קבוצה של 32 איש - חניכים וצוות כפר הנוער בן-יקיר שבכפר הרא"ה, ותושבים מלווים מקהילת עמק חפר - יצאו למסע משותף, מיוחד ומרגש באתיופיה. המסע נועד לאפשר לחניכים יוצאי אתיופיה להתחבר אל שורשיהם, ולכל המשלחת להכיר יחדיו, במסע משותף, את המקום שממנו הגיע פלח חשוב באוכלוסייה ובחברה הישראלית.  
החיבור בין החניכים לתושבים שליוו את המשלחת - מכפר הרא"ה, אלישיב, חרב לאת, חיבת ציון וחוגלה – היה עוצמתי, וחיזק עוד יותר את הקשר בין כפר הנוער לקהילה שמסביבו.

 

חברי המשלחת בתמונה קבוצתית

                                   חברי הקבוצה בתמונה קבוצתית, בנקודת תצפית על דרך המסע מסודאן


כותבת רחלי ברוך, מנהלת פיתוח משאבים וקשרי קהילה בכפר הנוער בן יקיר:

המפגש הראשון שלנו באדיס-אבבה הוא בבני עקיבא בעיר. 
אנחנו מגיעים להדלקת נרות חנוכה קצת באיחור, ומחכים לנו הקומונר וכמה צעירים. הקומונר, בחור מקומי בן 29, מחכה כבר 13 שנים לאישור עליה לארץ. ציציות, כיפה, שר בגעגועים לירושלים. הוא דיבר נחרצות וביקש שלא נשכח אותו, שנלחץ ונעזור לו להגשים את חלומו לעלות לירושלים ולישראל. 


בין הכפרים, ברגע של שקט, מדריך וחניך מסתכלים בחלון וחושבים מה היה אילו. מסתכלים על הילדים המתרוצצים ברחוב, על הבגדים הקרועים שלהם, על העוני. החניך אומר תודה. תודה שהבאתם אותנו לפה, ותודה על כל מה שיש לנו בארץ.
חניך אחר מוצא את הקבר של סבתו בחצר של כנסייה. הוא חוזר לקחת מהמשלחת אבנים מירושלים כדי להניח על הקברים. הרגע הקטן הזה מאפשר לו להיות גאה במי שהוא היום, ושלם עם מי שהמשפחה שלו הייתה בעבר.


בית ספר באתיופיה

בית ספר בגונדר

תפילת שחרית של  יום חמישי בבית הכנסת בוואלקה. כפר שהיה בעבר כולו של יהודים, ולאחר עלייתם לארץ עברו להתגורר בו משפחות שאינן יהודיות. זו הייתה הפעם הראשונה מזה עשרות שנים שהתקיים מניין בבית הכנסת בכפר. לאחר מכן התכנסנו ושרנו את שיר המעלות. לא כל המשלחת מורכבת מאנשים דתיים, אבל רגעים כאלו מרגשים כל אחד.

המשכנו לנקודת תצפית על הדרך שעברו היהודים מאתיופיה לסודן. נוף עוצר נשימה. ואז מסתכלים למטה על המצוק והנשימה נעצרת עוד יותר. קיימנו טקס זיכרון ליהודים שנספו בעת העלייה מסודן, ציינו שמות של משפחות חניכים ושל משפחות אנשי צוות. שרנו התקווה. אמרנו יזכור. כולנו כגוש אחד.


חנוכיה מאולתרת מבקבוקים

חנוכיה מאולתרת

חניכים מדברים עם ילדים


שבעה ג'יפים מחכים לנו ביציאה מהמלון ביום שישי בבוקר. אנו נוסעים לכיוון אמבובר לטקס בהר הסיגד ולבית הכנסת היהודי. על ההר, שני חניכים מנגנים בגיטרה "אם אשכחך ירושלים". אחד מחברי המשלחת הוא כהן, ומבקש לעשות ברכת כוהנים. מיד מישהו פורס טלית, החניכים מתכנסים מתחת והוא מברך.
יום ראשון, אחרי תפילה בבית הכנסת בגונדר יוצאים לכיוון אבא אנטוניוס, בית קברות יהודי. אותו חניך שביקר את הקבר של סבתא בחצר של כנסייה, מוצא שם את הקבר של סבא שלו מהצד השני וסוגר מעגל, שהוא בעצם סיפורו של עם.



תפילת שבת בגונדר


כפר הנוער בן יקיר, השוכן בכפר הרא"ה, הוא ביתם של כמאה נערים החיים בפנימייה, לומדים בתיכון טכנולוגי מוכוון חיל האוויר ועושים כל מה שניתן על מנת לצמצם את הפערים שהחיים יצרו להם וכדי להיות מבוגרים משמעותיים בחברה הישראלית.

אם ברצונכם להגיב או לקבל פרטים נוספים, ניתן לפנות אל רחלי באימייל: 

rachel@benyakir.org.il