובתיות, העדר קשר עין, חוסר תקשורת, התנהגויות משונות, בעיות חברתיות- תסמינים המופיעים כולם או חלקם ברמה ושילוב שונים מילד לילד. 
האיבחון המקצועי נעשה במסגרת מספר פגישות עם הילד והמשפחה. על פי חוזר מנכ"ל משרד הבריאות האיבחון חייב להתבצע על ידי רופא:  פסיכיאטר, או נוירולוג מומחה או רופא התפתחותי  בעל וותק של 3 שנים לפחות, וכן פסיכולוג קליני או התפתחותי. ללא אבחון מלא של שני אנשי מקצוע נפרדים לא ניתן לעשות הכרה בביטוח לאומי ומשרד הרווחה.  ההנחיות המלאות של החוזר מופיעות בכתובת האינטרנט http://www.health.gov.il/hozer/mk15_2013.pdf.

אפשר לבצע את האיבחון במכונים להתפתחות הילד של קופות החולים או בבית חולים דוגמת שניידר בסבסוד ניכר על ידי הקופה, או במכוני איבחון פרטיים (החזר אפשר לקבל דרך ביטוח פרטי, ככל שקיים וככל שניתן כיסוי לכך). רצוי להתייעץ עם הרופא ההתפתחותי או עם רופא המשפחה, ולהיעזר בספר הרופאים של כל קופה.


אבחון והכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי
כדי לקבל סיוע ולממש זכויות לא די באיבחון הרפואי; המפתח למימוש זכויות הינו הכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי.
ההכרה בביטוח לאומי וקבלת תעודת נכה, מקנים זכאות לסל שירותים מאת המוסד לביטוח לאומי, וכן הטבות והקלות כספיות ואחרות במוסדות המדינה. עם הצגת תעודת נכה אפשר לקבל פטור מהמתנה בתור, שרות בקופות מהירות ונגישות, הנחות במוזיאונים, פרקים, חניונים ועוד. מומלץ לשמור את התעודה בארנק במקום נגיש. התעודה היא דו לשונית עברית-אנגלית, ומקנה זכויות גם בחו"ל, כגון אי המתנה בתור, הנגשה, הנחות ועוד.
ההכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי אינה אוטומטית, ויש להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי להכרה בילד נכה באמצעות טופסי תביעה ומסמכים נלווים, באופן המפורט באתר המוסד בכתובת:  
http://www.btl.gov.il/Pages/default.aspx


אי המצאת מלוא המסמכים עלולה לפגוע בקביעת אחוזי הנכות, ועקב כך בגובה הגמלה, ואף להוביל לדחיית התביעה.
לאחר הגשת התביעה המשפחה מוזמנת לפגישה במוסד לביטוח לאומי, אולם אין צורך להופיע עם הילד. בפגישה חשוב להדגיש את הקשיים והמגבלות ולא להתמקד בחוזקות. 
במידה והתביעה נדחית ניתן להגיש ערר תוך 60 יום. חשוב להגיש את הערר בזמן, אחרת לא יטופל. בהקשר זה חשוב להזכיר את חובת עדכון הכתובת המדויקת במשרד הפנים, וציון הכתובת העדכנית בטופס התביעה, כדי לקבל את ההודעות במקום הנכון ובזמן. 
במידה והערר נידחה אפשר לערער לבית הדין לענייני עבודה, הדן בתביעות נגד המוסד לביטוח לאומי, בתוך 90 יום. הערעור  הוא בעניינים משפטיים בלבד, ולכן כדאי ומומלץ להתייעץ עם עו"ד בקיא בתחום. באזור תל אביב והמרכז בית הדין לענייני עבודה המוסמך ברח' שוקן 28 תל אביב יפו. 

המועדים להגשת ערר וערעור הם קצרים, ולכן מומלץ לבדוק מיד עם קבלת תשובה מהו המועד האחרון להגשת הערר או הערעור ולפעול בהתאם. מניין הימים נספר מיום קבלת ההודעה.

