הוועדה לתשתיות לאומיות (הות"ל) הקפיאה את פרויקט הקמת שדה התעופה החלופי לשדה בהרצליה. עם זאת הפרויקט לא בוטל כך שהאיום עדיין לא הוסר

לוגו לא יקום שדה תעופה בעמק חפר


בשורה לתושבי העמק (ולכל בעלי הכנף באזור): תוכנית הקמת שדה תעופה חלופי לזה הפועל בהרצליה נכנסה להקפאה. למועצה האזורית עמק חפר נודע דבר ההקפאה מראיון פרישה שהעניק לאחרונה ראש הות"ל היוצא, אביגדור יצחקי, ובו הצהיר: "הורדתי את הנושא (הקמת שדה תעופה חלופי לזה בהרצליה) מסדר היום. על הציבור להבין כי הנושא כלל לא על הפרק ויש לעשות הרבה מאוד כדי שיהיה על הפרק וגם אז - אני לא רואה את עמק חפר ולב השרון חלק מהעניין".


הצהרתו של יצחקי הובילה לבירורים נוספים שערכו במועצה מהם עלה כי אכן כרגע הות"ל אינה מקדמת את פרויקט הקמת שדה התעופה. יחד עם זאת, הפרויקט לא בוטל ואין הכרזה רשמית על ביטולו או על הסרת חלופת בית הלוי. לדברי ראש המועצה האזורית עמק חפר, "בכל רגע נתון הטיפול בתכנית יכול להתחדש כולל באתר בית הלוי, תנובות ואחרים". 

המלצות מטה המאבק שהוקם במיוחד על מנת לטפל בסוגיה לאור ההתפתחויות הן לשמור את המאבק על עצימות נמוכה - אך לא להפסיקו.
"אנחנו עם אצבע על הדופק כי לפי מה שנאמר לנו התוכנית הוקפאה אך לא נעצרה או הוסרה מסדר היום", אומר ראש המועצה. "אנו ממשיכים במיצוב עמק חפר כפארק טבע ירוק כולל הכרזה על פארק הציפורים חפר, עם מרחבים פתוחים ועם אתרים לאומיים כדוגמת אגמון חפר, המצפור, נחל אלכסנדר, על מגוון השטחים הירוקים והאתרים שלאורכו וכן חופי הים. נראה לנו, כמו גם לגורמים האמוּנים על שמירה על הטבע, כי זהו רעיון איום ונורא להקים שדה תעופה באזור שבו חולפים כ-40 אלף שקנאים בשנה ומקננים עוד רבבות בעלי כנף אחרים. אני מאמין ומקווה שגם מוסדות התכנון הגיעו למסקנה דומה. תודה לכל השותפים הנאמנים והמתמידים, לצוות המקצועי ולכל התושבים שנרתמו לסייע כדי לעצור את התכנית. ללא שיתוף הפעולה המדהים וההתגייסות יכולנו להיות במקום הרבה יותר גרוע".

עו"ד חגי אשלגי, ראש מטה המאבק הציבורי, מוסיף כי עדיין קיימת העתירה העומדת תלויה בבג"צ והדיון בה אמור להתקיים בחודש יולי. "אולי אז נדע יותר לעומק מהי סיבת ההקפאה - האם מדובר בביטול התוכנית או רק בהשהייתה. בכל מקרה, נדמה כי השילוב ושיתוף הפעולה בין הציבור ובין המועצה, במאבק העיקש שניהלנו, נתן את אותותיו. לצערנו עוד לא הגענו למנוחה ולנחלה אך ניכר כי המאבק עד כה השיג הישגים. נפעל כדי לשמור ולהעצים הישגים אלה עד הסרה מוחלטת של האיום".