בהמשך להחלטת המועצה האזורית עמק חפר לקדם תוכנית מתאר כוללנית, ולסדרת הפעולות הנמרצת שהחלה לפני כחמישה חודשים בנושא, החליט מינהל התכנון לתמוך תקציבית בתוכנית בסכום כולל של למעלה מחמישה וחצי מיליון ₪.

תמונת נוף שדות


לאחרונה חתם ראש המועצה, רני אידן, יוזם ומוביל התוכנית, על הסכם המסדיר את תנאי העברת התקציב עם מינהל התכנון. אידן: "מדובר בהישג עצום למועצה ובו מחד הקלה משמעותית על תקציב המועצה ומאידך הכרה ומתן אמון של גורמי התיכנון במדינה ביכולתנו להניע תהליך מורכב וחשוב זה".

כזכור התחיל התהליך בכנס תושבים באולם הקולנוע בבית ספר רמות ים, שבו יצאה לדרך תוכנית המתאר הכוללנית בהשתתפות מאות תושבי המועצה ובהם נציגי היישובים במועצה, סגן ראש המועצה, אלדד שלם ובכירים במועצה, חברי ועדים, חברי אגודות ותושבים מן המניין שבאו לשמוע ולשאול שאלות.
 
המועצה החליטה להיכנס למהלך בעקבות אחת ההחלטות המשמעותיות במסגרת הרפורמה בנושא תכנון ובניה עליה הכריז משרד הפנים, והיא שרשות מקומית שתהיה לה תוכנית מתאר כוללנית בתוקף, תקבל סמכות לאשר תוכניות שהיום הן בסמכותה של הוועדה המחוזית.  לאחר אישור התכנית הכוללנית, תוכל "הוועדה המקומית עמק חפר"  לקדם בסמכותה תכניות מתאר (תב"עות), התואמות את התוכנית הכוללנית, משנות את ייעוד הקרקע, מקנות זכויות בנייה וכו'. זאת, מבלי להידרש לאישור הוועדה המחוזית ובכך לקצר באופן משמעותי את משך ההמתנה לאישורים ולהוזיל את עלותם לרווחתם של התושבים.

מובילים את התוכנית מבחינה מקצועית אדריכל חגי דביר ואדריכל גידו סגל וכן צוות מקצועי מגוון הכולל את פרופ' עזרא סדן, ד"ר מרדכי כהן, חברת אורבניקס ועוד.  

לאחר סדרת הפגישות, תגובש התכנית שתהפוך לאחר אישור הווועדה המחוזית מסמך סטטוטורי שיחול על כל שטחי המועצה, ויקבע את אופן פיתוח הקרקע במועצה - אלו אזורים מיועדים לשימור כשטחים פתוחים ואלו מיועדים לפיתוח. התכנית תקבע לכל ישוב יעדי אוכלוסייה, היקפי בניה, יעדי תעסוקה ותיירות, פיתוח שטחים ציבוריים, מבני ציבור וחינוך, כיצד לשמור על המרקם הכפרי חקלאי  ועל איכות החיים והסביבה, ובכך תעצב למעשה את פני המועצה האזורית עמק חפר לשנים הבאות.