זכויות שירותים והטבות עד גיל 18

***המוסד לביטוח לאומי – גמלת ילד נכה. במצבים קשים של תלות מוחלטת בזולת ניתן לקבל גמלה מוגדלת.
***אגף הרווחה והשירותיים החברתיים ברשות המקומית- הפנייה למחלקה לשירותים חברתיים ברשות המקומית מזכה בהכרה ביחידה לאדם עם אוטיזם במשרד הרווחה, שמפעיל שירותים ומסגרות מלידה עד בגרות. ההכרה מתבצעת ע"י אבחון מקיף ותקף ודוח חינוכי מהמסגרת החינוכית.
הכרה על ידי היחידה מזכה בליווי עובדת סוציאלית למשפחה, כולל מסירת מידע והכוונה לשירותים ומסגרות, בין היתר נופשונים מסובסדים, ליווי חונך למשפחה, פעילויות, הרצאות וכו' 


גיל אפס עד שלוש –  אפשרות קליטה למעונות יום שיקומיים, בהם קיים צוות גדול ומגוון ותכניות עבודה ייעודיות ומיוחדות. דוגמא לכך הן  אלוטפ"ים שמפעילה אלו"ט – האגודה הלאומית לילדים אוטיסטים. האלו"טפים הקרובים לעמק חפר הם בנתניה, הרצליה ופתח תקווה. ההשמה למעון מתבצעת באמצעות משרד הרווחה, ותלוי מקום פנוי במעון.
במקביל קיימת זכאות לסייעת במימון המחלקה במעון רגיל, ובלבד שהוא מעון מוכר כגון מעון של נעמ"ת. 
בעמק חפר –האגף לשירותים חברתיים, בשיתוף פורום הורים הקימה את    "המועדון שלנו"- מועדון חברתי, לבני כיתות ז'-יב' מעמק חפר והסביבה, המופעל פעמיים בשבוע בקרית החינוך ע"ש בן גוריון (ברופין), ומעניק מסגרת חברתית משלימה לצד פעילויות שונות, עם דגש על עבודה בתחום החברתי והתקשורתי. המועדון קם בזכות תכנית ותקציב משרד הרווחה, שהושלם בנדיבות על ידי המועצה האזורית. 

אגף הרווחה מלווה את פורום ההורים האחראי, בין היתר,  להפקתו של מידעון זה ולפרויקטים נוספים. הורים מוזמנים להצטרף לפורום ואף לשמש בו כפעילים. הפעילים נפגשים אחת למספר שבועות ומקדמים פרויקטים שונים לפי יעדים ומטרות שנתיים.

מומלץ לפנות אל האגף מיד לאחר האיבחון ואף טרם הפניה למוסד לביטוח לאומי. המספר במחלקה לשירותים החברתיים במועצה אזורית עמק חפר הוא : 09-8981614/5. ניתן לפנות גם לרוני דויד- עו"ס צרכים מיוחדים בטלפון 09-8981618. 
***משרד החינוך- ילדים מאובחנים עם ASD זכאים ללמוד מגיל חינוך חובה (שלוש) במערכת החינוך הרגילה עם סיוע (מסגרת הנקראת שילוב מלא) או ללמוד במסגרות חינוך מיוחד.  בחינוך המיוחד קיימות שתי מסגרות: גני וכיתות תקשורת בתוך מסגרות חינוכיות רגילות או לצידן או בשיתוף פעולה עימן, או מסגרת מיוחדת (גן או בית ספר) המיועדת כולה לילדים עם ASD בלבד.

ילד שהוריו מעוניינים שילך לגן רגיל זכאי לליווי סייעת של משרד החינוך. הרישום לגן הרגיל מתבצע דרך המתיא – מרכז תמיכה ישובי אזורי של משרד החינוך. המתיא הקרובה החולשת על עמק חפר ועוד רשויות רבות בסביבה היא מתיא חפר שרון באליכין ומספר הטלפון הוא 077-4012471/470. 

