המועצה ערכה כנס תיירות ראשון מסוגו, שעסק בעתיד התיירות הכפרית בעמק חפר | בכירי המועצה הצהירו כי המועצה תרכז את תחום התיירות במרחב הכפרי בעמק חפר - ותפעל למען קידומו ופיתוחו | ראשת המועצה שאול: "התיירות הכפרית תסייע לצמיחת העמק, ובאותה מידה תהווה מגן משמעותי מפני איומים של תשתיות ונדל"ן"

 

צילום: שי בליצבלאו

ביום שני השבוע התקיים במרכז האקדמי רופין כנס תיירות ראשון מסוגו, שעסק בעתיד התיירות הכפרית בעמק חפר. זאת, כחלק ממהלך כולל שהמועצה האזורית עמק חפר מובילה במסגרת שמירה על הצביון הכפרי והחקלאי בעמק, כמו גם חיזוק העסקים הקטנים. 
בכנס השתתפו ראשת המועצה, ד"ר גלית שאול, סגנה וממלא מקומה חיזקי סיבק, מנכ"ל כלכלית עמק חפר אלון הימן וסמנכ"ל החברה שגיא בן-יואב - שאף משמש נציג המועצה בוועדת התיירות של מרכז המועצות האזוריות, מירב אביב, ראש תחום תיירות כפרית במרכז המועצות האזוריות, וכ-150 תיירנים ובעלי עסקים מעמק חפר והסביבה. 

את הכנס ארגנה כלכלית עמק חפר, שמובילה את תחום התיירות הכפרית בעמק.

ראשת המועצה הצהירה כי נושא התיירות הכפרית נמצא גבוה בסדר העדיפויות של הנהגת המועצה החדשה. לדבריה, המועצה תרכז את הנושא, שיקבל התייחסות משמעותית בתוכנית המתאר הכוללנית שעליה עומלת המועצה בשיתוף היישובים. "פיתוח התיירות בעמק יסייע לנו לשמר על השטחים הפתוחים והחקלאיים, ובכך למנוע הקמת תשתיות ופרויקטים מאיימים של נדל"ן", אמרה שאול. "התיירות הכפרית תסייע לצמיחה וההתפתחות של עמק חפר, תוך שמירה על הטבע ועל המורשת".

קהל בכנס


כחלק מתפיסת הנהגת המועצה את התיירות הכפרית, אף הוקמה ועדת תיירות מועצתית, שבה חברים תושבות ותושבים העוסקים בתיירות, לצד עובדי מועצה מתחום התכנון והבנייה ורישוי העסקים. הוועדה תביא אל שולחן המועצה את האתגרים והצרכים העולים מן השטח, על מנת לספק פתרונות ולהעלות יוזמות חדשות לפיתוח התיירות בעמק.  
בנוסף תיבחן במועצה מוכנות התשתיות בעמק לתיירות כפרית ענפה, והאתגרים השונים שהיא מביאה עמה; חשוב להדגיש כי פיתוח התיירות הכפרית ייעשה באופן מבוקר ומדוד, תוך שמירה על הסדר והשלווה במרחב הכפרי, ומניעת מטרדים לתושבים.

גלית שאול וחיזקי סיבק בכנס

ראשת המועצה גלית שאול וסגנה חיזקי סיבק

שגיא בן יואב

סמנכ"ל כלכלית עמק חפר, שגיא בן-יואב, נושא דברים בכנס 


המועצה האזורית עמק חפר משתרעת מהקו הירוק במזרח ועד לחופי הים התיכון במערב, ומכאן גם הנופים המגוונים בעמק: חופי-ים מהיפים בישראל, נחל אלכסנדר על שלל האתרים שלגדותיו, ובראשם אגמון חפר ומצפור מאגר משמר השרון שוקקי החיים (ובמיוחד  הציפורים), אתרי מורשת היסטוריים חשובים, שמורות טבע, פרדסים ושדות מוריקים. 
חזון הנהגת המועצה החדשה הוא לפתח תיירות כפרית מגוונת: תיירות אקולוגית, חקלאית, חינוכית, תיירות ספורטיבית בשבילי האופניים ובתחרויות השונות, ותיירות לכל המשפחה בשמורות הטבע ובחופי הים.  
לדברי סגן ראשת המועצה וממלא מקומה, חיזקי סיבק, "פיתוח התיירות הכפרית יסמן לכולם – לנו כאן בעמק, לאזרחי ישראל ולמקבלי ההחלטות במוסדות המדינה ומשרדי הממשלה – עד כמה המרחב הכפרי, על השטחים הפתוחים והחקלאיים שבו, חיוני וחשוב במדינה שלנו".
ראש תחום תיירות כפרית במרכז המועצות האזוריות, מירב אביב, הוסיפה כי "תיירות כפרית היא מנוע כלכלי אדיר". אביב ציינה את הנכונות הרבה של המועצה האזורית עמק חפר לפיתוח התיירות בתחומה ואמרה כי "ב-17 השנים שבהן אני עוסקת בתיירות, לא נתקלתי הרבה פעמים ברצון כזה לשינוי בתחום". 

בכנס לקח חלק גם ד"ר צפריר בלוך דוד מקבוצת  WEconomize המתמחה בכלכלה משתפת, כמערכת חברתית כלכלית המתבססת על שיתוף קהילתי של משאבים אנושיים ופיסיים. אימוץ מודל דומה בעמק ייתן חיזוק כלכלי לבעלי העסקים הקטנים, וישפיע על עתיד ההתפתחות הכלכלית בתחום, בשנים הקרובות. בלוך עתיד ללוות את המהלכים החדשים בתיירות בעמק חפר, ולייעץ במציאת פתרונות לשיתוף קהילתי בתחום.