מה גורם לאנשים לאבד כל מוסר וחמלה? זו השאלה שעמדה במוקד האירוע המרכזי של המועצה לציון יום השואה והגבורה

 

מקהלת מורן בטקס

מקהלת מורן ומיטל טרבלסי | צילום: ג'רר לפונד


האירוע המרכזי המסורתי ליום השואה והגבורה של המועצה האזורית עמק חפר התקיים לעיניי מאות תושבים באולם התרבות בקיבוץ עין החורש. האירוע נערך בשיתוף מקהלת מורן, הזמרת מיטל טרבלסי ותלמידי מגמת התיאטרון ומגמת המחול של קריית החינוך ע"ש בן גוריון, ובמעמד ראש המועצה רני אידן, סגנו אלדד שלם, ובעלי תפקידים נוספים מן המועצה. 

האירוע ביקש להתעמק בשאלה המורכבת: איך, ובעזרת אילו כוחות, ניתן לקחת קבוצה של אנשים נורמטיביים, חלקם הגדול אנשים משכילים, ולהפוך אותם לעדר של חיות אדם חסרות מוסר וחמלה? כדי לנסות לענות על השאלה הוקראו בטקס טקסטים של פסיכולוגים שחקרו את הסוגיה, עדויות של גרמנים שחוו את עליית המשטר הנאצי לשלטון והצטרפו לשורות הנוער ההיטלראי ועדויות של ניצולים. 

ראש המועצה רני אידן נשא דברים בטקס ואמר בין היתר: "הנושא של הערב הזה הוא תזכורת חשובה, לכל מדינה, לבחון את עצמה ואת צעדיה בכל עת. אנו מחויבים להעביר את זכר השואה לדורות הבאים, ונמשיך לעשות זאת בדרכים שונות. מופע זה ליום השואה, אשר מוצג גם בפני מאות תלמידים בבתי הספר בעמק חפר, בשיתוף בית טרזין, הוא אחת הדרכים שבאמצעותן אנחנו מקרבים את בני הנוער שלנו לסיפורה של יהדות אירופה, ולקורותיהם של יהודים במקומות נוספים בעולם".


שלמה פרל. "עליך לחיות!" | צילום: ג'רר לפונד


לקראת סוף הטקס עלה לבמה שלמה פרל, תושב גבעתיים, ניצול שואה שכתב את סיפורו יוצא הדופן בספר "קוראים לי שלמה פרל!", אשר עובד בהמשך לסרט נושא הפרסים "אירופה אירופה". 

פרל, ששלט בשפה הגרמנית, ריגש את הקהל בסיפורו המדהים, במלחמת העולם השנייה: הוא אימץ לעצמו זהות בדויה, למד בבית ספר של מערכת החינוך הנאצית ועבר את כל הנדרש בדרך להפיכתו לנער היטלראי נאמן לפיהרר ולמולדת. כל אותה עת הסתיר כמובן את זהותו היהודית וחשש מאוד לגורלו. בתום המלחמה חזר פרל לזהותו היהודית, עלה ארצה ב-1948, התגייס לצה"ל והשתתף במאבק על שחרור ירושלים במלחמת העצמאות. 
שלמה סיפר כי שרד בהשראת שתי מילים של אמו, שאמרה לו: "עליך לחיות!". 
הפקת הטקס: המרכז הקהילתי ומרכז התיעוד | בימוי: אביב לוז, עיבוד: אולג יקירביץ | צילום קטעי וידאו של שלמה פרל: תלמידי מגמת הקולנוע מעין שחר


ראש המועצה ושגרירי המדינות בבית טרזין | צילום: אפרת אשל

טקס מרגש נוסף ליום השואה והגבורה נערך בבית טרזין. 
הטקס, שנערך בסימן 75 שנה לשילוח יהודי הולנד ודנמרק, השתתפו ניצולי הגטו, ראש המועצה רני אידן, שגרירת דנמרק, שגריר צ'כיה, שגריר סלובקיה, שגריר אוסטריה, סגן שגריר גרמניה, חיילים, בתי ספר וגימלאים ממרכזי הקשישים בחדרה.