במתיא קיים מרכז טיפולים לילדים המשולבים שילוב מלא, והוא מקביל וחילופי לטפולים שניתנים במקביל בקופות החולים.
לחילופין, קיימת אפשרות ללימודים בחינוך מיוחד, אך נדרשת לכך בדיקה עם ההורים בוועדת השמה. ניתן להפנות את הילד לגן חינוך מיוחד שהינו גן שפתי או גן תקשורת ובהעדר מקום באחד מאלה גן עיכוב התפתחותי רב תחומי.
ילדים בחינוך מיוחד (כיתת תקשורת או מוסד מיוחד) אף זכאים להסעות עם ליווי.
ילד העובר מהגן לבית ספר רגיל נרשם בבית הספר הרגיל, בתיאום עם המתיא, ונדרש לעבור וועדת שילוב בבית הספר המיועד. אנשי המסגרת שבה הוא סיים את לימודיו יגיעו לבית הספר הרגיל, למסירת המידע ולקביעת שיבוצו המתאים בתוך המסגרת הרגילה החדשה.

ילד העובר מגן לכיתת חינוך מיוחד חייב לעבור וועדת השמה ברשות המקומית, ואחריה וועדת שיבוץ למסגרת. 
לקראת הדיון בוועדות השמה/שילוב יש צורך באבחונים עדכניים מגורמים רפואיים ומטפלים, והמלצות המסגרת הקודמת. וועדות השמה רבות מתכנסות מינואר ועד מרץ, ולעיתים מאוחר יותר. בכל מקרה כדאי לעדכן את האבחונים וכן לבדוק את האפשרויות, לבקר אותן ולגבש רצונות, לקראת הצגתם בוועדה, מבעוד מועד.
בוועדות השמה יושבים נציגי משרד החינוך, השירות הפסיכולוגי וכן נציגי הורים, ומטים אוזן קשבת  לרצונות וצורכי המשפחה. הבחירה של מסלול החינוך (שילוב מלא או חינוך מיוחד) היא של ההורים, בהתאם לחוק השילוב. לעומת זאת ההשמה הספציפית למסגרת מסוימת נקבעת בידי הוועדה. ככל שקימת מסגרת מתאימה בתחומי הרשות המקומית, תתבצע השמה למסגרת זו. 

בוועדות השילוב יושבים גורמים מקצועיים כגון גננת ויועצת או איש טיפול מהמסגרת הקודמת יחד עם הצוות המוביל במסגרת החדשה, בתחומי המוסד החינוכי החדש.
בעמק חפר - קיימים גן תקשורת, גן שפתי וגן עיכוב התפתחותי, וכן נפתחות לפרקים כיתות תקשורת בבתי הספר "יובלים" בקיבוץ גבעת חיים מאוחד ו"ויתקין" בכפר ויתקין. בקריית החינוך ע"ש בן גוריון (רופין) נפתחת כיתת תקשורת מדי שנה. בשנת תשע"ה סיים המחזור הראשון של כיתות תקשורת שהחל בחטיבת הביניים וסיים כיתה יב'. בשנת תשע"ו נפתחה תכנית השלמת בגרויות, הכשרה והכנה לחיים במסגרת יג'-יד', ומתגבשות תכניות ללימודי תעודה בשיתוף המכללה הטכנולוגית רופין. 

גם ברשויות הקרובות כגון קדימה צורן, אבן יהודה תל מונד ועוד נפתחות כיתות גם וכיתות תקשורת בבית בבתי הספר. למידע ופרטים נוספים במחלקת החינוך : 09-8981533, אצל קרן ניק.


