5.2.2018

שלום רב, 

בהמשך להודעה על אבחון תן נגוע בכלבת ביישוב אמץ, לאחר שננשך למוות על ידי כלבים, אני מבקש לעדכן בפעולות שננקטו וינקטו בנושא. 

הכלבים שנשכו את התן חוסנו בדחף (חיסון נגד כלבת) ונשלחו להסגר ל-45 יום, בהתאם לתקנות הכלבת. יש לציין כי הכלבים היו מחוסנים עוד לפני המקרה. בני המשפחה, שבאו במגע עם הכלבים, חוסנו נגד כלבת.

בעקבות המקרה, ביום ראשון 4.2 נערך מבצע חיסון נגד כלבת על ידי וטרינר המועצה (החתום על שורות אלה) באמץ, בו חוסנו כמאה כלבים. יצוין כי 99% מהכלבים ביישוב היו מחוסנים נגד כלבת. בנוסף, הלשכה הווטרינרית של משרד החקלאות בחדרה תבצע חיסונים בבקר ובצאן באמץ. 

אנו עובדים בשיתוף פעולה ובתיאום מלא עם השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות ורשות שמורות הטבע והגנים מרגע התפרצות המחלה בצפון, באוקטובר 2017, בפעולות מניעה שונות. 

עם התפרצות המחלה בצפון, החלה רשות הטבע והגנים לפזר חיסונים אוראליים נגד כלבת באופן מאסיבי בעמק חפר, כמו גם באזורים נוספים. כמו כן התבצע על ידי הרשות דילול מוגבר של אוכלוסיית התנים ברחבי האזור. במקביל, הוצאנו פרסומים ליישובים, ובאמצעי המדיה של המועצה, שפירטו כללי זהירות למניעת הידבקות והתפשטות המחלה.

בפגישה דחופה שקיימו ביום ראשון ראש המועצה, סגנו, מנהלת מחלקת איכות סביבה וקיימות ווטרינר המועצה עם מנהל מחוז מרכז ומנהל מרחב שרון ברשות הטבע והגנים, מסרו לנו האחרונים כי פעולות הדילול והחיסונים יתבצעו מעתה באופן אינטנסיבי עוד יותר. החיסונים יינתנו הן בפיזור פיתיונות מהאוויר והן בפיזורם מרכבים. לפעולות הדילול יוקצה כוח אדם נוסף, של צוותים שיסיירו מסביב ליישובים, ובסמוך לרפתות, דירים ומוקדי פסולת.


כדי למנוע הידבקות והתפשטות של המחלה באזורנו, חשוב מאוד להקפיד על הכללים המפורטים במסמך:

זהירות ובטיחות – מחלת הכלבת


נמשיך לעדכן במידת הצורך, ואנו מבקשים מכם לעקוב אחר הפרסומים בנושא.


                                                                               בברכה, 
                                                                            ד"ר אודי לבל
                                                                           וטרינר המועצה