18 תלמידות ותלמידים מכיתות ח' משלושת תיכוני עמק חפר השתתפו בגמר חידון מורשת עמק חפר שנערך השבוע לראשונה. לאחר שלושה שלבים שבהם נשאל כל זוג שאלות שונות, ועוד שאלה אחת מטעמו של ראש המועצה האזורית, נקבעו הזוכות: תלמידות תיכון רמות-ים, מיקה ריימונד מבת חן ועלמה גדעוני מכפר ויתקין.

 

הזוכות בחידון מורשת עמק חפר

הזוכות בחידון: מיקה ריימונד (מימין) ועלמה גדעוני


החידון והספר הם פרי של שיתוף הפעולה שנוצר בשולחן התרבות היהודית בהובלת סגן ראש המועצה, לו שותפים כל הגופים הפועלים בתוך ובחסות המועצה האזורית – המועצה הדתית עמק חפר, זי"ת, אגף החינוך והמחלקה למורשת ישראל. שיתוף פעולה זה כבר הניב מספר פרויקטים קהילתיים וחינוכיים בעבר דוגמת "אוצר העמק" ו"חודש המורשת".  


השאלות בחידון מתבססות על ספרו עב הכרס של ד"ר מיכאל (מיכה) אסף, היסטוריון מכפר ויתקין, המתאר בפרוטרוט את ההיסטוריה של העמק, את צורות ההתיישבות בו, את מאפייניו הגיאוגרפיים, את פנינות הטבע שבו ואת כל יישוביו; לכל יישוב בעמק מוקדש חלק המספר את סיפורו.

הספר, שהופק בשיתוף פעולה של המועצה האזורית והמועצה הדתית, חולק לפני כחודשיים ל-750 תלמידי שכבת ח' בשלושת תיכוני העמק (רמות ים, מעיין שחר וקריית החינוך ע"ש בן גוריון [רופין]). לאחר שקראו את הספר ולמדו את תכניו, נערכו בקרב התלמידים תחרויות ידע על פרטים המופיעים בו. 18 התלמידים שזכו בתחרויות הפנימיות עלו לחידון הגמר - שישה תלמידים מכל תיכון.

החידון התקיים באולם התרבות בעין החורש בהנחיית אסף אשתר ובנוכחות ראש המועצה האזורית עמק חפר וסגנו, ואל מול קהל תלמידי שכבות ח' בתיכונים והצוותים החינוכיים. 

בדברים שנשא ראש המועצה האזורית עמק חפר הוא בירך על היוזמה, והביע תקווה כי "האירוע יהפוך למסורת שבה ילדי עמק חפר ילמדו עוד ועוד על המקום שבו הם חיים ועל מורשתו. אנחנו גרים באזור מיוחד במינו – אנחנו הרשות היחידה במדינת ישראל שפרושה בין הקו הכחול, הים, לקו הירוק, הרשות הפלשתינית. אני שמח על ההזדמנות שניתנת לכם ללמוד על התווך שבין שני הקווים האלו".

סגן ראש המועצה הוסיף: "הספר והחידון נועדו לחזק את הקשר שבין בני הנוער לאזור שבו הם חיים. זאת לאור ההבנה שבמציאות הנוכחית, המשתנה בקצב מסחרר מול עינינו ותחת רגלינו, מהווה ההיכרות עם המורשת המקומית עוגן ובסיס ליכולת בני הנוער לכוון אל המקום אליו הם רוצים ללכת". 

יו"ר המועצה הדתית עמק חפר, יאיר בטיטו, בירך את המתמודדים בחידון ואמר שהידע שלהם לא נצבר רק בזכות האהבה לספר, אלא גם בזכות האהבה למקום.
נורית ברן, המפקחת על המחלקה למורשת ישראל במועצה, אמרה למתמודדים שעצם הגעתם לחידון היא כבר זכייה וניצחון.

בחידון נחלקו המתמודדים לצמדים, ולכל צוות הופנו שאלות הקשורות לפרקים השונים בספר. כל תשובה זכתה לניקוד מידי צוות השופטים על פי רמת הנכונות, הדיוק והפירוט.
השופטים בחידון היו ראש המועצה הדתית יאיר בטיטו, סגן ראש המועצה האזורית עמק חפר, מחבר הספר ד"ר מיכה אסף, יואב שלוסברג (בעל חברת "החידון והחוויה" שהפיקה את האירוע) ורינה ברקאי.