הטבות כספיות אחרות

***הנחה בארנונה - הנחה במיסי ארנונה לפי השיעור שנקבע בחוק העזר של המועצה.  המוסד לביטוח לאומי מעביר למועצה את רשימות הזכאים (לרוב עד 33% משטח הנכס לדירה עד 100 מר').
***קופת חולים - זכאות לפטור מתשלום עבור רופא מקצועי, הנחה בתרופות, טיפולי שיניים בהרדמה מלאה וטיפולים פרא-רפואיים (פסיכולוג, קלינאית תקשורת, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה ועובד סוציאלי) או החזר עבור טפולים פרטיים כאלו. קבלת טפולים בתוך המסגרת החינוכית אינה פוגעת בזכות לקבלת טפולים או החזרים בקופות החולים ובלבד שאינם טב"ם- טיפול רפואי מקדם. יש לקבל אישור הקופה מראש למטפל ולטיפולים, ולהמציא תעודת המטפל ותכנית טיפולים. הכללים והתקנות משתנים מעט מקופה לקופה ומעת לעת. לפרטים נוספים באתר משרד הבריאות : http://www.health.gov.il/Subjects/KidsAndMatures/child_development/Autism/Pages/default.aspx
***משרד הבריאות- סיוע ברכישת מכשיר טיפולי או שקומי, כולל אמצעי תקשורת חילופית תומכת (אייפדים). הברור מול משרד הבריאות.
***משרד התחבורה- זכאות לתו חניה לנכה ולאגרת רישוי שנתית בשיעור סמלי (עשרות ₪) .
***משרד האוצר/מס הכנסה - שתי נקודות זיכוי במס הכנסה אותן ניתן לקבל רטרואקטיבית עד 6 שנים.
***משרד האוצר/קופות גמל - זכאות לפטור ממס על משיכה מוקדמת של פקדונות מקופת גמל בתנאי שהנכות התגלתה אחרי פתיחת הקופה, ורק במקרים שבהם נוסף על אוטיזם קיימת לקות נוספת. מומלץ לברר בקופה מראש.   
***משרד האוצר/מס רכישה של דירה - זכאות למס רכישה בשעור 1/2 אחוז משווי הדירה הנרכשת.  הדירה יכולה להירשם גם על שם ההורה ולאו דווקא על שם הילד. ההטבה ניתנת פעמיים בחיים בלבד וכדאי להתייעץ עם עו"ד מומחה נדלן ו/או במשרד האוצר מיסוי מקרקעין טרם מימוש ההטבה. הורים שרכשו דירה ולא מימשו ההטבה וטרם חלפו 4 שנים יכולים לבקש תיקון שומה והחזר, לעיתים מדובר בסכומים משמעותיים. במקרה של רכישת דירת יחיד על ידי ההורים יש לשים לב האם מס הרכישה הרגיל החל על דירת יחיד אינו נמוך ממס בשיעור חצי אחוז על כל שווי הדירה!
***רשות המים - הקצבה נוספת של מים בתעריף נמוך . המוסד לביטוח לאומי מעביר לרשות המים את רשימת הזכאים.
*** חברת החשמל- הנחה בשיעור הקבוע בחברה עבור ילד התלוי באדם אחר או לצורך טיפול רפואי מיוחד. המוסד לביטוח לאומי מעביר את רשימות הזכאים.
***משרד השיכון  - סיוע בהתאמת דיור ובתנאים מסוימים סיוע בשכר דירה.
*** רשות מקרקעי ישראל- בבדיקה אין מידע רשמי על סיוע או הקלה או הטבה ברשות מקרקעי ישראל אולם בכל מהלך הכרוך בתשלום לרשות, מומלץ לבקש הקלה והנחה ולצרף את מסמכי האיבחון, ולדרוש הנחה כספית במפרט הכספי.
***בזק - זכאות להנחה בדמי מנוי חודשיים ובעלות שיחות בטלפון קווי. יש למלא טופס הניתן בסניף בזק הקרוב.ניתן לקבל את הטופס במחלקה לשירותים חברתיים ברשות המקומית. 
***העסקת עובד זר - זכאות להעסקת עובד זר לטיפול בילד עםASD  קיימת רק אם קיימות נסיבות רפואיות רפואיות מיוחדות המצריכות טיפול יומיומי, צמוד וממושך בילד במשך השעות בהן הוא נמצא בביתו. הגורם המטפל הוא רשות האוכלוסין וההגירה וניתן לקבל מידע מוקלט בקו מידע ארצי, מח' היתרים בסיעוד 1-700-707-147.
***ימי מחלת ילד - זכאות ל- 18 ימי מחלה לפי חוק ימי מחלה היעדרות בגין מחלת ילד.בן הזוג זכאי לעוד 18 יום (סה"כ 36 ימי היעדרות).
על מגוון הזכויות אפשר ללמוד ביתר הרחבה גם באתר המעודכן של אלו"ט- אגודה לאומית לילדים אוטיסטים: 
 http://alut.org.il/wp-content/uploads/2016/01/zchuyot-children.pdf
וכן באתר כל זכות:  http://www.kolzchut.org.il/ 

