כ-80 מנהלים, מורים והורים מבתי הספר היסודיים בעמק חפר השתתפו במפגש השלישי של פורום ההתחדשות הרשותי, שעסק הפעם במרחבים פיזיים חדשניים בבתי הספר. כמו בכל פורום, במפגש נערכה הרצאה מעוררת השראה בנושא הנבחר – והפעם של מיכאל יעקובסון, אדריכל וגיאוגרף, שהציג אדריכלות חדשנית בבתי ספר בארץ ובעולם. 


ראש המועצה מדבר בכנס ההתחדשות


ראש המועצה, רני אידן, המשתתף בכל מפגשי פורום, דיבר על התקציבים המיוחדים שהמועצה מקצה להתחדשות, ובהם גם להיבטים פיזיים. לדבריו, "בתקציב 2018 הקצנו סכום נכבד מאוד כדי לתת מענה לבתי הספר בנושאי ההתחדשות השונים, בהתאם לצרכים העולים". אידן איחל למשתתפים להמשיך בתהליך כדי "ליצור בתי ספר משופרים, מעניינים, מחדשים ומתאימים יותר לתקופה שבה הילדים גדלים".

כרמית ברגמן-סמוראי, מובילת ההתחדשות במועצה, סקרה בקצרה את תהליך ההתחדשות המתפתח. היא הודתה לצוותים החינוכיים ולהורים על המחויבות שהם מגלים. לדבריה, "מרגש לראות את תהליך ההתחדשות המיוחד במינו במערכת החינוך של עמק חפר, המתבטא בין היתר בשותפות בין הקהילה לאנשי החינוך". 


ליבנת הפלר, מנהלת בית הספר שדות, מציגה את ההתחדשות בבית הספר


מנהלת בית הספר שדות, ליבנת הפלר, הציגה את ההתחדשות בבית הספר, שחלק ממנה מתבטא במרחבי למידה: חדר מחקר ופיתוח מעוצב המאפשר מענה למגוון סגנונות למידה ולמפגשים אישיים-רגשיים וחברתיים; מרחב LoveTinkering, במסגרתו יוצרים ונותנים מענה לבעיות מגוונות. משחקייה, המעודדת המשך חווייתי של תהליכי ההוראה. במה המהווה מרחב לפרזנטציות ולהופעות וכן עבודה בגינת הירק. "ההתחדשות היא מסע מאתגר של הובלת שינויים והטמעתם, ולכן חשוב שנמשיך כל הזמן לחלום ולהצהיר שאפשר לשנות - ובגדול", סיכמה הפלר את דבריה.  


מבנה חדשני של בית ספר


הרצאתו המרתקת של האדריכל והגיאוגרף מיכאל יעקובסון הציגה מרחבים חינוכיים יוצאי דופן, חדשניים ומעוררי השראה. בין היתר: בית ספר שהחללים בו מחולקים למחיצות שניתן להזיז ולשנות בכל עת; כיתות עם חלונות גדולים במיוחד, ההופכים את החוץ לחלק מן הפנים; ובתי ספר באפריקה, שהקהילה והתלמידים לקחו חלק בבנייתם, והם חלק אינטגרלי מסביבתם.   

 

משתתפי הפורום מאזינים להרצאה

 

בהמשך להרצאה, נערך דיון בשולחנות עגולים על פי בתי הספר, שבהם דנו המנהלים, המורים וההורים באתגרים של יצירת חזון פיזי-סביבתי לצד חזון פדגוגי, ובשילוב ביניהם. צוותי ההתחדשות דנו בשאלות כגון: מהם התנאים הפיזיים המיטביים לתלמידים ולצוות בית הספר? אילו שינויים פיזיים הם היו רוצים לבצע בפועל? והיכן הם רואים את בית הספר בעד שלוש שנים, מבחינת המרחבים הפיזיים שבו?