המחלקה לקשרי חוץ במועצה, בשיתוף בית טרזין, האגודה היהודית נוצרית וארגון הנוער מהמחוז התאום זיגן ויטגנשטיין ציינו אתמול (רביעי 27.1) את יום הזיכרון הבינלאומי לשואה.
 
באירוע זום שנערך בבוקר בהשתתפות סגן ראשת המועצה ומחזיק תיק החינוך יעריב נכחו כ-630 תלמידות ותלמידי בתי ספר תיכון מהעמק ומגרמניה. התלמידים שמעו מרותקים את עדותו המרגשת של צבי כהן, תושב מעברות ששרד את השואה ביחד עם הוריו בזכות המפוחית שלו וזכה לעלות לארץ בשנת 1945.
טרם תחילת המפגש עלו בצ'אט קריאות אנטי ישראליות ואף הושמעו משפטים בנושא. האירוע טופל באופן מיידי על ידי מנהלי בתי הספר והשותפים הגרמנים. מקרה זה מחזק את הצורך שלנו להמשיך ולהילחם ביחד עם השותפים שלנו בגרמניה בשנאה ובאנטישמיות!
על פי דו"ח האנטישמיות של משרד התפוצות לשנת 2020, שפורסם לפני יומיים, צוין כי בשנת 2020 נרשמה עלייה של עשרות אחוזים בהפצת אנטישמיות ברשת. בגרמניה יש בממוצע שבעה מקרי אנטישמיות ביום וחלה הקצנה כשמגלים מקרי אנטישמיות גם בקרב שוטרים וכוחות ביטחון.
בערב, נערך אירוע נוסף בנוכחות ד"ר גלית שאול ראשת המועצה וריימר לנג, מנכ"ל החברה היהודית נוצרית מזיגן. באירוע השתתפו כמאתיים תושבי עמק חפר, זיגן וערים נוספות בגרמניה ששמעו את סיפורה המצמרר ומעורר ההשראה של שורדת השואה חנה מלכא.

 

 

חנה, הפעילה בנושא הנצחת השואה בגרמניה, סיפרה על שעבר עליה במחנה ברהיטות ובחיוניות, וכמו ניצולים רבים של גטו טרזיינשטאט, הדגישה עד כמה חיי התרבות, כמו גם חוש ההומור בו התברכו, סייעו להם לשמור על צלם אנוש והיוו הפוגה קלה, ברגעי התופת.
ראשת המועצה ד"ר גלית שאול, שנשאה דברים, אמרה כי "בימים אלה, כששורדי השואה ספונים בבתיהם, שומרים על מרחק חברתי, חוששים וחרדים, הם זקוקים לנו יותר מתמיד. עלינו להיות שם עבורם, לתמוך ולסייע להם ככל האפשר, על מנת שיוכלו לחיות בכבוד וברווחה".
אורחת נוספת בערב הייתה ד"ר מיכאלה וידלאקובה, שורדת שואה שמגיעה כבר 20 שנה לזיגן כדי לספר את סיפורה לתלמידי בתי הספר, אך השנה היתה מנועה להגיע עקב מגבלות הקורונה והשתתפה במפגש הדיגיטלי.
את שני האירועים ליוו קטעי שירה מוקלטים של מקהלת מורן מבית יצחק.