לאחר משא ומתן ממושך שניהלו המועצה האזורית ויישובי ים חפר מול המדינה נקבע כי בין נתניה לחבצלת ייבנו 3,000 יחידות דיור בלבד |לדרישת המועצה: יוקם פארק ירוק בתווך שבין השכונה החדשה לבין יישובי המועצה, ו-500 יחידות דיור יתווספו ליישובים | מילכה כרמל, ראש תחום תכנון וקרקעות במרכז המועצות האזוריות: "מועצת עמק חפר פעלה והובילה בנחישות ובמקצועיות להחלטה חסרת תקדים של הותמ"ל" 

הישגים למועצה בתמ"ל 1071 חבצלת השרון: לאחר משא ומתן עיקש וממושך שניהלו המועצה והיישובים חבצלת השרון, שושנת העמקים, צוקי ים ואביחיל מול מנהל התכנון ורשות מקרקעי ישראל, הושגה הסכמה שלפיה יוקמו 3,000 יחידות דיור בלבד בשכונה החדשה של נתניה המתוכננת על שטחים חקלאיים של חבצלת השרון. זאת במקום 5,000 יחידות הדיור שהמדינה דרשה להקים בשכונה. בנוסף יוקם בשכונה בית דיור מוגן עם 500 יחידות דיור.


משתתפי ישיבת התמ"ל


לדרישת המועצה, 500 יחידות דיור יתווספו ליישובים חבצלת השרון, שושנת העמקים, צוקי ים ואביחיל – שחלקן ישמשו את בני ובנות המקום לבנות את ביתם בעמק חפר. בחבצלת השרון, שושנת העמקים וצוקי ים, יישובים קטנים יחסית, מעוניינים בתוספות הדיור גם כדי שיוכלו לפתח ולספק שירותים פנים-יישוביים שונים

בנוסף, כחלק מהתוכנית, יוקם פארק ירוק ברוחב של כ-150 מטר, בתווך שבין השכונה החדשה לבין יישובי המועצה, שיהווה חיבור אקולוגי בין רצועת החוף לגן הלאומי אביחיל, על צמחיית החולות הייחודית שלו.

אגודת חבצלת השרון תפוצה בגין השטחים החקלאיים שנלקחו ממנה.  
הדיון בהפקדת התוכנית אמור להיערך בחודש נובמבר הקרוב. 

ההסכמה הושגה בדיון שולחן עגול שקיימה הותמ"ל (הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור) בשבוע שעבר בהשתתפות ראש המועצה וסגנו, נציגי מרכז המועצות האזוריות, יוני ארנון, פרויקטור מחבצלת השרון שריכז את המהלך מטעם היישובים, ויושבי ראש יישובי ים חפר: יוסי רור, יו"ר שושנת העמקים, איתי לוין, יו"ר חבצלת השרון, דוד בן צבי, יו"ר אגודת חבצלת השרון, מיכאל אלדור, יו"ר צוקי ים, אריה דינטי, יו"ר אביחיל. לשולחן העגול קדמו פגישות ודיונים רבים שקיימו הנהגת המועצה וראשי היישובים, אשר פעלו בשיתוף פעולה מלא לאורך כל הדרך.   

לדברי ראש המועצה האזורית עמק חפר: "ביחס למה שהמדינה ביקשה להקים כאן הגענו לתוכנית שפויה ומידתית. ראשי היישובים היו מעורבים בכל פרט, והפשרה הזו מבוססת על הסכמה והבנה כוללות. כמו במאבקים נגד הקמת שדה תעופה ומתקן גז בתוך עמק חפר, גיוס מומחים שהוכיחו את הנזק לסביבה ושיתוף פעולה מוצלח בין המועצה לבין ראשי היישובים בעמק חפר, הובילו להישגים. אני מבקש להודות לסגן ראש המועצה ולנציג היישובים, יוני ארנון, שהובילו את המהלך כולו".

מילכה כרמל, ראש תחום תכנון וקרקעות במרכז המועצות האזוריות: "מועצת עמק חפר פעלה והובילה בנחישות ובמקצועיות להחלטה חסרת תקדים של הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור – ואנו מברכים על ההחלטה המאוזנת של הוועדה. מקרה זה מעיד שגם בעידן 'ההיסטריה התכנונית', שבו מקודמות תוכניות עירוניות בהן הכמות והמהירות באות על חשבון איכות עירונית ברת קיימא - ניתן להגיע להסכמות עם הרשויות המקומיות וכלל תושבי המרחב ולשמור על המשך קיומם של היישובים הכפריים והשטחים החקלאיים והפתוחים. אנו מקווים שזהו סימן לשינוי חשיבה וכיוון של הותמ"ל והמטה הלאומי לדיור לשמירה על 'דמותה של ארץ' – הכוללת ערים טובות הניזונות ממרחב כפרי וחקלאי משגשג".

יצוין גם כי במסגרת ההפחתה של 5,000 יחידות הדיור ל-3,000 הוחלט כי ניתן להסתפק בהרחבת מחלף חבצלת השרון הקיים. בזאת בוטלה תוכנית המדינה להקים מחלף אדיר ממדים שאליו יובילו נתיבים משני צדי כביש החוף שייעברו בשטחי היישובים בת חן, גבעת שפירא ואביחיל.