אפשרויות וזכויות אחרי גיל 18 

בגיל 18 מסתיימות המסגרות בבתי הספר הרגילים, ומתעוררות שאלות בנוגע לגיוס לצבא, הכשרה מקצועית והצורך במינוי אפוטרופוס. ללומדים במסגרות של בתי ספר של חינוך מיוחד, המסגרת נמשכת עד גיל 21.
עם זאת כבר בתקופה זו השאלות מתעוררות אותן שאלות לגבי המשך הדרך, לימודים, תעסוקה, מגורים וכו', אם כי מעט מאוחר יותר, למעט נושא האפוטרופסות.

יג'-יד'

קיימת תוכנית המשך בבית הספר ע"ש "בן גוריון" (רופין) החל משנת הלימודים תשע"ו הכוללת: השלמת בגרויות, סדנאות, פעילות התנדבותית, רכישה של מיומנויות והכנה לחיים, תוכנית תעסוקתית, אפשרות לרכישת לימודי תעודה בשיתוף עם המכללה הטכנולוגית רופין.


אפוטרופסות- תיקון לחוק 
 
על פי חוק, ההורים הם האפוטרופסים הטבעיים של ילדיהם עד גיל 18, דהיינו מקבלים עבורם ובמקומם החלטות בנוגע לגופם, בריאותם, חינוכם, רכושם וכו'. מגיל 18 אדם הוא עצמאי וכשיר בפני החוק לקבל החלטות עבור עצמו בכל תחום ובכל מובן. 
אנשים רבים, נכים, חולים, לוקים בגופם או בשכלם, אינם מסוגלים לדאוג לעצמם ולכן החוק  קבע אפשרות מינוי אדם שידאג להם ויקבל החלטות עבורם ובמקומם. החוק קבע שלושה סוגי אפוטרופוס: לגוף, לרכוש (או שניהם גם יחד|) ולדין.
בשנת 2016 התקבל תיקון מקיף לחוק הכשרות והאפוטרופסות, מתוך חשיבה שגם האדם עם הצרכים המיוחדים, עם נכות או לקות זכאי לחשוב ולקבל החלטות עבור עצמו, לפי יכולתו ובסיוע, וזאת כחלק מהזכות לכבוד ולחירות. תפיסה זו הובילה לשינוי, ולתיקון החוק, באופן המתרחק מהתפיסה הפטרנליסטית המובהקת, המסוככת והמגוננת, במסגרתה האפוטרופוס הוא הסמכות הכול יכולה, והחסוי נתון באופן מוחלט תחת מרותו.


השינויים הדרמטיים בחוק הינם כדלקמן:

*ביטול המונח חסוי ובמקומו אדם שמונה לו אפוטרופוס
*צמצום המקרים בהם ימונה אפוטרופוס
*ביטול האפשרות למנות אפוטרופוס כללי ללא פרוט העניינים שתחת סמכותו
*בחירת האפוטרופוס על ידי האדם הזקוק ככל שניתן
*חובת התאמת המידע והנגשתו למי שמונה לו אפוטרופוס 
*אפשרות מינויו של תומך החלטות למי שזקוק
המשמעות הפרקטית היא שלא ניתן עוד לרוץ ולקבל מינוי אפוטרופוס לילד עם ASD טרם שמלאו לו 18. יש לבחון עבור כל ילד מה מצבו, מה נכון עבורו, איזו תמיכה הוא צריך, והאם הוא זקוק לאפוטרופוס לרכוש, או לגוף, לייפוי כוח מתמשך או לתומך החלטות, והאם ואיך ניתן לבצע את התהליך בשיתוף פעולה משותף של ההורים והילד.
בתיקון לחוק הוחלט שהמבנה המדויק של מכשיר תומך ההחלטות ייקבע בתקנות שעדיין לא הותקנו. 
אפשר ומומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע – עו"סים ועורכי דין.


