המועצה האזורית עמק חפר משתפת נערות ונערים בבניית התוכנית לטיפול בהתנהגויות סיכוניות של נוער בעמק חפר.

 

שאול עקביה ובני נוער מהנהגות תיכוני עמק חפר שהשתתפו בפאנל 


"תנו לנו להיות מעורבים בתוכניות העוסקות בהתנהגויות סיכוניות של בני נוער!". 
זהו המסר המרכזי שעלה מנערות ונערים משלושת תיכוני עמק חפר - רמות ים, מעיין שחר וקריית החינוך ע"ש בן גוריון (רופין) -  שהשתתפו במפגש של הפורום המועצתי לטיפול בהתנהגויות סיכוניות של בני נוער בעמק חפר. 
במהלך המפגש, שנערך תחת הכותרת "הנוער כמחולל שינוי", סיפרו הנערות והנערים על מקרים שונים של התנהגויות סיכוניות שראו בסביבתם הקרובה, והציעו פתרונות אפשריים לשינוי שרובם מערבים אותם - בני הנוער עצמם. 
הפורום לטיפול בהתנהגויות סיכוניות של בני נוער החל לפעול לפני כחצי שנה, ומטרתו: צמצום התנהגויות כגון שתיית אלכוהול, עישון סמים, אלימות ברשתות החברתיות והתנהגות מינית מסוכנת בקרב הנוער. 

לדברי ראש המועצה, שמוביל את הפורום: "הטיפול בהתנהגויות סיכוניות של בני נוער הנו צורך השעה בכל הארץ. אנחנו בעמק חפר החלטנו לעשות מעשה – ולפתוח במהלך נרחב בנושא. אנחנו מתכוונים להמשיך להתייעץ עם נציגים מקרב בני הנוער, ולשלבם בתוכנית כדי להבין באופן מעמיק את הצרכים, הרצונות והבעיות ולהעניק פתרונות נכונים ומתאימים".

מנהל מחלקת הנוער במועצה, עמרי בארי, הציג את תוכנית פעילות הקיץ המיועדת לנוער, אשר נכתבה במשותף עם נערות ונערים ועם נציגויות מערכות החינוך השונות על מנת ליצור לנוער בעמק פעילויות מגוונות, חווייתיות, מהנות ובטוחות, ובכך גם להפחית התנהגויות סיכוניות. 
התוכנית כוללת פעילויות שונות כגון שאטל שייצא מיישובי מזרח עמק חפר לים, ליגת קט-רגל, מתחמים ספורטיביים שיפעלו בשעות הלילה, רכב נוער העובר בין היישובים, מתחם נוער בחוף בית-ינאי, יציאות מאורגנות לסרט ולפארק המים בשפיים ועוד. 
ברוח זו, הפורום לטיפול בהתנהגויות סיכוניות יקדם תחומים ופעילויות נוספות לבני נוער: הרחבת ההתנדבות של בני נוער בקרב אוכלוסיות נזקקות, הרחבת פעילויות העשרה אלטרנטיביות לבני הנוער במהלך כל השנה – בתחום הספורט, המוזיקה והאמנויות, וטיפוח מועדוני נוער ומדריכי נוער. 

 

                                        בני נוער שבתמונות הנם מהנהגות תיכוני עמק חפר שהשתתפו בפאנל 


הפורום לטיפול בהתנהגויות סיכוניות של בני נוער הוא פורום נרחב, לו שותפים נציגי אגפי המועצה בתחומי החינוך, הרווחה והקהילה, בתי הספר העל-יסודיים, תנועות הנוער והמדריכים, הורים, נציגות הישובים, מומחי תוכן וכמובן – בני נוער. 
את התחום מרכז פרויקטור מיוחד מטעם המועצה, איש החינוך שאול עקביה, תושב בית חרות. לדבריו, "המפגש במועצה עם נציגות משמעותית של הנוער, ומפגשים נוספים שקיימו אנשי חינוך, קהילה ורווחה במועצה ובבתי-הספר העל-יסודיים, מסמנים את תחילתו של מהלך ארוך טווח ומורכב. ההצלחה תלויה, בראש ובראשונה, ביכולת ליצור שותפות איתנה בין כל הגורמים".