יוזמתם של המנטורים לרובוטיקה ממרכז תפוח הפיס הובילה לקיום תחרות רובוטיקה אזורית, המבוססת על מודל תחרות בין-לאומי של ארגון FIRST. המייסד דין קיימן ודאי היה גאה לראות כיצד המיזם שלו התגלגל לעמק חפר.

מאת גלית בן חמו

צילום: טל כהן

במהלך חודש יוני הגיעו למרכז תפוח הפיס בעמק עשרות בני נוער וילדים על מנת להשתתף או לצפות בתחרות רובוטיקה שהתגבשה במהלך החודשים האחרונים, בראשם של המנטורים לרובוטיקה של המרכז. הנבחרות המתחרות הגיעו מבית ספר מעין שחר וממרכז תפוח הפיס, ושמרו לאורך כל התחרות על אווירה ספורטיבית ומקצועית.
את רעיון התחרות האזורית, הראשונה מסוגה בעולם, התניעו מורן פרונט, בן  14, תלמיד בקריית חינוך ע"ש בן גוריון, ועמרי רובינוביץ, בן 16, תלמיד רמות ים. השניים הבינו שהם וחבריהם המנטורים יכולים לגבש בשיתוף פעולה תחרות במודל בין-לאומי, ולתרגם אותה לממד אזורי עבור צעירי נבחרות הרובוטיקה בעמק חפר. המיזם יצא לדרך והתגבש לתוכנית עבודה, ששיאה היה כאמור בתחרות מרשימה, שהתנהלה מתחילתה ועד לפרט האחרון בידי בני הנוער המשמשים כמנטורים של תפוח הפיס.

 

ילדים מנבחרות רובוטיקה מפעילים רובוטים

 

המנטורים הם למעשה בני נוער שגדלו במרכז ולומדים בשלושת בתי הספר בעמק. בראייתה של ריקי רובין, מנהלת המרכז, הם גם אלה שיכולים להעביר לדור הבא בצורה הטובה ביותר את המהות של המקום ואת החזון שלו. במרכז פועלים מעל 15 מנטורים שמלווים את התלמידים בשלושה תחומים: בחוגי רובוטיקה, בחוגי הדפסה בתלת-ממד ובנבחרות הרובוטיקה.

 

מ-FIRST Robotics Competition למיזם אזורי

ארגון FIRST הוא מיזם אמריקאי שנוסד במטרה לפתח את המוטיבציה ואת הסקרנות של צעירים לעולם המדע והטכנולוגיה. מדי שנה מקיים הארגון ארבע תחרויות לקבוצות גיל שונות של ילדים ובני נוער, שהמנצחים בהן מעפילים לגמר. נבחרות הרובוטיקה של תפוח הפיס בעמק חפר משתתפות מדי שנה בתחרויות, ובשנת 2015 אף זכתה אחת הנבחרות להעפיל לתחרות הגמר העולמית בארצות הברית.

בכל תחילת שנה מציג הארגון את אתגר המשחק, והנבחרות ברחבי העולם נדרשות לבנות רובוט שיהיה מסוגל לבצע את המשימות במשחק. לצורך בניית הרובוט והכנתו לתחרות מוקצים לנבחרות שישה וחצי שבועות. הרובוט נדרש לבצע שלוש משימות מרכזיות: פעולה אוטונומית, למשל קליעה של כדור לסל, פעולה ידנית, שבה חברי הנבחרת מתמרנים את הרובוט בזמן המשחק, וביצוע משימת מבטחים, כמו מעבר מעל רמפה.

 

ילדה מפעילה רובוט

 

ילד מפעיל רובוט

 

בהשראת התחרות העולמית נולד הרעיון בראשם של מורן פרונט ועמרי רובינוביץ', שהחליטו להדליק מחדש את להבת היזמות הרובוטית גם במחצית השנייה של השנה. הם הצליחו להדביק בחיידק ההתלהבות את חבריהם המנטורים לרובוטיקה, ויחדיו הם הגו תוכנית תחרות אזורית, שמתבססת על עקרונות התחרות הארצית. את ההצלחה אפשר היה לראות בעיניים הבורקות של הילדים, כשבידיהם הרובוטים שבנו ותכנתו לביצוע המשימות שנקבעו לתחרות.

המנטור עמרי רובינביץ' הסביר על תחילת המיזם: "רצינו למצוא פתרון עבור נבחרות ה- FLL לתקופה שלאחר עונת התחרויות, והרעיון היה לאפשר להם להתנסות בדברים חדשים שלקוחים ממסלולי הבוגרים שהם לא הכירו, כמו לשלוט ברובוט בעזרת שלט ולא בצורה אוטונומית כמו שהם רגילים, להתמודד נגד רובוט אחר על המגרש, וגם לימדנו אותם תכנים שלא נלמדים במסלול שלהם, כמו שליטה מרחוק וחיבורי בלוטוס".

לשאלת המניע ליזום פרויקט מורכב וחדשני ולפעול כמנטור השיב מורן פרונט בפשטות: "אני רוצה להעביר לילדים שאני מדריך את מה שהמנטורים שלי נתנו לי כשאני הייתי ילד ברובוטיקה. המנטורים השפיעו עליי ועל מי שאני היום, וזה לא קשור רק לרובוטיקה, זה בכלל בחיים".

מורן, עמרי וחבריהם המנטורים הצליחו להלהיב את נבחרות מעין שחר להשתתף בתחרות, והם מקווים שבשנה הבאה הם יצליחו להרחיב את התחרות אף יותר ולהלהיב נבחרות נוספות.

 

רובוטים מהפרויקט

 

חממה ליצירת יזמים עם נשמה

ריקי רובין, מנהלת את מרכז תפוח הפיס מיום היווסדו בשנת 2000: "אי אפשר לגדל ילדים לעולם טכנולוגי, שבו הם נדרשים להתמודד עם תחרותיות ולחצים אדירים, מבלי שיהיו להם ערכים. אני מדגישה בפניהם את עניין התרומה, הקהילה והמשפחתיות. בשלב הראשון הם עושים את זה בגלל שהם מתבקשים, אבל לאט לאט הם מבינים את החשיבות שיש לקהילתיות. הם מקבלים פידבק מעצם הנתינה שלהם וזה מדרבן אותם להמשיך ולתרום. הם מגלים אחריות ורצינות וקמים מוקדם בבוקר על מנת להכין את התחרות. הילדים שהם מדריכים מסתכלים עליהם בהערצה ומעריכים את ההשקעה שלהם".