שירות בצה"ל, התנדבות ושירות לאומי

***הגיוס לצבא, או ההתנדבות במסגרת הצבא או השירות הלאומי הן הזדמנות פז להמשיך בהליכי השילוב בקהילה ובחברה. לכן ההליך מול הצבא או מסגרות ההתנדבות הוא חשוב מאין כמוהו ומצריך חשיבה והיערכות מראש.
לצבא אין מידע ורשימות על מאובחנים עם ASD ולכן כולם מקבלים צו גיוס.
ניתן לקבל פטור משירות צבאי אולם לשם כך יש לעבור תהליך, והפטור אינו אוטומאטי. 
מאובחנים כבעלי תסמונת אספרגר או פי.די.די נוס (אבחנות שכבר לא קיימות בספרות הרפואית אך קיימות בצבא) יגויסו עם פרופיל 45. 


לאחר קבלת הפטור ניתן להתנדב לצבא או לשרת במסלול שירות לאומי. תהליך הקבלה אורך זמן, ולכן מומלץ להתחיל בו מיד עם קבלת הפטור. 

הטיפול בהליך ההתנדבות נעשה בצבא מול מדור מתנדבים: 03-7387157, פקס': 03-7387206. tash@idf.gov.il

בצבא קיימות יחידות מיוחדות לבעלי ASD, והידועה בהם היא תוכנית רואים רחוק- rr@ono.ac.il 


השירות בצבא אינו קל או לאיש, ומצריך הערכות והכנה כזו או אחרת. על אחת כמה וכמה לבעלי צרכים מיוחדים. 
חשוב לדעת ולזכור שמגויסים בעלי צרכים מיוחדים אינם זוכים בצבא ליחס מיוחד, הכללים והחוקים חלים עליהם כמו על כל חייל, ולכן הפרה של הכללים והחוקים אינה זוכה להתחשבות מיוחדת, ועשויה להסתיים בענישה, שניתנת לכל חייל בנסיבות דומות. אולם ענישה אצל בעלי צרכים מיוחדים עשוי להיתפס ביתר חומרה, ולהיות בעלת השלכות קשות.
כדאי לשקול בכובד ראש את נושא הגיוס מול ההתנדבות, להתייעץ עם אנשי מקצוע, לבחון את האפשרויות ולעבור תכנית הכשרה.

***"חיבורים"- תוכנית הכנה וליווי להתנדבות בצה"ל- פרטים בעמותת אפי 03-5446046, במייל: moralon12012.net.il   ובפייסבוק: "חיבורים- הכנה וליווי לצבא".
***תוכנית ליווי חיילים-אבני דרך לחיים yaels@avneiderech.org.il     יעל: 052-5611014
***שירות לאומי - אלטרנטיבה ראויה למקבלים פטור משירות צבאי. במסגרת השירות הלאומי קיימת קשת רחבה של אפשרויות, וקל יותר למצוא מקום שירות עם התאמה למתנדב מחד ועם התרומה לקהילה מאידך. לא ניתן להתקבל לשירות לאומי אחרי גיל 24.
הקבלה למסלול נעשית דרך המחלקה לשירותים חברתיים במקום המגורים, והדבר מחייב הכרה של היחידה לאדם עם אוטיזם.
קיימות עמותות המטפלות בהליך המיון האיבחון והקבלה לשירות לאומי: 
תוכנית משלבים – www.y.gvanim.org.il
בת עמי   http://bat-ami.org.il/
עמותת שלומית  http://www.shlomit.org.il/web/


