30.6.19

"מצפור שוקה" בתל אשקף, שבין חניאל לבורגתה, הוקם לזכרו של יהושע שוקה דורפמן שנפטר ב2014 ממחלת הסרטן. דורפמן ז"ל שימש קצין תותחנים ראשי ולאחר מכן מנכ"ל רשות העתיקות. 

 

מצפור

 

הוגה הרעיון להקמת המצפה, ומבצעו, הוא תושב בורגתה, נחמיה גנות, חברו של דורפמן, שביקש להנציחו במקום היסטורי ושליו, שבו אנשים יוכלו ליהנות מהנוף וללמוד על העבר, וילדים ובני נוער יוכלו ללמוד בחיק הטבע. 
תל אשקף שוכן בשוליו של נחל אלכנסדר, והינו אתר ארכאולוגי: בחפירות שנערכו במקום התגלו שרידים של גת יין מהתקופה הביזנטית, המספרים את הסיפור של תושבי המקום שעסקו בענף היין, והשתמשו בשפע של הטבע מסביב לנחל אלכסנדר.

 

מצפור

 

בטקס לחנוכת המצפה, בירכה ראשת המועצה ד"ר גלית שאול ואמרה: "התל הזה מסמן מצד אחד את החיבור שלנו להיסטוריה ולמורשת ומהצד השני את ההתחדשות. כאן למרגלות התל שוכן בית ספר קדם – התלמידים הצעירים לומדים בשכנות לאתר מורשת עתיק ומרשים על העבר ועל השורשים, וכשעולים אל התל ומשקיפים על בית הספר ואל נופי העמק צופים אל אל העתיד".
ביה"ס קדם אימץ את המקום, וקיבל אחריות לשמור עליו ולתחזק אותו, ביחד עם מינהל הנחלה של רשות העתיקות. בשנה הבאה כל הכיתות יקיימו בו שיעורים.