השדה הסולארי, שהוקם על גדות מאגר המים בחן, מבוסס על טכנולוגיה ראשונה מסוגה בעולם | ראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן: "נמשיך לקדם לתמוך בפרויקטים כאלה, למען החקלאות ואיכות הסביבה"

 

מימין:  ראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן,  שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ,  מנכ"ל אפיקי עמק חפר צביקה גרבר
צילום: ויויאן גרבר

אגודת אפיקי עמק חפר חנכה פרויקט פורץ דרך של פאנלים סולאריים לייצור חשמל על סוללת מאגר המים בחן – בטקס שנערך במעמד שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ, ראש המועצה האזורית עמק חפר רני אידן ומנכ"ל אפיקי עמק חפר צביקה גרבר. 

זהו השדה הסולארי השני מסוגו בעולם שמוקם על גדות מאגר מים; השדה הראשון הוקם אף הוא על ידי אפיקי עמק חפר, לפני כחצי שנה, במאגר המים במשמר השרון. 

השדה הסולארי בבחן גדול פי ארבעה מקודמו, והוא מבוסס על טכנולוגיה משופרת ומתקדמת יותר – הראשונה מסוגה בעולם; השדה מתפרש על פני כ-18 דונם, ומייצר 4 מיליון קוט"ש חשמל בשנה - שיתורגמו לחיסכון של 1.6 מיליון ש"ח בשנה על הוצאות חשמל, אותם מזכה חברת החשמל מחשבון האגודה. שני השדות יחדיו חוסכים כשני מיליון ₪ לאפיקי עמק חפר אנרגיה על הוצאות החשמל שלה, הנגרמות בשל הפעלת משאבות הסונקות את המים ומעבירות אותם מהמאגרים לצנרות ההולכה. 


"אפיקי עמק חפר" הינה אגודת מים שיתופית חקלאית בע"מ, שבה שותפים המועצה האזורית עמק חפר, וכן קיבוצים ומושבים רבים בעמק. המועצה האזורית תומכת ב"אפיקי עמק חפר", ומקדמת עמה פרויקטים שונים, רבים מהם חדשניים, העוסקים בהשבת מי קולחים, תפיסת מי שיטפונות, חידוש ושיקום בארות ואנרגיה ירוקה.

 

מאגר המים בבחן


שר האנרגיה, יובל שטייניץ אמר בטקס ההשקה: "אני מברך אתכם על החזון ועל הביצוע המצוין. בפרויקט הזה יש תרומה אמיתית למדינה; אני מקווה שזוהי פריצת דרך לעוד פרויקטים שיגדילו את האנרגיה המתחדשת בישראל, וישתלבו במהפכת האנרגיה שאנו נמצאים בעיצומה".


ראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן: "מדובר בפרויקט חשוב ביותר, שמצטרף לפעילות הנרחבת בתחום איכות הסביבה שהמועצה מובילה הכוללת גם, בין היתר, צמצום של הריסוסים בחקלאות והפחתה של הטמנת הפסולת, תחום שבו אנחנו הרשות המובילה במדינת ישראל. נמשיך לתמוך ולקדם פרויקטים כאלה בעמק למען החקלאות והסביבה". 

מנכ"ל אפיקי עמק חפר צביקה גרבר הוסיף, כי השדה ייעל את צריכת האנרגיה, יוזיל מאוד את עלות המים ובכך ייתן זריקת מרץ לחקלאות. לדבריו, "בזכות שיתוף הפעולה המלא של המועצה ושל העומד בראשה, הצלחנו להקים את המתקן הזה ביעילות ובמהירות – תוך שלושה חודשים בלבד". 

בטקס השתתפו סגן ראש המועצה האזורית עמק חפר, אלדד שלם, יו"ר אפיקי חפר, אוהד נתן,  נושאי תפקידים בכירים בחברת החשמל ובחברת מקורות ונציגי יישובים מהעמק, החברים באגודת אפיקי עמק חפר. את השדה הקימה חברת ענבר אנרגיה סולרית, בשיתוף עם סולאטיקס בע"מ ויודפת מהנדסים.