מסגרות המשך

אחרי הלימודים והצבא ו/או שירות לאומי מתעוררות השאלות הרגילות לגבי הכשרה מקצועית, תעסוקה ומגורים. 
קיימות תכניות רבות ומגוונות.
ראשית, קיימת זכאות ל"סל שיקום תעסוקתי" במסגרת סל השירותים מאת המוסד לביטוח לאומי, שממשיך גם אחרי גיל 18. המסלול מתאים בכללותו לאנשים בעלי נכות מוכרת (20% ומעלה) המסוגלים להשתלב בשוק העבודה החופשי.  פרטים נוספים באתר המוסד לביטוח לאומי  http://www.btl.gov.il
במסגרת סל השיקום התעסוקתי ניתן לקבל הכשרה מקצועית, במטרה להשיג תעסוקה קבועה בעתיד. ההכשרה מקצועית יכולה להיות גם תואר אקדמאי.
במהלך ההכשרה ממשיכה להשתלם גמלה, וכן יש זכאות לנסיעות, ולעיתים גם דיור.
לפרטים נוספים ניתן לפנות ל- 
אגף שיקום במוסד לביטוח לאומי- צופית זייגר 052-8292387  zaiger@barak.net.il 
תאיר חכם  050-5817292 tairoh2@gmail.com
בית אקשטיין- מערך ההשמה
אפי-אספרגר ישראל-פרויקט התעסוקה  03-5446046   effie.taasuka@gmail.com
במסגרת תכניות הכשרה הכשרה מקצועיות קיימות גם תכניות מיוחדות ל ASD 
תוכנית השילוב הייחודית לסטודנטים על הרצף האוטיסטי/ אוניברסיטת אריאל 9066660/962/219/673- 03      merkaztmicha@ariel.ac.il    
תוכנית מסע של אוניברסיטת תל-אביב masa.tlvu@gmail.com פייסבוק: https://www.facebook.com/masa.ishy        
בית של אפשרויות-  סמינר הקיבוצים (מרים דיליאן) 03-6901265   miriamdilian@smkb.ac.il
שילוב הייטק (אסתר צבר) 052-6755124 ester.zabar@aga.co.il
מכינות לחיים
לב – ללכת ביחד – מפגשים לצעירים בגילאי  16-25, בעלי קשיי תקשורת, לתמיכה בפיתוח עצמאות והשתלבות בעבודה. פרטים: נעמי ינאי 050-3005566; שחר רובין 050-7705879
מכינת אבני דרך  (ענבל) 050-7701126 info@avneiderech.org.il; http://www.avneiderech.org.il/
מכינת "דרור" שדרות http://www.y.gvanim.org.il
עמותת גוונים ותכנית מסע – מסגרת על תיכונית לצעירים על הרצף האוטיסטי masa.ishy.mi@gmail.com
רצף זכויות להטבות והקלות כספיות ואחרות
בגיל 18 מסתיימת הזכאות לקצבת ילד נכה, אך ניתן לקבל גמלת נכות, בהנחה שיש פגיעה או חוסר יכולת השתכרות. יש להגיש לביטוח לאומי מסמכים מחדש ולעבור וועדה לשם קבלת גמלת נכות (ביטוח לאומי שולח הבקשה 3 חודשים לפני גיל 18). 
הגמלה משולמת גם למי ששוהה ב"בית לחיים" – מסגרת דיור חוץ ביתית, ומתחלקת בין הבית לחיים והמשפחה.
בנוסף לגמלת הנכות הכללית, אפשר לקבל גמלת שירותים מיוחדים בהתאם לרמת התפקוד והתלות בזולת.
הטבות כספיות ואחרות  ימשיכו להינתן כמקודם, אולם יתכנו שינויים, ואף חידושים כגון פטור מעמלות בניהול חשבון בנק של נכה.
דיור
לילד עם ASD שבגר ישנה אפשרות להמשיך להתגורר בבית הוריו, כמו כל ילד, או לעבור למסגרת דיון חוץ ביתית מותאמת ומוגנת, לרוב במסגרות המשלבות תעסוקה ומגורים.
אלו"ט מטפלת בפרויקטים של בתים לחיים כבתי קבע, דיור קבוע, ללא הצורך במעבר, הקיים במסגרות הפועלות, אשר עשויות לשנות את מיקומן מעת לעת. ההיצע מוגבל, התהליכים ממושכים והביקוש רב. 
ההשמה לדיור חוץ ביתי נעשית באמצעות האגף לשירותים חברתיים במקום המגורים, באמצעות ועדת השמה המתקיימת במשרד הרווחה. השיבוץ מתבצע ע"פ רמת התפקוד ומקום פנוי במסגרת. ההשמה מחייבת הכרה ביחידה לאדם עם אוטיזם של משרד הרווחה. פרטים ומידע נוספים באתר אלו"ט www.alut.org.il
וכן בארגונים שאינם מתמקדים רק ב ASD :
אתר דיור נתמך- efrats@jdc.org
עמותת שק"ל- שירותים קהילתיים לאנשים עם צרכים מיוחדים www.shekel.org.il
בית אקשטיין- www.b-e.org.il

