רני אידן בהפגנה
החלטת בג"צ שפורסמה היום מחזירה את נושא הטיפול בגז למוסדות התכנון. 
 
המדינה ביקשה לתת עדיפות להחלטות המתכנן ובתוך כך האפשרות לטיפול בגז ביבשה, היום בא בג"צ וקובע כי יש להחזיר את תכנית הגז לוועדות התכנון. 
 
בית המשפט קבע היום כי בשני עניינים עקרוניים התכנית שכבר אושרה תוחזר לדיון במועצה הארצית לתיקון הפגמים:
 
1. עיגון החלטת המועצה הארצית לתת עדיפות לטיפול מרבי בים. התכנית תחזור לוועדות התכנון ותוצג שוב בתוך 18 חודשים.
2. אישור המועצה הארצית לתמהיל הפיתוח. בתכנית המקורית קבע משרד התשתיות היכן יטופל הגז ללא התחייבות לאשר את הנושא במועצה הארצית. בית המשפט חייב את משרד התשתיות לאשר את תמהיל הפיתוח במועצה הארצית. המשמעות היא שאם עד עכשיו משרד התשתיות הוא זה שעל פיו ישק דבר, כעת, המועצה הארצית שמורכבת גם מנציגי ציבור וגם מנציגי המועצות המקומיות, היא זו שתקבל את ההחלטה.
 
למועצה הארצית הוקצבו 18 חודשים לתקן את הפגמים. במידה והפגמים לא יתוקנו, תבוטל התכנית.
בנוסף, על המדינה הושתו הוצאות בסך של 60,000 ₪.
 
רני אידן, ראש מועצת עמק חפר: "כבר שלוש שנים שאנחנו צועקים שהטיפול בגז צריך להיעשות בים. מוסדות התכנון ומשרד התשתיות מסיבות השמורות איתם, סירבו להקשיב לנו ואילצו אותנו לפנות לבג"צ. 
אני שמח שבג"צ קיבל היום באופן נחרץ את עמדתנו כי יש לתת עדיפות לטיפול בגז בים ולא לפגוע בבריאות התושבים ובאיכות הסביבה. אני שמח שבית המשפט פסק לטובתנו, חבל שהיינו צריכים להיאבק על המובן מאילו שלוש שנים. אם היו מקשיבים לנו ומוכנים לדבר איתנו, התכניות האלה כבר מזמן היו ברות ביצוע. 
כמו כן, אני שמח שבג"צ  הורה למדינה להחזיר למועצה חלק מהוצאותיה מה שנותן משנה תוקף להחלטתו."
 
עו"ד גליה בן שהם ממשרד ענת בירן המייצגת את המועצה האזורית עמק חפר: "בית המשפט קיבל את עמדתנו בשני העניינים העקרוניים ביותר. ניתן היה לחסוך ולמנוע הליך משפטי ארוך זה אם היו מקשיבים לטענותינו לפני כשנתיים".
 
יוני ארי, מרכז מטה מאבק התושבים:" זהו הישג גדול מאוד לאלפי תושבים שהגיעו להפגנות ופעלו בכל הזירות הציבוריות למנוע את הקמת מתקני הטיפול ביבשה. מטה המאבק מודה לכל מי שסייע וימשיך לעקוב אתר יישום החלטות בג"צ.