28.4.19

מליאת המועצה אישרה בשבוע שעבר את הקמתו של ביה"ס היסודי החקלאי הראשון בארץ: ביה"ס "שורשים". 

 

שורשים
צילום: רז אליה

"פתיחת בית ספר יסודי נוסף בעמק חפר היא עליית מדרגה מעשית לתהליכים שהתחלנו במערכת החינוך בעמק. פתיחתו תאפשר לנו להמשיך בתהליכי החיזוק והפיתוח ביתר בתי הספר: הקטנת כיתות, וחינוך מותאם לכל תלמידה ותלמיד", אמרה ראשת המועצה ד"ר גלית שאול.  

ביה"ס החדש "שורשים", הוא ביה"ס יסודי חקלאי, שייפתח בספטמבר הקרוב במבנה ברופין. חלק מפעילויות ביה"ס יתקיימו בחוות הנוי הסמוכה, ובמרחבים הקרובים לה. 
שורשים הוא בי"ס ממלכתי בבעלות המועצה, שייפתח בתמיכת משרד החינוך. בשבועות האחרונים הוצג הרעיון בפני גורמים במשרד, שהביעו את תמיכתם ומסייעים ומלווים את התהליך. הקמת ביה"ס התאפשרה בזכות יוזמת הורים.
ההורים הגיעו עם הרעיון לראשת המועצה, ולסגניה חיזקי סיבק ויערי, שהחלו בדחיפת הפרויקט ויישומו עם כנסתם לתפקיד, לפני כחצי שנה.

בשלב הראשון מיועד ביה"ס החדש לתלמידים בכיתות ג', ד' ו-ה' מעמק חפר, ומוגדר כבית ספר צומח שבעתיד צפויים ללמוד בו כ-240 תלמידים בכיתות א' עד ח'. התלמידים שילמדו בו הם בעלי זיקה לחקלאות ואהבה לטבע, עם יכולת העמקה, וכאלו שרוצים להיות חלק מקבוצה. הערכים עליו מושתת חזון ביה"ס החדש הם חינוך למצוינות ולקהילה, תוך שימוש בעבודה ובגוף כאמצעי מרכזי ללמידה וליצירה.

כמו כן יינתן דגש על חיבור למורשת, דרך עשייה בהווה, ויצירת מערכת חינוכית עתידית מתקדמת, מהמובילות בישראל.
בית הספר החדש מבקש לצקת עומק לחוויית הלמידה, להפוך את הלמידה לעשייה אקטיבית, ובכך לתרום להפיכתה משמעותית בבניית הזהות והערכים של התלמידים, המורים, וההורים. 

"ביה"ס החקלאי הוא חלק מתהליך רחב של שיפור וחיזוק מערכת החינוך בעמק חפר. פתיחתו תגדיל את היכולת שלנו לתת מענה אישי לסגנון הלמידה המועדף והטוב ביותר עבור כל תלמיד במערכת. זאת חדשנות בחינוך", אמר יעריב, סגן ראשת המועצה והממונה על החינוך.   

אשת החינוך עמית זגורי, והפסיכולוגית הקלינית טל קפילנסקי הן אלו שעמדו בראש יוזמת ההורים להקמת ביה"ס החדש. "הבנו ששגרת היום של הילדים בבתי הספר לא רציפה, ומלאה במעברים בין מסגרות. ילדים צעירים, עוברים בין קבוצות שייכות שונות, וזה לא תמיד נכון וטוב עבורם", מספרת זגורי, שגם מדגישה שהקמת ביה"ס חקלאי בעמק חפר הוא מהלך מתבקש: "העמק משופע בשטחים חקלאיים, טבע ונוף, וזה המקום בו צריך להיפתח ביה"ס החקלאי היסודי הראשון בישראל". 

שלושת העקרונות שיובילו את ביה"ס יהיו: עבודה, חקירה וקהילה. העקרונות החינוכיים יבואו לידי ביטוי במערכת השעות, והלמידה תהיה מבוססת פרויקטים. את הקמתו תלווה עמותת הורים, שתהיה שותפה לבחירת מנהל בית הספר וצוות ההוראה והתאמת המבנה המיועד לצרכיו.

בעמק חפר מקווים שהייחודיות של חוות הנוי והצלחתו של ביה"ס, תהווה מודל ודוגמה חינוכית עבור רשויות נוספות.

המועצה ממתינה לאישור סמל מוסד משרד החינוך. מיד עם קבלת האישור יפורסם מועד לערב חשיפה לבית הספר.