ביום השואה אנו זוכרים את ששת המיליונים שנספו בה, ומחבקים את השורדות והשורדים, שמספרם הולך ומצטמצם. על רקע הסיפורים הקשים על מצבם של שורדי שואה ברחבי הארץ, חשוב לנו יותר מתמיד, כקהילה וכמועצה, להוקיר אותם, לסייע להם ולדאוג לרווחתם.

 

תמונה: יום המשפחה לשורדי שואה מעמק חפר שנערך השנה, במסגרת קפה אירופה

בתמונה: יום המשפחה לשורדי שואה מעמק חפר שנערך השנה, במסגרת קפה אירופה

כ-250 ניצולות וניצולי שואה תושבי עמק חפר משתתפים כיום בפעילויות המועצה המיועדות להם.

במסגרת "קפה אירופה", הנערך בשיתוף מחלקת ותיקים ואגף הרווחה והשירותים החברתיים, נפגשים שורדי השואה ונהנים מחוויה חברתית ‏ותרבותית. פעילות קפה אירופה נערכת פעמיים בחודש (פעם בעמק חפר המזרחי ופעם במערבי), וכוללת מפגשים שונים בנושאי תרבות, מפגשים למיצוי זכויות, פעילות עם הנכדים בקיץ וטיולים. 


ימי "מיצוי זכויות" לניצולי השואה בעמק חפר נערכים מעת לעת על ידי אגף הרווחה והשירותים החברתיים, בשיתוף עמותת אביב. במסגרת ימים אלה, מיידעים עורכי דין את השורדים בזכויותיהם בארץ ובחו"ל, על מנת שיוכלו לקבל את הכספים המגיעים להם ולשפר את חייהם. גם היום, יותר מ-50% מניצולי השואה אינם ממצים את מכלול זכויותיהם בשל חוסר מודעות לזכויות, והקושי להתמודד עם ההליך הבירוקרטי בעצמם. 
ברמה המועצתית, מקבלים השורדים הנחה בתשלומי הארנונה, וכן סבסוד של שירות "קהילה תומכת" - תוכנית המעניקה לחברים בה ביטחון אישי, נגישות לשירותים רפואיים, אפשרות לקשר 24 שעות ביממה, פעילות חברתית ותרבותית, תחזוקת בית, סיוע בסידורים יום יומיים, ייעוץ ושירותי מידע. 
ועדה חדשה שהקימה המועצה עוסקת במתן מענים לצרכים של בני הגיל השלישי בכלל, ולניצולות וניצולי השואה. הוועדה דנה בנושאים אלה, על מנת לגבש המלצות ולהביאן לאישור מליאת המועצה. 

בימים אלה נערכים ביישובים שונים בעמק ערבי "זיכרון וסלון" בהם נפגשים תושבים ותושבות לשיחה עם איש-עדות, ניצול שואה, בן דור שני או מרצה אורח למפגש אינטימי ולשיחה פתוחה. הפעילות, אשר החלה לפני מספר שנים ביוזמת המרכז הקהילתי האזורי, התרחבה וכוללת כעת גם יוזמות פרטיות של תושבים, וגם של זית (זהות יהודית תרבותית בעמק חפר).  

היום, ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, אנו זוכרים את הנספים, אבל לא פחות חשוב – גם את הניצולים.
ניצולי שואה ובני משפחותיהם מוזמנים לקבל מידע על זכויות, פעילויות ועוד בטלפונים הבאים:
אגף הרווחה והשירותים החברתיים: 09-8981615
מחלקת ותיקים - בטל' 09-8981634 | 09-8973321