ילדי נבחרות הרובוטיקה של מרכז "תפוח הפיס" בעמק חפר החלו בעבודות מחקר מדעיות, שאחת מהן משכה את תשומת ליבם של מהנדסים ומומחים מהטכניון. בדרך לסטארט-אפ הראשון? 

מאת גלית בן חמו


נבחרות הרובוטיקה של "תפוח הפיס" לילדים בכיתות ד' עד ט' בקטגוריית (FLL (First Lego League מכל העולם מאותגרים מדי שנה בשני מסלולי תחרות. המסלול הראשון עוסק בבנייה ובתכנות של רובוט אוטונומי, הנדרש לבצע כמה משימות, והמסלול השני עוסק בחקר ובלימוד נושא שנקבע על ידי ארגון  First מדי שנה, ובו נדרשים חברי הנבחרת הצעירים להעלות בעיה בתחום טכנולוגי, לחקור אותה, להמציא פתרון איכותי ולפתח אותו, וכן להציגו ולהסבירו לאנשי מקצוע. 


משתתפים מהנבחרות של תפוח פיס בתחרות


גם השנה התמודדו שלוש נבחרות הרובוטיקה של מרכז "תפוח הפיס" בקטגוריית FLL עם אתגר החקר שהציבה First העולמית, והפעם הנושא היה "מים". 22 ילדי נבחרות FLL עמלו במשך כמה חודשים והגיעו להישגים מרשימים. אחת מהן, נבחרת 26, אף הצליחה להעפיל לשלב הגמר הארצי והמכובד בתחרות ה-GIA, כאחת משש הקבוצות הטובות ביותר בארץ מתוך כ-500 קבוצות, ולהציג את עבודת החקר שלה בפני פאנל של שופטים ועל פי סטנדרטים מדויקים ונוקשים למדי של הארגון.
מיכל חסקלוביץ, רכזת חברתית ופדגוגית של נבחרות הרובוטיקה, שליוותה את חברי הנבחרות לאורך כל התהליך, ציינה: "שלוש הנבחרות עבדו בשיתוף פעולה מדהים וחקרו את התחום בעצמם ובעזרת מומחי דעה והורים. היה מדהים לראות איך הם נענים לאתגר ומתמודדים עם הקשיים שבדרך".


נושא אחד והמון כיווני מחקר
הנושא הכללי הוביל לכיווני מחקר רבים ומגוונים, וילדי נבחרות הרובוטיקה בארץ ובעולם הוכיחו עד כמה הם יצירתיים. במרכז "תפוח הפיס" בלבד נוצרו שלושה מיזמים שונים בנושא המים. 
נבחרת 769 העמיקה בנושא של התייבשות. המיזם שלהם היה צמיד שנועד לשמש כמדד המתריע מפני סכנת ההתייבשות. 
נבחרת 768 בחנה את נושא הגבלת כמויות המים בשעת המקלחת, ובמהלכו גיבשו הילדים רעיון לפיתוח אפליקציה שמסונכרנת עם ברז המים במקלחת בהגדרת זמן הרחצה הממוצע, ועל פי משך הזמן המבוקש יצרו הילדים פלייליסט של שירים.
חברי נבחרת 26 בחנו את בעיית המחסור במי גשמים, והמחקר שלהם התמקד בנושא של הזרעת עננים לצורך הגדלת כמות הגשמים. המחקר שלהם בחן את החומר המשמש כיום להזרעת עננים לטוב ולרע, מציאת חלופה שהוצגה כיעילה יותר, ועד לבחינת שיטת פיזור החומר בידי רחפנים.


המומחים מגלים עניין
ישראל נחשבת למובילה בעולם בתחום הפיתוח של הורדת גשם מלאכותי. בפרויקט גדול שהחל בארץ בשנות ה-60 ושמו "ניסוי ישראל", נמצא כי החומר "יודיד הכסף" הוא היעיל ביותר לצורך השגת המטרה. אך לילדי נבחרת 26, שחקרו את החומר, היה מה לומר בעניין. הם גילו שלצד היתרונות של החומר יש גם לא מעט חסרונות, בהם סכנה לטייסים, רעילות גבוהה ומידת אפקטיביות נמוכה, והם חיפשו חומר שיכול לשמש כתחליף יעיל יותר, וכך הגיעו אל גרגירי חול זעירים שמצויים בדרום הארץ.
הפתרון החדשני של ילדי הנבחרת עורר עניין רב כבר בשלבים הראשונים שבהם הם פנו להתייעצויות עם אנשי מקצוע מהתחום, ועד למעמד התחרות מול חבר השופטים בטכניון בחיפה. המיזם התבסס על שימוש בגרגירי החול המצויים בטבע, טחינתם בשיטה מוכרת לגודל של מיקרונים ופיזור החומר באמצעות רחפנים.
הילה איזמירלי, מנטורית ואימא של חברת הנבחרת ענבר, שליוותה את נבחרת 26 מתחילת הדרך, סיפרה על האתגרים: "חלק מהאתגר היה להשיג את החומר, לגבש את הפתרון וגם להסביר אותו בבהירות לשופטים בשלוש תחרויות שונות בזמן קצר. מדובר ברעיון חדשני שאינו מוכר, והאתגר היה גם לשכנע שיש לו פוטנציאל לעבוד".
הפידבק החיובי שקיבלו חברי נבחרת 26 על תהליך המחקר היה עצום. חברת הנבחרת זו שנה שנייה, נועה שפרבר, בת 13, סיפרה: "המחקר שלנו יוכל להיות פתרון טוב למדינה. זה משמח שאנחנו כקבוצה קטנה יכולים להשפיע על הציבור הרחב".
ריקי רובין, מנהלת "תפוח הפיס" סיכמה את הפעילות במרכז: "הלמידה באמצעות מחקר מאפשרת לתלמידים הצעירים לחוות חוויית למידה מיוחדת שמתבססת על מודל יזמות ומצוינות בתחומי המדעים והטכנולוגיה. המרכז הוא מקום לימודים חדשני, שמזמין בני נוער וילדים בעלי תשוקה לידע חדשני ורצון להתפתח, לקבל הכשרה בתחומים מגוונים של טכנולוגיה, מדע, יזמות, רובוטיקה ומצוינות במתמטיקה. תחומי הלמידה שאנחנו מציעים רלוונטיים, עדכניים ומותאמים לעידן הדינמי שבו אנחנו חיים". 


ילדי הנבחרת מציגים את הפרויקט בפני המומחים

 

בני נוער וילדים מוזמנים להצטרף לפעילות המרתקת המתקיימת בשעות אחר הצהריים ב"תפוח הפיס", ואוהבי הרובוטיקה מוזמנים לקחת חלק ולהוביל את נבחרות הרובוטיקה של המרכז.