פרויקט "בית הכנסת הווירטואלי בזיגן", המחוז התאום של מועצת עמק חפר, נחשף במהלך טקס זיכרון לאירועי ליל הבדולח בזיגן שבגרמניה, בנוכחות מנכ"ל המועצה ותושבים מהמועצה.

 

בית הכנסת הווירטואלי בזיגן


טקס זיכרון לאירועי ליל הבדולח נערך ב-9 בנובמבר ברחבה מול מיקומו של בית הכנסת בזיגן שבגרמניה, שהינו המחוז התאום של מועצת עמק חפר. 
בטקס השתתפו נציגי מועצת עמק חפר: מנכ"ל המועצה עמית בן צבי, מנהלת מחלקת קשרי חוץ אפרת סימנהויז-שפרן, חברי הוועדה החדשה לקשרי חוץ ובוגרי קורס מלווי המשלחות של המחלקה לקשרי חוץ של המועצה. 
לצדם השתתפו אנדראס מולר ראש מחוז זיגן-ויטגנשטיין, סטפן מוס ראש עיריית זיגן, יושבי הראש וחבר הנאמנים של האגודה היהודית נוצרית ושל ארגון הנוער, שנשאו דברים והניחו זר על האנדרטה שבמקום וכ-1,000 תושבות ותושבי זיגן בני נוער ומבוגרים. 
מנכ"ל המועצה עמית בן צבי נשא נאום בטקס וסיפר את סיפורה הישרדותה המדהים של אימו, אשר הוברחה לכפר קטן בפרוסיה המזרחית, ננטשה בו לבד בהיותה בת עשר, אך ניצלה על ידי אישה שמצאה אותה. "יום מיוחד זה, 'ליל הבדולח' מהווה עבורי פרק חשוב בסיפור משפחתי, שהחל כאן בגרמניה, היום לפני 83 שנים, כאשר אנשים נורמטיביים בחרו ברוע", אמר. "את העבר לא נוכל לשנות, את הכאב לא נוכל לטשטש, את הנרצחים לא נוכל להשיב. אבל את הלקח מהאירועים הקשים – חובה עלינו ללמוד. חובה עלינו לחנך את בני הדור הצעיר לבחור בטוב. לבחור בחמלה. לרסן את הכוח ולקדש את הזכות לחיים... הערב, בעודי עומד מולכם ומספר את סיפור משפחתי, בשפה העברית והגרמנית, תוך תחושת גאווה ותקומה, אני כותב יחד אתכם פרק נוסף בסיפור. פרק של תקווה, סובלנות, שותפות וכבוד הדדי".
מיד בתום הטקס נחשף פרויקט "בית הכנסת הווירטואלי בזיגן", שהוא אחד מפרויקטי המגדלור המתקיימים במסגרת חגיגות "1700 שנות חיים יהודיים בגרמניה", על ידי האומנית ורכזת הפרויקט גבריאלה פון סלטמן, נוצרייה ממוצא פולני, שאחד מסביה נרצח באושוויץ. 
הפרויקט המרגש כלל הצגת סרט על בית הכנסת Siegener, שעמד במקום בין השנים 1904-1938 והארתו במהלך הטקס בתאורת תלת-ממד על הקיר החיצוני של הבונקר שנמצא כעת במקום בו עמד בית הכנסת. 

פרטים נוספים על הפרויקט הייחודי ניתן למצוא בדף הבית שנוצר במיוחד עבור הפרויקט >>