גופים פעילים בשרון

***פורום הורים אזורי מיוחדים בשרון- פורום אזורי התנדבותי להורים לילדים עם צרכים מיוחדים, המבוסס על שיתוף פעולה בין ההורים והרשויות באזור השרון. הפורום שם לו למטרה להעשיר את חיי החברה ושעות הפנאי של ילדים עם צרכים מיוחדים, על כל גווניהם. 
חברי הפורום נפגשים אחת לחודש כדי לקדם פרויקטים שונים.
בזכות הפורום ובשיתוף הרשויות, מתקיימות מדי בהלך כל השנה מסיבות חנוכה ופורים מושקעות, ופעילויות שונות, לפי פילוח גילאים. כמו כן מתקיימים נטיעות בטו בשבט, קומזיצים בל"ג בעומר, שעת סיפור מדי שלושה שבועות, הצגות תיאטרון מותאמות לילדים עם צרכים מיוחדים ועוד.
לפרטים: לפנות למרל בטלפון 052-4674466.

***מחוברים – תכנית פרטית ארוכת  טווח לשיפור החשיבה החברתית ולעצמאות מירבית מגיל חמש ועד בוגרים.
לפרטים: המרכז האקדמי רופין, עמק חפר. טל. נאווה: 054-5439311; שלי: 054-6358335 

לימוד נהיגה
לימוד נהיגה – לקויי תקשורת אינם נפסלים אוטומטית מלקבל רישיון נהיגה. ייתכן ותידרש בדיקה על ידי רופא המכון לבטיחות בדרכים. המלצה על מורה לנהיגה - 050-5512341 – ויקי בר

אתרי מידע וזכויות 
ישנם מספר אתרים המרכזים את נושא הזכויות וההטבות באופן בהיר וממצה:  
כל זכות מידע www.kolzchut.org.il
אלו"ט חוברת זכויות www.alut.org.il  מילות חיפוש בגוגל: חוברת זכויות אוטיסטים

גופים פעילים בכל הארץ
אלו"ט – אגודה לאומית לילדים אוטיסטים www.alut.org.il
בית לורן תמיכה למשפחות, קבוצות, הרצאות ופעילויות בכל הארץ 03-6703077
עמותת אפ"י – אספרגר ישראל   asperger.org.il 
אס"י קהילת אנשי הספקטרום האוטיסטי בישראל www.acisrael.org 
עמותת קשר- הבית של המשפחות המיוחדות בישראל www.horombekesher.co.il
אדם בצל גשם – טיולים שמתאימים לבעלי צרכים מיוחדים http://www.adam-bg.com/
יוזמות השילוב – אירגון הפועל מתוך כוונה לתת מענה לצורך – לשלב בחברה ילדים ובוגרים על הרצף האוטיסטי www.asd.org.il
"האקדמיה החברתית" - תכנית לימודים תלת שנתית המיועדת ללומדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי, בני 18 ומעלה. ד"ר ניצן כהן, מרכזת התכנית 0544909128 cohennit@gmail.com   
המכללה האקדמית be מיסודה של האוניברסיטה הפתוחה מסלולים לבעלי לקויות מדינה לקות תקשורת 03-5605248