חגיגות הגאווה שנערכו באביחיל נתנו ביטוי מרגש לקהילה תומכת ואוהבת, עם מבחר אירועים ולא פחות מ-50 דגלי גאווה שנתלו על הבתים ביישוב   
מאת איתן גילור מילר וליאור לב-רן

ברחבי הארץ התקיימו יותר מ-20 אירועי גאווה השנה. אמנם המצעד התל אביבי הוא הכי מפורסם, אבל הוא לא היחידי. הוא פשוט מקבל סיקור תקשורתי נרחב ביותר, גם בגלל שהוא הגדול והפרובוקטיבי ביותר, וגם בגלל שהוא אירוע תיירותי שמכניס הרבה כסף למדינה.
חגיגות הגאווה באביחיל שנערכו החודש – ככל הנראה  חגיגות הגאווה היחידות בארץ ביישוב מעין זה - היו שונות בתכלית. 

 

היידי מוזס עם ליאור לב-רן ואיתן גילור מילר

היידי מוזס (במרכז) עם ליאור לב-רן ואיתן גילור מילר

 

שלט חגיגות הגאווה באביחיל

 

 

צוות פעילים, מכל המגדרים והנטיות, התקבץ במטרה משותפת ליצור מסורת חדשה של חגיגות גאווה שמעודדות קבלה וסבלנות.
הצוות קיבל תמיכה מלאה מוועד המושב ומשלוחת ים חפר של המרכז הקהילתי האזורי של המועצה. ארבעה אירועים נכללו בחגיגות הגאווה, ובמרכזם פיקניק משפחות של כל קהילת אביחיל והסביבה. היה שם הרבה אוכל טעים, הצגה של תיאטרון "היפ הופ" (סיפורו של משולש ורוד), תחנות יצירה והפעלות ספורטיביות, וכל אלו ברחבת בית ספר אביחיל, שבה נתלו דגלי גאווה גדולים.

 

 דגל הגאווה לצד דגל ישראל באביחיל

 

הדגלים אינם רק סמל - מאחוריהם חבוי הסיפור האמיתי של האירוע. החלטת הוועד הייתה לתלות רק ארבעה דגלים באירוע. שאר הדגלים, אלו שנקנו על ידי הוועד ואלו שהושאלו על ידי אגודת הלהט"ב והמרכז הגאה בתל אביב, הוצעו לכל מי שירצה לתלות דגל בחצר ביתו. הצעה זו יצרה בחלק מהבתים שיחות מרגשות והתרחשויות מפתיעות של קבלה והתקרבות. בכל המושב הייתה היענות אדירה ולכן הוזמנו עוד ועוד דגלים. בסופו של דבר, נתלו ברחבי המושב כ-50 דגלים, וההזמנות לדגלים נוספים ממשיכות להגיע. 

 

 

היידי מוזס, חרדית שחזרה בשאלה וחיה היום כלסבית מוצהרת, הגיעה להעביר הרצאה מרתקת באירוע הפתיחה ואמרה שלרגע חשבה שהיא במושב גאה, והיא צדקה כמובן. לא צריך להיות לסבית, הומו, טרנס, או ביסקסואל כדי להצהיר בגלוי בתמיכה ובאמונה שכל אחד יכול לחיות על פי נטיית ליבו באופן שוויוני.

 

המסר של קבלת השונה היה העיקר גם בשעת הסיפור לילדים בספריית אביחיל. זו הייתה גם הרוח ששרתה בדיון לאחר הקרנת הסרט הדוקומנטרי "גולדן בויז" במסגרת מפגשי "בצוותא" המיועדים לאוכלוסיית הגיל השלישי במושב. באירוע זה, שסיכם את החגיגות, התרגשנו לשמוע תושב ותיק שסיפר שאירועי הגאווה השפיעו עליו לטובה ושינו את דעתו לגבי לא מעט דברים שעליהם גדל וחונך.